Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Франсіско Франко - блискучий воєначальник і обережний політик

24 жовтня, 1997 - 00:00

На іспанській срібній монеті гідністю 100 песет 1966 року зображено Франсіско Франко, диктатора і генералісимуса Іспанії (1892 - 1975). За які ж заслуги його вшановано цим званням?

Народився Франко в родині потомственних військових на півночі Іспанії. Після закінчення Військової суходільної академії він брав участь у бойових діях у Марокко (1913 - 1916). А в 33-річному віці став генералом, що для Європи було неймовірним. 1936 року він виявився не при ділі, але саме на ньому зупинили свій вибір супротивники лівого республіканського уряду при розробці плану перевороту. В ефір полинув знаменитий пароль "Над усією Іспанією безхмарне небо". Три роки тривала кровопролитна братовбивча громадянська війна, яка забрала життя сотень тисяч людей. Радянський Союз допомагав республіканцям зброєю, провіантом. Добровольці з країн Європи, Америки брали участь у бойових діях, і не тільки на боці лівих. Франкістам (чи фалангістам) допомагали фашистські Німеччина й Італія. Громадянська війна завершилася 1939 року перемогою війська Франко. Проте майже відразу він наказав звести монумент у Долині загиблих, де було поховано тих, хто загинув з обох боків барикад.

Слід відзначити, що Франко в зовнішній політиці стояв на обережній і популярній у країні позиції. Гітлер і Муссоліні намагалися схилити його до участі у війні на боці фашистського блоку, але безрезультатно. "Блакитна" дивізія добровольців була єдиним вкладом Іспанії у справу країн вісі.

1947 року Франко вирішив питання про майбутній державний лад країни - після його смерті повинна була бути відновлена конституційна монархія в особі майбутнього короля Хуана Карлоса І. Плавний перехід від диктатури до монархії завершився 22 листопада 1977 року - через день після смерті Франко Хуан Карлос І прийняв присягу. Було відновлено конституційні права і свободи. Економіка розвивалась у сприятливому режимі й за диктатури. А тепер Іспанія стала потужною індустріальною державою.

Сергій МАХУН, "День"
Газета: 
Рубрика: