Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фосфорна хмара пройшла, але всі здорові...

21 серпня, 2007 - 00:00

Днями волинський губернатор Володимир Бондар офіційно визнав, що фосфорна хмара над Волинню таки проходила (спершу це не те, щоб відверто заперечувалося взагалі, але й особливо не підтверджувалося). Проте мешканці з півтора десятка сіл Горохівського району, які примикають до постраждалого в результаті техногенної катастрофи регіону Львівщини, того вечора, коли зійшли з колії цистерни з жовтим фосфором, були вражені білим густим туманом, який нагадував справжній, але був сухий.

На прес-конференції голова Волинської облдержадміністрації заявив журналістам дослівно: «Безперечно, що хмара над нами пройшла. Ми цього факту особливо не приховували. І якісь наслідки вона дала. Але вивчивши ці наслідки, поклавши їх на мову цифр, ми побачили, що негативних наслідків уже через декілька годин фактично не було. Тобто порушень здоров’я людей, пов’язаних з цією аварією, сьогодні серйозних, середньої навіть тяжкості, немає. Ця хмара розчинялася, розвіювалася, збільшувалася. Ми відслідковували хід цієї хмари уночі, відповідно як вона вийшла з Львівщини і як ішла сюди, у напряму Рівненщини і далі на Білорусь. Концентрація її зменшувалася, а об’єм збільшувався. Я не знаю, який був рівень концентрації у самій хмарі. Але те, що він не означений сьогодні ніде, по ходу цієї хмари — ні на грунті, ні в повітрі, ні у водоймах, то про це сьогодні говорять дослідження. По всій території проходження хмари проведені заміри, порушень ми ніде не виявили».

Прес-конференцію голова ОДА зібрав зумисне, аби закрити, як кажуть, тему піару на фосфорній хмарі. Адже перед цим немало волинських видань (від iнтернет-видань до газет) у черговий раз надрукували матеріали, які свідчать, що здоровим населення наближених до Львівщини сіл Горохівського району назвати не можна. На людей наче мор який напав... Різко загострилися хронічні захворювання, зокрема шлунково-кишкового тракту, печінки, підшлункової залози, органів дихання. У кількох селах по кілька десятків дітей раптом обсипало незрозумілими прищиками... Шокують фотознімки дітей з села Пілгани, на яких в одного хлопчика на тілі величезні прищі, які лопаються і стають ранами, в іншого прищі як укрили обличчя відразу після техногенної катастрофи, так з тіла і не сходять. А минулої неділі в обласну інфекційну лікарню було доставлено відразу п’ятеро дітей з Пілганів. Діти майже одного віку — їм по 9 — 10 років. Двоє брат і сестра, ще двоє мешкають по сусідству. Діти купалися у невеликій ковбані, і відразу після цього їх «всипало».

На прес-конференції заступник головного лікаря обласної клінічної лікарні Галина Морочковська запевнила, що у хлопчика з великими прищами — яскраво виражений оперізуючий лишай, у чому фахівці не мають ніяких сумнівів. Іншим дітям поставлено діагноз короста та стрептодермія. Після виконання усіх можливих в умовах лікарні діагнозів було призначено лікування, та батьки невдовзі забрали дітей додому, вирішивши лікувати їх самі. І це теж промовистий факт: навіть вірячи, що у сина оперізуючий лишай, батьки (і не лише цієї конкретної дитини) все ж не хочуть вірити лікарям до кінця. Адже, як запевнив сам губернатор, усе ж «хмара пройшла і якісь наслідки дала». Волинські села — за кількасот чи навіть кілька десятків метрів від сіл львівських, які визнані зоною екологічного лиха, і дітей з них оздоровлюють на морях. А горохівських — у рідному краї і навіть у тому ж Горохівському районі! Бо влада не має грошей, аби оздоровити деінде ліпше. Поза оздоровленням залишилися дітки дошкільного віку, бо їх треба відправляти разом з мамами. А оскільки на Волині все спокійно, і вона не отримала, як Львівщина, мільйони гривень компенсації, то й мови ні про що нема.

Діагноз «гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору» встановлено лише 14 працівникам, які потрапили у Ковельську залізничну лікарню. Це залізничники, вони безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків аварії на залізниці в Ожидові. В усіх інших хворих — «захворювання, не пов’язані з наслідками фосфорного отруєння. У цьому запевняв журналістів начальник обласного управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк.

Останню крапку над «і» має поставити комісія зі столичних токсикологів та реаніматологів, які найближчими днями прибудуть на Волинь.

Наталія МАЛІМОН, «День»
Газета: 
Рубрика: