Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гени проявилися у... зачісці

Криворізький школяр Юрко Демченко бореться за право носити козацький чуб. У справу втрутилися небайдужі городяни, ЗМІ й прокуратура
18 квітня, 2014 - 12:28
ФОТО ЗІ СТОРІНКИ У МЕРЕЖІ FACEBOOK КОРИСТУВАЧА ОЛЬГА ПАВЛОВСЬКА

У криворізькому ліцеї спалахнув скандал через зачіску восьмикласника Юрка Демченка. Хлопець зробив собі козацький чуб, але керівництву навчального закладу це не сподобалось. Учню наказали зрізати оселедець, а в разі незгоди — пообіцяли відрахувати з ліцею. Право носити козацький чуб 14-річний Юрко виборює вже не перший день. Каже, що зробив нову зачіску з патріотичних міркувань і не міг подумати, що через неї матиме конфлікт у школі. Погрози директора він записав на камеру мобільного телефону та виклав в Інтернет. Після цього здійнялася справжня буря — на захист хлопчика піднялась громадськість.

Мати Юрка, Світлана Анатоліївна, доцент Криворізького педагогічного університету, теж обурена, оскільки до неї керівництво ліцею не зверталося. Про конфлікт дізналася від сина й одразу пішла до школи. Педагоги пояснюють, що зачіска хлопця не є діловою. Мовляв, у ліцеї є статут, де прописані певні вимоги до зовнішнього вигляду учнів, і цих вимог повинні дотримуватися всі школярі.

Тим часом у соцмережах жителі Кривого Рогу створили групу на підтримку Юрка. Небайдужі городяни прийшли до ґанку ліцею з пікетом. Вони привели з собою учня сусідньої школи, який із першого класу носить оселедець. Той каже, що патріотична зачіска навчатися не заважає.

Місцева прокуратура під впливом публікацій у ЗМІ порушила справу про приниження національної гідності. Натомість на захист керівництва ліцею збирають підписи батьки інших учнів.

Світлана Анатоліївна розповідає, що зараз вчителі дуже прискіпливо ставляться до її сина. Втім, підліток проявляє козацький характер — він вирішив, що тепер чуба не зріже за жодних обставин. Мати підтримує сина: «Це його імідж». На її думку, в Юрка прокинулися козацькі гени. «Один дід у нього з Кубані, інший — з Черкаської області, — розповідає Світлана Анатоліївна. — Син цікавиться історією українського козацтва, відвідує гурток з історії зброї і займається спортивною стрільбою, має третій юнацький розряд. Я вважаю, що для хлопця володіти зброєю — необхідна річ». Із майбутньою професією Юрко ще не визначився, але завдяки історії з козацьким чубом набув неабиякої слави. «Виходили на зв’язок козаки з Інгулецької паланки, запрошували сина до себе. Мабуть, наступного року піде до козаків джурою», — розповідає мати. Запрошення надходили і з інших областей. У зв’язку з науковими справами Світлана Анатоліївна, яка займається давньою українською літературою, зараз перебуває в Києві. Тож зайшла на Майдан і познайомилась з місцевою знаменитістю — козаком Михайлом Гаврилюком, якому «беркутівці» під час зимових подій на вулиці Грушевського обстригли чуба. Ця історія зараз відома майже кожному жителю України і навіть за її межами. «Розказала панові Михайлу про свого сина, якому теж намагаються обрізати чуба. Він передав Юркові привіт та побажав твердо триматися, як це належить справжньому козаку», — розповідає мати школяра.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: