Днями в Острозі відбулася зустріч членів Наглядової ради Національного університету «Острозька академія». Засідання чинного складу Наглядової ради було непересічним, оскільки приурочувалось до ювілеїв, що цього року відзначає вся Україна: 425-річчя з часу видання Острозької Біблії та 430-річчя заснування Острозької академії. Ця зустріч стала не лише звітом ректора Ігоря Пасічника про останні досягнення університету, а й своєрідним підбиттям підсумків тієї колосальної роботи, що протягом десятиріччя спільно провадилася усіма членами Наглядової ради — відомими суспільно-політичними діячами, причетними до відродження Острозької академії. Серед них: співголови Наглядової ради Микола ЖУЛИНСЬКИЙ та Любомир БУНЯК, головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА, відомий політик Євген МАРЧУК, президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» В’ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ, депутат Рівненської обласної ради Роман ВАСИЛИШИН, ректор Рівненського державного гуманітарного університету Руслан ПОСТОЛОВСЬКИЙ.
Важливо, що така зустріч не стала простою формальністю, а засвідчила прогрес у розвитку університету, що значною мірою є заслугою злагодженої діяльності членів Наглядової ради. Адже світова практика показує, що існування вищого навчального закладу неможливе без зовнішньої допомоги. Особливо це помітно в Україні, де вища освіта, по суті, залишається бюджетною сферою, але фінансування державних ВНЗ настільки обмежене, що вони не лише не спроможні на прогресивний розвиток, а й дуже часто просто балансують на межі виживання. Говорити про підготовку висококваліфікованих фахівців у такій ситуації видається просто недоречним. Можливо, для часткового вирішення цієї проблеми на законодавчому рівні було створено наглядові ради при кожному національному вищому навчальному закладі, до безпосередніх функцій яких входить «розгляд шляхів перспективного розвитку ВНЗ, надання допомоги керівництву в реалізації державної політики в галузі вищої освіти та науки, здійснення громадського контролю за діяльністю керівництва ВНЗ, забезпечення ефективної взаємодії з органами державного управління, науковою громадськістю, суспільно-політичними та комерційними організаціями в інтересах розвитку вищої освіти». Проте в українській ситуації наглядові ради повинні були б перетворитися на більше, ніж контрольно-дорадчий орган при університеті. Як на людей, задіяних у процесі розвитку національної освіти, на членів наглядових рад лягає функція залучення максимальної уваги громадськості до питань розвитку університетів, максимально можливих матеріальних та духовних ресурсів для повноцінного розвитку національного ВНЗ. Показовою є діяльність Наглядової ради Національного університету «Острозька академія». «Ми б ніколи не змогли створити сучасний навчальний корпус, відновити архітектурний ансамбль території, побудувати потужний спортивний комплекс і, врешті, створити наш шедевр — першу в Україні наукову віртуальну бібліотеку — без допомоги людей, які сьогодні зібралися тут», — говорить Ігор Пасічник.
Микола Жулинський, Любомир Буняк, В’ячеслав Брюховецький, Лариса Івшина, Євген Марчук, Роман Василишин, Руслан Постоловський — імена людей, які розуміють, що на плечах кволої сьогодні держави такий тягар, як національна освіта, просто не зрушити з місця. Та важливо інше — для цих людей має неабияке значення ідейна освіта, яка б формувала не просто фахівців, а впевнених у своїх силах випускників з глибоким усвідомленням проблем українського сьогодення і, більше того, — з чітким баченням їх вирішення. Бо інакше вже завтра Україна постане перед проблемою гострого дефіциту ініціативи та ідейного підґрунтя діяльності фахівця. Острозька академія стала стержнем для об’єднання справжніх патріотів, які попри політичні погляди чи будь-які інші переконання вболівають за майбутнє держави, розуміючи, що сьогодні можна закласти підвалини завтрашнього суспільного розвитку.
Микола ЖУЛИНСЬКИЙ , співголова Наглядової ради Національного університету «Острозька академія»:
— На жаль, у нашій країні наглядові ради ролі сприяння розвитку вищого навчального закладу не виконують. У нас ще не вироблено традицію, коли Наглядова рада, яка складається з людей авторитетних і бажано заможних, може покращувати фінансовий стан університету. Співголовою Наглядової ради Національного університету «Острозька академія» є Любомир Буняк, який протягом багатьох років допомагав академії фінансово, реалізував тут низку проектів. Я ж виконую функції людини, яка робить все, щоб зростав авторитет академії. Хоча, вважаю, Острозька академія з цим могла б впоратись і сама.
Мені дуже приємно зазначити, що Національний університет «Острозька академія» виростав на моїх очах. Завдяки Острозькій академії й Острог уже не сприймається як провінційне містечко. Він стає не лише українським освітнім центром, а й міжнародним. І велика заслуга в цих успіхах Ігоря Пасічника, людини, яка володіє якоюсь містичною енергетикою. Він любить академію і цією любов’ю заряджає усіх навколо. Хочу сказати, що це не лише моя думка, так думають усі, кому пощастило працювати з цією людиною. Я роблю висновок, що дуже багато залежить від керівника, від його ентузіазму і віри в успіх.
Я вірю, що в Україні таких університетів, як Острозька академія, буде більше. Адже для України найголовніше — це високоякісна освіта, культура, духовність — фактори, які сьогодні визначають цивілізаційний рівень кожної держави.
