Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Епідемія пішла на спад

Ситуація, подібна до Суходольської, може повторитися в інших містах і селищах Луганщини
23 липня, 2003 - 00:00


Жителі Суходольська, керівники Луганської області, лікарі можуть нарешті обережно звести дух — за всіма оцінками фахівців епідемія гепатиту у цьому невеликому містечку-супутникові Краснодона, яка розпочалася 9 червня, пішла на спад. Дедалі менше хворих госпіталізують у стаціонари і дедалі більше пацієнтів виписують із діагнозом «видужання». Щоправда, про видужання можна говорити лише умовно, оскільки гепатит — хвороба важка, яка вимагає тривалого лікування і подальшої реабілітації. І все ж пік епідемії, очевидно, пройдено.

На момент підготовки номера до друку з інфекційних стаціонарів виписали 38 жителів Суходольська, iз них 10 дітей. Продовжують перебувати в лікарнях зa підозрою на захворювання на вірусний гепатит А 203 жителi Суходольська, зокрема 52 дитини.

Хворих забезпечено медикаментами і харчуванням у необхідному обсязі. Міністерство охорони здоров’я через Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги додатково виділило гуманітарну допомогу на 50 тис. гривень для лікування хворих у Суходольську. Місту надіслали антибіотики, інфузійні розчини, гепатопротектори, вітаміни. Гуманітарну допомогу призначено для лікування хворих із середньою важкістю захворювання. Заступник головного лікаря Краснодонської міської лікарні Тамара Безверха зазначає, що допомога МОЗ дуже своєчасна.

Заспокоюватися, проте, рано. Тепер до стаціонарів починають надходити пацієнти другої хвилі, які заразилися вже не через використання непридатної питної води, а інфіковані контактним шляхом у близькому спілкуванні з хворими. За підозрою на захворювання на вірусний гепатит А ще госпіталізували 5 дорослих і одну дитину.

Усього з моменту початку епідемії було госпіталізовано 710 чоловік, за цей самий період виписано 507 чоловік. З початку епідемії підтвердився діагноз у 681 особи.

Як повідомляє Головне управління з питань надзвичайних ситуацій і справ захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Луганської облдержадміністрації, в медпункті МНС медичну допомогу з видачею безкоштовних медикаментів отримали 168 жителів Суходольська.

Тривають ремонтно-відновні роботи на об’єктах житлово- комунального господарства. З підвалів житлових будинків відкачують тисячі кубометрів води, міняють сотні метрів труб, належним чином упорядковують внутрішньобудинкові каналізаційні системи, очищають водопровідні колодязі. У ліквідації надзвичайної ситуації в Суходольську задіяно особовий склад і техніку МНС, комунальних служб, медичних працівників, працівників санітарно-епідемічної служби. Роботи з відновлення водопровідно-каналізаційної системи в Суходольську (Луганська область) проводять за планом. Про це днями в ході зустрічі з керівництвом Луганської області сказав голова Держкомітету з питань ЖКГ Григорій Семчук: «У Суходольську триває велика робота з відновлення водопровідно-каналізаційної мережі, терміни її завершення реальні».

Поки що роботи в Суходольську проводять за рахунок обласного бюджету, який виділив на ліквідацію надзвичайної ситуації 1 млн. гривень. Найближчим часом із резервного фонду Кабінету Міністрів до області для проведення першочергових заходів повинні надійти 2 млн. гривень. А на повний комплекс робіт у Суходольську потрібні ще значніші суми — 3,6 млн. гривень на відновлення водопровідно-каналізаційного господарства міста, 1 млн. гривень на відновлення внутрішньобудинкових систем і 4 млн. гривень на роботи зі зниження рівня грунтових вод. Область дуже розраховує на отримання цих коштів, проте, як відзначив голова комісії з ліквідації НС, перший заступник луганського губернатора Валентин Дзонь, отримати їх буде непросто: «Коли напруження спаде і не буде тієї гостроти, що була на піку епідемії, можуть знайтися і більш невідкладні потреби. Так уже влаштоване життя. Тому доведеться багато працювати, щоб ці кошти потрапили до Суходольська».

Голова Луганської облдержадміністрації Олександр Єфремов заявив, що відновні роботи в Суходольську закінчать до 1 серпня, до цього ж дня планують подати воду в будинки.

Діти, які перехворіли гепатитом, вирушать відпочивати у санаторії та будинки відпочинку Луганської, Донецької, Запорізької, Харківської областей. Оздоровлення дітей оплачують місцеві облдержадміністрації. Донеччани також надали серйозну благодійницьку допомогу. Дітей, які зараз хворіють та які вже перенесли гепатит, відправлять до санаторіїв через 3—6 місяців після видужання. Загалом, життя у маленькому Суходольську потихеньку налагоджується. І хоч його вулицями все ще ходять люди із неприродно жовтою шкірою і такими самими склерами очей, загальний настрій перестав бути таким трагічним, яким він був на піку епідемії.

І все ж ліквідація надзвичайної ситуації загальнонаціонального масштабу в Суходольську, — це, як кажуть, свято зі сльозами на очах. Усі: і влада, і жителі області — усвідомлюють, що ситуація, подібна до Суходольської, може у будь-який момент повторитися в інших містах та селищах Луганщини. За іронією долі, в 1995 році в Суходольську вже була епідемія гепатиту, коли кілька сотень його жителів заразилися неякісною водою. Але грошей на ліквідацію НС уряд тоді не виділив, ремонт водопровідно-каналізаційних мереж було зроблено мінімальний, і через 8 років ситуація повторилася.

І сьогодні, підкреслює губернатор Єфремов, найбільша проблема — підготовка до зими житлово-комунального господарства області. «У 7 містах та 2 районах області найскладніша ситуація з підготовкою до зими, і це пов’язане з наслідками закриття шахт», — заявив губернатор. Він дав доручення підготувати щодо цих територій програми «мінімум» і «максимум» стосовно вирішення проблем ЖКГ. «Ми повинні визначитися, що території в силах вирішити самі, а в чому необхідна допомога центру», — відзначив Єфремов. З його слів, Луганська область — це економічно могутній регіон, але питання, які стосуються вугільної галузі, — це державні питання, з якими регіон самостійно не впорається.

ДО РЕЧІ

У чотирьох областях України зареєстроване захворювання на гепатит. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна у прес-центрі Міністерства охорони здоров’я, в селі Синичине Ізюмського району Харківської області минулого четверга було зареєстровано випадок побутового отруєння в сім’ї із шести осіб. Після надання першої медичної допомоги сім’ю госпіталізували: мати і батько — у стані середньої важкості, четверо дітей — у важкому стані. У неділю, як уже повідомлялося, від токсичного гепатиту померли три хлопчики — 12-ти років, 10-ти років і 1,7 року. Сьогодні стан здоров’я подружжя та 4-літньої дівчинки задовільний. Фахівці СЕС проводять епідеміологічне розслідування для встановлення причин отруєння.

Крім того, у селі Амвросіївка Донецької області хворіють на вірусний гепатит А 9 осіб, а в лікарні Житомира з цим самим діагнозом перебувають 7 осіб, серед яких одна дитина.

Олена ПРИВЕН, Луганськ
Газета: 
Рубрика: