Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фатальний «Крок»

Що відбувається у Національному медичному університеті імені Богомольця?
22 лютого, 2018 - 11:22

Таке рішення Міністерства охорони здоров’я було спонтанним. Офіційна причина — зрив ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок 1. Стоматологія». Його складали dсі студенти-стоматологи медичних вишів 20 лютого, крім тих, хто вчиться в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця. У МОЗ пояснюють, що виш не уклав необхідних для організації тесту договорів. Та в університеті стверджують: зі свого боку зробили все необхідне, а в зриві іспиту винні міністерство та підпорядкований йому Центр тестування.

Ситуація нагадує зведення рахунків із ректоркою. Дивно, що в  цьому бере участь Мінздоров’я. Катерина Амосова отримала посаду на непростих виборах одразу після Революції Гідності та після того, як міністерська комісія звільнила ректора Віталія Москаленка за фінансові зловживання в університеті на десятки мільйонів гривень. Справа досі блукає по судах.

Після підписання з МОЗ контракту Катерина Амосова оголосила курс на боротьбу з корупцією. Звісно, вдавалося не все. Ситуацію з відстороненням ректора медична спільнота сприймає по-різному: одні підтримують міністерство, інші кажуть, що у виші не все ідеально, і скандал розкриє багато таємниць.

ГУЧНЕ ЗВІЛЬНЕННЯ

Гучне звільнення у Мінздоров’я коментують доволі сухо. «Іспит «Крок» сьогодні є чи не єдиним, який може реформувати медичну освіту, — пояснював на брифінгу заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський. — З усіх медичних вишів лише один, НМУ імені Богомольця, не забезпечив проведення цього іспиту. Зараз в університеті працюватиме спеціальна комісія, котра перевірятиме діяльність закладу. Також на час діяльності комісії від виконання обов’язків відсторонюється директор Центру тестування МОЗ України Ірина Булах. Студентам, які не змогли скласти іспит «Крок», буде надано таку можливість».

Як не намагалися з’ясувати журналісти у заступника міністра, чи є ще якісь причини для усунення Катерини Амосової, приміром, зникнення та ймовірна загибель студентки вишу, громадянки Туркменістану Мукаддас Насирлаєвої, про що днями повідомляли ЗМІ, — все зводилося лише до зриву іспиту. Ще 2  лютого міністерство звернулося до керівництва НМУ імені О.О. Богомольця з вимогою забезпечити проведення навчально-виховного процесу на рівні державних стандартів освіти, коментували у відомстві. Станом на 20 лютого керівництво вишу не розпочало переговорної процедури й не уклало договору з Центром тестування на проведення ліцензійних іспитів «Крок», таким чином зірвавши його проведення.

«НА ПРОВЕДЕННЯ ІСПИТУ МОЗ НАДАЛО 300 ГРИВЕНЬ»

Версія Катерини Амосової відрізняється. «Я маю підстави вважати, що це відсторонення є розправою зі мною як із керівником вишу, який протягом багатьох років проводить разом із командою серйозну чистку, — стверджує вона. — Я відмовлялася виконувати розпорядження заступника міністра закупити послуги Центру тестування на рік за 1,5 мільйона гривень шляхом договірної процедури й оголосила відкриті торги на сайті «Прозорро». Та Центр тестування не взяв участі в торгах свідомо. Якщо інші університети отримали затверджені від МОЗ кошториси ще 1 лютого, то у нас штучно створена ситуація, оскільки не вистачало часу для проведення тендеру через «Прозорро», а на проведення іспиту міністерство надало нам лише 300 гривень».

Щоб таки провести тест, у найвищому медичному закладі країни вирішили перевести на рахунки Центру тестування близько 100 тисяч гривень у вигляді цільового благодійного внеску. Цього цілком вистачило б на організацію іспиту для студентів-стоматологів. Інформація про платіж є на сайті НМУ імені О.О. Богомольця. Студенти прийшли складати тест у призначений час, однак все виявилося марним. Цікаво, що Олександр Лінчевський оплату у 100 тисяч гривень заперечує.

«Це був план зірвати «Крок» і звинуватити мене у невиконанні контракту. «Крок» зірвав МОЗ, при цьому не повідомив заздалегідь студентам. Нечесно використовувати їх для зведення особистого рахунку, — коментує «Дню» Катерина Амосова. — Оскільки Олександр Лінчевський оголосив про створення комісії, яка перевірятиме діяльність усього університету, це дійсно виглядає як розправа. Причина — відмова виконувати незаконні вказівки заступника міністра, що почалося ще влітку, коли у МОЗ маніпулювали невидачею сертифікатів випускникам. За наявності чинної безоплатної угоди про співпрацю НМУ з Центром тестування, підписаної попереднім ректором, Олександр Лінчевський вимагав, щоб виш розірвав цю безоплатну угоду і перейшов на оплату університетом послуг Центру тестувань. Ми з цього приводу виграли два суди».

«НАМ НАБРИДЛО БУТИ ПІШАКАМИ У СХЕМАХ»

Наразі в. о. ректора призначили Михайла Захараша, члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, з яким у Катерини Амосової, з її слів, відкритий конфлікт. Він готував скарги про її відсторонення на ім’я міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та голови Служби безпеки Василя Грицака.

Студенти проти такого повороту подій. Призначеного в.о. ректора у перший день його роботи вони не пустили в ректорат. Також пікетували МОЗ, висловлюючи незгоду з діями міністерства. Від 21 лютого профспілковий комітет НМУ імені О. О. Богомольця оголосив страйк співробітників і студентів.

«Нам набридло бути пішаками в руках «дорослих» із відповідних установ. Ситуація з «Кроком» виявилась лише приводом відсторонити законного ректора НМУ, яка розпочала реформи, які вдарили по кишені старих корупціонерів. Усе, що відбувається зараз, — це опір старої системи, але ми не здамося без бою», — заявили в Студентському парламенті вишу.

Зараз Катерина Амосова разом з адвокатом Валентином Гвоздієм готують позов до суду з приводу протиправного відсторонення з посади, а також заяву до НАБУ. Як пояснив адвокат, агресія МОЗ щодо Катерини Амосової викликана тим, що руйнується давня схема, коли Центр тестування отримував кошти за свої послуги в обхід системи «Прозорро».

«Впевнена, для університету ми зробили все, щоб іспит не зірвався. Я не один раз наголошувала, що відстоюватиму свою принципову позицію, навіть ризикуючи кар’єрою, — підсумувала Катерина Амосова. — Я бачу в цьому спробу звести зі мною рахунки — як з людиною, яка не погоджується на схеми».

Від редакції

«День» продовжує стежити за ситуацією навколо НМУ імені Богомольця.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: