Малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, а також куріння, вживання алкоголю та стреси, — все це, на думку вітчизняних лікарів, найбільше нищить здоров’я та псує якість життя сучасних людей. Згідно з останнім дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, 68% наших громадян протягом року пережили якусь стресову ситуацію. При цьому — найважчі варіанти: смерть близьких, важка хвороба, тяжка операція, втрата роботи, безвихідь і зневіра в людей. Це дуже серйозні переживання, процент яких досить високий, але й щоденні навантаження на роботі, стосунки в родині, конфлікти з іншими людьми впливають на психіку не менше.
«ОСНОВНИЙ МОМЕНТ ЕКОЛОГІЇ СВІДОМОСТІ — НАВЧИТИСЯ «СТИРАТИ» НЕГАТИВ»
Багато українців сьогодні зайняті суто виживанням, багато хто працює на роботі, яку не любить, а дехто й безробітний. До того ж інформаційний простір тисне негативом, а якщо ще й негаразди у сім’ї — звідки бути здоров’ю, гармонії, бажанню творити й розвиватися?
— Усе, що з нами трапляється впродовж дня, запам’ятовує наша підсвідомість. Ми живемо в такому світі, що навколо — лише негатив, це приводить до депресій, втомлюваності, потім наступає хвороба на функціональному рівні, а потім — і на фізичному... Людині важливо навчитися стирати негатив, який вона зібрала за цілий день (це основний момент екології свідомості) та ставати на шлях розвитку високої духовності, самореалізації. Але, прочитавши книгу, відразу добрим не станеш... Біда в тому, що цього ніде не навчають — ні в школі, ні вдома, — каже директор Інституту екології людини, доктор фізико-математичних наук Михайло КУРИК.
Нерідко саме відчуття обезцінення власного життя, втома від того, що постійно наступаєш на ті самі граблі (хвороби, невдачі), й приводять людей до думки, що своє життя треба брати у свої руки. А згодом з’ясовується, що фізичне здоров’я напряму залежить від здоров’я морального і духовного. Втім, найчастіше стрес переживають люди, які хочуть тримати все у своїх руках, не вміють «відпускати» ситуацію.
— Поки людина не дійде до «кондиції» і не зрозуміє, що потрібно над собою працювати, не буде діла. Силоміць не заставиш нікого. Головне ж — не набирати цього стресу. Стресовими факторами може бути і температурний режим, і спілкування на роботі, і невдачі в особистому житті, і реакція домашніх. Стрес — це заряд емоцій, який негативно відображується на психіці і може мати різну природу. Треба правильно себе налаштовувати, приміром, що «я знаходжуся у ресурсі» — це певний стан, який надасть захист чи профілактику від стресу: бадьорість, настрій, почуття гумору, — радить психолог Катерина ОВЧАРЕК.
Якщо відбулося щось непередбачуване, психологи дають рекомендації відповідно до типу людини. Як пояснила Катерина Овчарек, є частина людей, які більше відчувають тілом (коли сфера відчуттів у них травмується, вони відчувають симптоми хвороб); друга частина людей живе категоріями «успіх-неуспіх» (для них важливою є інформація, яка підтверджує, що все іде добре); третя — люди емоційні: вони навіть можуть поранитися, коли перебуватимуть у «токсичному» середовищі (де сваряться, конфліктують); нарешті, є люди із сильним інтуїтивним каналом, які відчувають негатив на тоншому рівні й від стресу можуть замикатися у собі.
За словами психолога, найчастіше тряпляються мішані типи, але в будь-якому разі для всіх цих сфер життя людини — емоцій, інтуїції, тіла, розуму — потрібно добирати відновлювальні «інструменти» (фізичні навантаження, рукоділля, спілкування з прекрасним, природою, читання, медитація тощо) для кожного особисто. Однозначно — не лінуватися.
