Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дві третини доходів українських сімей є «неформальними»

14 липня, 2001 - 00:00

Кожен третій працював у неформальному секторі економіки, витрачаючи на цю діяльність протягом тижня 60% свого робочого часу. Такі дані повідомлялися в четвер на презентації звіту про результати дослідження домогосподарств України, проведеного Українсько-європейським консультативним центром (UEPLAC) у серпні—жовтні 2000 року. Мета проекту полягала у вивченні причин існування тіньової економіки і розробці пропозицій щодо зменшення її обсягів. Як повідомила експерт групи макроекономічного аналізу центру Оксана Новоселецька, вивчалися бюджети 2000 домогосподарств у п’яти регіонах країни. Найбільшу групу зайнятих в Україні становлять особи, які працюють на декількох роботах — 57%. Це означає, що рівень зарплат не дозволяє людям одержувати пристойні доходи, що, власне, спонукає їх до пошуку додаткової роботи. Майже 40% людей, які поєднують роботу в офіційному секторі з іншою діяльністю, потерпали від заборгованості з виплати зарплати та неоплачуваних відпусток. При цьому чим довший період заборгованості з виплати зарплати, тим більшою є мотивація людини до диверсифікації джерел власного доходу.

Люди, рівень доходів яких є в середньому (396 грн.) працюють більше, ніж ті, хто одержує найменші доходи (на земельних ділянках — 78 грн.) — в середньому 13 годин 40 хвилин на день. За результатами дослідження, середньомісячний дохід одного домогосподарства складає 553,3 грн., а витрати — 748,7 грн. Звідси експерти дійшли висновку, що близько 68% сукупних доходів домогосподарств залишалися прихованими. Частка домогосподарств, що живуть за межею бідності, — 46,5%.

На земельних ділянках працюють більше літні люди, натомість люди середнього віку (26— 55 років), як правило, працюють в офіційному секторі або за сумісництвом. Разом з цим люди молодшого віку (16—25 років) є або безробітними та економічно неактивними, або працюють у неформальному секторі. Три з чотирьох осіб, що перебувають поза зайнятістю, – це молоді або літні люди. Як показало дослідження, майже 64% зайнятого населення працює на земельних ділянках, з яких майже третина продає вирощений урожай. Більшість жіночого населення, згідно з дослідженням, переважно працює на земельних ділянках або залишається без роботи чи є економічно неактивною, що дозволяє припустити наявність в Україні дискримінації за статтю.

Для скорочення неофіційного сектора економіки експерти UEPLAC пропонують уряду такі можливості: сприяння зайнятості в регіонах та зайнятості жінок, розробка більшої кількості освітніх програм та виділення більших асигнувань на державну освіту, зміцнення довіри до місцевих та центральних органів влади та забезпечення виконання податкового законодавства. Дослідники наголошують на тому, що запровадження кожного із запропонованих заходів повинно бути поєднане із розвитком підприємництва в Україні. Лише за таких умов ініціатива держави щодо сприяння офіційній зайнятості буде підтримана зростанням кількості новостворених робочих місць в економіці.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: