У багатьох країнах світу утримання собак прирівнюється до носіння холодної зброї, тому там на утримання чотириногого друга бійцівської породи потрібно мати спеціальний дозвіл. У нас же звичною стає картина, коли пітбуль розгулює поруч із господарем часто без повідка і намордника. На Донеччині не так давно стався випадок, коли дворічний пітбультер’єр напав на трьохрічну дитину. Хлопчика вдалося врятувати лише завдячуючи «швидкій» і якби вони запізнилася хоч на кілька хвилин, малюк помер би від втрати крові. Зовсім «свіжий» приклад — у Києві. Нещодавно тут американський стаффордширський тер’єр напав на жінку, яка вранці вийшла на вулицю у своїх справах. Собака звалив потерпілу на землю і добряче покусав. Що цікаво: після цього господарка забрала пса і пішла геть.
У СТОЛИЦІ ЗАРЕЄСТРОВАНО 10 ТИСЯЧ СОБАК БІЙЦІВСЬКИХ ПОРІД
— Щодня до нас звертаються три-чотири особи, покусані тваринами, — розповідає завідувач травмпунктом Оболонського району Києва Микола Ковальчук. — Кілька днів тому стався випадок, коли собака майже відкусив дівчині великого пальця. Добре, що вчасно доставили до лікарні, то вдалося пришити. Бувають і великі скальповані рани до 20—30 сантиметрів. Однак, при укусах не так небезпечні рани, хоча вони дуже довго не загоюються, як небезпека захворіти на сказ. Тому, якщо є підозра, що тварина хвора, необхідно пройти курс антирабічної профілактики. Дуже важливо розшукати собаку яка вкусила і треба певний час спостерігати за її поведінкою. У Києві сказу немає, але в Україні кілька випадків цієї смертельної хвороби було...
Як свідчить медична статистика, порівняно з минулим роком, у Києві на 11 відсотків збільшилася кількість осіб, покусаних тваринами. Так, за шість місяців цього року в столиці зареєстровано 2836 хворих, котрі звернулися до лікарні з приводу укусів, з них покусаних собаками — 2191 особа (1026 — безпритульними собаками). Як стверджують медики, щоб дізнатися справжню цифру покусаних собаками, слід дані офіційної статистики помножити на п’ять, адже приблизно стільки людей, потерпілих від собачих укусів, за медичною допомогою не звертаються.
— Коли кусає бездомний собака, складнощі полягають у тому, щоб потім його розшукати, аби переконатися, що він не скажений, — каже лікар Максим Гичка.
Якщо вкусив собака, Максим Гичка радить — 15—20 хвилин промивати рану під проточною водою в лужному розчині (можна із господарчим милом), потім змастити йодом або «зеленкою» і неодмінно звернутися до лікаря. А щоб не стати жертвою нападу собак, ніколи не можна їх дражнити, робити різких рухів і показувати страх перед твариною.
— Потрібно, аби люди, котрі утримують тварин, обов’язково їх реєстрували, а також вигулювали лише в наморднику та з повідком. У нас, на жаль, далеко не всі власники собак дотримуються таких правил. Не все добре й з відловлюванням безпритульних тварин, — вважає Микола Ковальчук.
Найскладніше з бійцівськими породами собак: вони можуть нести для людини реальну смертельну загрозу. За даними Міського центру ідентифікації тварин, в столиці зареєстровано понад 60 тисяч собак, з них 10 тисяч — агресивних порід. Ці дані далеко неповні, оскільки чимало господарів взагалі не реєструють своїх тварин.
ЗАКОН — НА БОЦІ ЧОТИРИНОГИХ
Правила, відповідно до яких дозволяється вигулювати собак, затверджені київською владою ще у 1998 році. Відповідно до них, чотириногих друзів дозволяється вигулювати на спеціально відведених для цього площадках (це не кажучи про намордник і повідок). Однак, де саме знаходяться такі «собачі» майданчики, не вдалося з’ясувати ні в представників столичної влади, ні у власників собак. Більш за все, вони існують тільки на папері.
Нині в Києві напрацьовані нові правила утримання собак і котів, які Київрада має розглянути та затвердити у жовтні цього року. У пакеті документів зокрема будуть положення про зони вигулу та дресирування собак, програма «Собака — компаньйон» щодо потенційно агресивних чотириногих. Київські фахівці також підготували проект рішення Київради «Про врегулювання питань утримання та поводження з собаками та котами в Києві», яке покликане створити умови для гуманного ставлення до тварин з боку людей та посприяти цивілізованому співіснуванню господарів тварин зі своїми чотириногими друзями.
Київська влада обіцяє, що з вересня в столиці будуть не відловлювати, а стерилізувати безпритульних тварин, як це прийнято в усьому цивілізованому світі. Крім того, у всіх районах столиці планують створити міні-притулки, де тварини перебуватимуть після стерилізації до їхньої відправки у загальні притулки.
ЩО РОБИТЬСЯ НАРАЗІ
Нині міський притулок для собак знаходиться у Бородянці. Він розрахований на 500 тварин. Але працівники закладу відловлюють не всіх бродячих собак, а лише — за зверненнями юридичних осіб. Наприклад, якщо надійде заявка від вашого ЖЕКу, то приїде бригада й звільнить двір від нічийних собак, в іншому ж разі останні й далі продовжуватимуть нападати на людей.
Як запевняють працівники бородянського притулку, вони не знищують тварин, а під час відлову знерухомлюють їх за допомогою спеціальних ін’єкцій і потім поміщають до вольєрів, де тварини перебувають упродовж десяти днів. Якщо протягом цього часу за собакою ніхто не приходить (трапляється, що до розряду бродячих потрапляють і домашні тварини), то далі їхню долю вирішує лікар. Часто буває, що до притулку собак приводять самі ж господарі — найчастіше, «здають» собак агресивних порід. Такі послуги, які стосуються й тимчасового утримання тварин, приміром, під час відпустки господаря, як правило, платні. Собакам, господарі котрих заплатили за них гроші, як переконують співробітники притулку, тут живеться досить непогано, а «відмовників» завжди намагаються прилаштувати у чиїсь добрі руки. На рахунок «бідних» тварин — можна тільки здогадуватися. Втім, столична влада обіцяє збудувати ще один притулок для бездомних тварин — на Сирці. Адже, за попередніми підрахунками, безпритульних хвостатих у столиці налічується близько 30 тисяч і кожен з них може становити потенційну небезпеку для киян та гостей міста.
Звісно, всі ці закони та положення — дуже добра справа, але за умови, якби їх ще й дотримувалися. Щоправда, Кодекс України про Адміністративні правопорушення передбачає за вигул собак без повідків та намордників (або не в установлених для цього місцях) штраф від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів, проте випадків, щоб когось бодай на гривню оштрафували за подібне правопорушення з своєї журналістської практики я не пам’ятаю. А якщо закону не дотримуються, то чого тоді він вартий?