— Стрес — це тиск надмірних вражень на нашу нервову систему. Його джерелом може бути й внутрішнє збудження — як реакція на певну інформацію. Якщо їх забагато, то в нервовій системі утворюються, образно кажучи, «вузлики»... Тоді нервова ситема виходить з ладу, перестає функціонувати цілісно. Отже, її треба перевести у протилежний стан — стан надмірного спокою або тиші, — пояснює вчений-фізик, учитель трансцендентальної медитації Володимир НІС. — Можливість це зробити легко дає трансцендентальна медитація. Використовуючи певні техніки, можна протягом 15 — 20 хвилин перевести людину в стан глибокого спокою, дуже глибокого відпочинку. Як показують наукові дослідження, цей стан у 2—3 рази глибший, ніж під час глибокого нічного сну. За такого розслаблення людина отримує можливість природно вивільнити із підсвідомості навіть глибоко вкорінені стреси. З точки зору сучасної фізики цей рівень називається рівнем єдиного поля. Контакт із цим рівнем у самому собі заряджає людину нескінченною енергією. Розумова ж діяльність і фізіологія дуже пов’язані. Суть трансцендентальної медитації полягає в тому, що коли ми заспокоюємо розумову активність, то наша фізіологія починає переживати тонкіші стани свого функціонування. І ми почуваємося набагато краще.
Думка — це теж активність, і на неї, як стверджують фахівці, наш мозок витрачає 80% енергії всього організму. Тож якщо голова забита думками, вони забирають цю енергію, а особливо — думки нав’язливі, які взагалі нічого не дають. Медитація призводить до того, що розум практично припиняє процес думання, втім, не стає несвідомим, а натомість — стає пробудженим. Тобто — відкритим до всього, готовим до реалізації ідей.
«ПРИРОДЖЕНЕ ДІЛО» СКОВОРОДИ ТА СУЧАСНЕ ЖИТТЯ
Оскільки більшість людей основний час проводять на роботі, то важливо згадати поняття, дане Григорієм Сковородою. Мова — про «природжене діло»: заняття, яка дає людині задоволення, окрилює її, приносить впевненість, творчість. Але чи всі нині можуть похвалитися такою самореалізацією?
— Ми відчуваємо стрес у тому випадку, коли робимо не те, чого хочемо, коли доводиться робити не властиві нашій душі справи: коли людина вимушена повсякчас переступати через своє бажання, волю. Ми втратили той стан благодаті, коли «мені добре лише тому, що я живу», незалежно ні від чого. Аби відновити такий емоційний стан, мусимо навчитися робити саме те, що подобається. На жаль, нині багато хто вже не може цього відчувати. Якщо спостерігати за дітьми, то побачимо, що зазвичай вони роблять лише те, що їм заманеться. Природно, що вони перебувають в радості, в усмішці. Якщо життєва ситуація вимагає від них якогось емоційного реагування — наприклад, оберегти свою територію, — тоді вони «загирчать» і повернуться назад — в емоційний стан усмішки... На жаль, навчання в школі у нас побудовано на «потрібно». Дітей змушують навчатися, замість того, щоб зацікавити. Потім те ж саме — в інституті. І зрештою людина вже не знає, що власне їй потрібно, — говорить лікар Олена БОГАТИРЕНКО, інструктор зі спіральної гімнастики та Су Джок-терапії.
Представники школи Су Джок вважають, що основне — привести нашу свідомість і тіло до гармонійного поєднання у повсякденній реальності, тому що наше тіло завжди з нами, а думки — або в минулому, або в майбутньому. Завдяки спеціальним неважким рухам, які пропонує ця система, відновлюється гармонія тіла і розуму. Якщо ж людина відпочиває перед телевізором з пляшкою пива чи цигаркою, то фахівці такий спосіб зняття стресів називають сурогатом, підміною природного стану задоволення: людина ніби й отримує полегшення, але радості, умиротворення — щонайменше.
Перевірено: якщо дитині змалку дати певну систему розвитку, то вона буде успішнішою в житті, її шлях буде впорядкованим і гармонійним. Хто не знає відомих вихідців «Пласту» Надію Світличну, Олега Ольжича, Степана Бандеру, Миколи Плав’юка, Любомира Гузара, Богдана Гаврилишина, Бориса Гудзяка?