Любомир БУНЯК , співголова Наглядової ради Національного університету «Острозька академія»:
— Я, на жаль, не так часто буваю в Острозькій академії, як хотілося б. Проте ті зміни, які я бачу, щоразу приїжджаючи сюди, говорять про те, що керівництво дбає про розвиток університету. Приємно, що тут підростає нове покоління молодих українських вчених, захищаються кандидатські та докторські дисертації. Це показово. На Спостережній раді ми розглядали питання перспективи розвитку академії в контексті європейської інтеграції. Адже держава вже чітко визначилась з вектором зовнішньої політики — це Європейський Союз. Тож і освіта повинна бути європейської спрямованості. Про це в один голос говорили члени Наглядової ради — люди, які мають величезний життєвий досвід і дбають про майбутнє української освіти.
Лариса ІВШИНА , головний редактор газети «День»:
— Мені було приємно бачити людей, які всі ці роки допомагали Острозькій академії. Засідання Наглядової ради — чудова нагода обмінятися думками, оцінити зроблене та оглянути перспективи розвитку університету. Адже і В’ячесл9ав Брюховецький, і Микола Жулинський, і Роман Василишин — це ті українці, які люблять Україну не лише на словах, а втілюють свою любов у конкретних вчинках. Вони довели це, стільки років безкорисливо присвятивши справі відродження Острозької академії. Навколо кожного університету повинні об’єднатися такі люди. Це шлях напрацювання того соціального капіталу, про який говорив на своїй київській лекції Фукуяма. Острозька академія є яскравим прикладом того, що ми вже маємо певні успіхи. І це прогресивна лінія. І, до всього, реакція студентів, коли вони бачать реальну підтримку, є позитивною. Дуже зворушливо, коли на дверях комп’ютерних класів чи в бібліотеці є пам’ятні таблички з іменами людей, причетних до розвитку академії. Адже це спосіб об’єднання українців навколо однієї спільної ідеї. Таким чином продовжуються високі українські аристократичні традиції благодійництва і меценатства, започатковані, до речі, ще князями Острозькими. Позитивно, коли діти виростають у такому культурному середовищі, адже це є одним із методів виховання.
Особисто для мене велика честь бути серед таких людей, бути причетною до справи відродження Острозької академії. Мені приємно кожного разу зустрічатися зі студентами, бачити їхню зацікавленість і самiй вчитись. Завжди отримуєш сильні враження від спілкування з викладачами університету, а особливо — з Ігорем Демидовичем Пасічником, який для мене особисто є справжнім Героєм України.
Євген МАРЧУК , відомий громадсько-політичний діяч:
— У нашій українській ситуації наглядові ради мають займатися не лише спостереженням за раціональністю розвитку університету, а й брати на себе добровільну функцію об’єднання навколо навчальних закладів людей, які розуміють, що фінансування університету — це інвестиції в майбутнє. Я переконаний, що таких людей в Україні знайдеться немало. Адже немає принципового значення, яким буде вклад — 10 тисяч чи 10 мільйонів. Головне — сам факт долучення до справи відродження національних цінностей. Так само колись будувались пам’ятки, які тепер мають загальнонаціональне значення: гроші збирались з усього люду, хто скільки міг, але долучалися всі, бо розуміли необхідність увіковічення основних цінностей своєї епохи.
Те, що сьогодні робить ректор і адміністрація академії — будівництво бібліотеки на основі електронно-інформаційних ресурсів із доступом до світової бібліотечної мережі, — вже заслуговує на низький уклін. Сьогодні розводиться демагогія щодо інтеграції України до країн Заходу, європейськості українців, а на практиці це пусті слова, а те, що робить ректор Ігор Пасічник, і є, хай невеличкими, але впевненими кроками в напрямі Європи. В першу чергу — за рахунок розширення інформаційного простору. Таким чином, поглиблюються знання не лише спудеїв і викладачів, а й людей, не причетних до Острозької академії. Тому зараз на часі спонсори, які б могли усвідомити важливість і посприяти процесу інтеграції українського суспільства до світових цивілізаційних ресурсів. Я зі свого боку намагатимусь зробити усе, щоб увагу таких людей привернути до Острозької академії.
В Україні через різні причини, політичні та псевдо-політичні штовханини з поля громадських інтересів зникли проблеми національної освіти. Тут соромно має бути державі, яка дуже і дуже мало зробила для такого закладу, як Острозька академія. Адже доступ сюди мають конкурентоспроможні діти, батьки яких не можуть платити шалені хабарі. І тут виховуються випускники з абсолютно іншим світоглядом, які досягають успіху — ми маємо приклади. Тож хвала всім тим, хто допомагав Острозькій академії стати на ноги. І дай Боже здоров’я Ігорю Пасічнику!
В’ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ , президент Національного університету «Києво- Могилянська академія»:
— Існування спостережних або довірчих рад — це загально прийнята світова практика. На таких радах розглядаються перспективи стратегічного розвитку університету. Можливо, вони не мають прямого впливу на політику закладу, проте мають можливість аналізувати його діяльність і значною мірою визначати вектор розвитку. Це позитивна практика.
Роман ВАСИЛИШИН , депутат Рівненської обласної ради:
— В умовах корумпованості освіти наглядові ради мають важливу функцію — контроль за доцільністю використання коштів, виділених на розвиток університету не лише державою, а й спонсорами та меценатами. Ми бачимо, що всі кошти, які має Острозька академія, спрямовуються на створення якнайкращих умов для студентів. Тому хочеться продовжувати пошук все нових і нових спонсорів, що я, безперечно, буду робити і надалі.
А про якісні зміни в університеті, мені здається, потрібно питати студентів. Я можу сказати одне: академія прогресує, причому досить швидкими темпами.