— Якщо дитина займається там, де їй подобається, де вона розвивається, де здобуває нові знання, безперечно, таким чином закладається основа, яка в подальшому допомагатиме їй у житті, — переконаний голова Київського осередку «Пласту» Стас Андрійчук. — Пласт пропонує всебічний розвиток: спорт, мистецтво, формування лідерських якостей тощо — дитина має вибір. Ми намагаємося дати їй максимум позитивних знань, а в грі вона отримує знання і досвід, як влаштувати своє життя більш впорядковано. Само собою дитина все це любить — по-іншому вона і не буде займатися. Релігія і спорт відіграють величезну роль, адже один з обов’язків пластуна — бути вірним Богові та Україні. А ще є пластовий закон — дбати про своє здоров’я.
«НЕ РУХАЄТЬСЯ РОЗУМ — НЕ РУХАТИМЕТЬСЯ ТІЛО»
Представники східних шкіл вважають, що звичайна людина займається тим, на що витрачає енергію. Людина ж, яка систематично працює над своїм тілом і духом, навпаки — її накопичує. Наприклад, завдяки відомій системі Тайцзицюань (де шлях самопізнання вважається не менш важливим за здоров’я).
— Коли виконуються вправи в повільному темпі з глибоким усвідомленням того, що ти робиш, досягається стан тиші розуму. Проблема сучасних людей в тому, що в голові у кожного — постійний діалог або монолог... Заняття тайцзи навчають досягати внутрішньої тиші і розслабитися, аби видалити все зайве. А потім, коли розум і тіло вже скоординовані, ми прекрасно усвідомлюємо, що наразі відбувається і як із цими подіями гармонійно працювати. Якщо ж людина ледаща, то довго у нас не затримається... Я вважаю, що шлях самопізнання набагато важливіший за покращання здоров’я, хоча без здоров’я на цьому шляху робити нічого. Адже як говорити про збалансованість енергій, про гармонійний внутрішній стан, коли ти змучений недугами? Сильний акцент у нас — на роботі із внутрішньою енергією. Належна увага віддається фізичному, але це тільки результат того, що відбуваються всередині. Істинна першопричина — наш розум. Якщо розум не рухається, то тіло теж не рухатиметься, — переконана інструктор школи «Тайцзицюань» із 10-річним стажем Олена ПОЛІЩУК.
Якщо раніше говорили, що «в здоровому тілі — здоровий дух», то сьогодні не потрібно нікого переконувати, що насправді все — навпаки. Доктор фізико-математичних наук, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, директор інституту фізики живого Сергій СІТЬКО вважає, що здоровою людину робить могутнє когерентне (електромагнітне) поле, яке властиве всьому живому. Його пошкодження приводить до хвороб, а згодом й до смерті.
— На людину з нормальним когерентним полем стреси не впливають, хоча вони можуть розхитувати його і дозволяти іншим впливам деформувати його поле. Також стреси можуть підготувати підґрунтя для того, щоб енергія негативних стресів подолала Божий захист нормальної здорової людини. Але коли на ці стреси накладаються якісь негативні впливи поганих людей (в народі їх називають зглазом, прокльоном тощо). Тоді виникають квазічастинки — електромагнітні «прилипали» — структури із високим спіном (системи, які закручують простір навколо людини). Так відбувається в ядерній, атомній, молекулярній фізиці... Ще гірше, коли відбувається втрата свідомості людини. Тоді цей негатив переходить на квантовий рівень, з якого непритомного може вивести лише квантова медицина. Інакше людина починає хворіти і помирає, — вважає Сергій Пантелеймонович.
Людство напрацювало багато систем для покращання нашого здоров’я та якості життя. Одним — тисячі років, іншим — десятиліття, відкриття квантової медицини — зовсім молоді. Названо навіть смисл життя — самовдосконалення і самореалізація. Здавалося, з таким багажем усі люди мали бути здоровими та усміхненими. Але вибір завжди залишається за нами: допоки кожний сам для себе не зробить висновки, доти ніхто і ніщо йому не допоможе.