Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Голос Українців із Австралії

27 листопада, 2007 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Дорогі друзі, вельмишановна газета «День»!

У ці дні українці Австралії відзначають 75-річчя Голодомору-геноциду. Із усіх жорстоких втрат в історії Україні, мабуть, назавжди залишиться в історії і в пам’яті нашої країни Голодомор-геноцид 1932—1933 років. І сьогодні українці — розпорошені, розкинуті по всіх закутках світу, в солідарності разом з Україною в жалібних служіннях панахид будуть молитися за мільйони невинних загиблих душ.

Українська громада в Південній Австралії (м. Аделаїда) у своєму зверненні закликала усіх українців (особливо молодшого покоління) до участі в цьогорічній соборній панахиді, що відбулась в суботу 24 листопада при участі священнослужителів усіх українських церков Аделаїди... Панахида відправлялася біля пам’ятника, спорудженого заходами української громади та всієї української спільноти Південної Австралії.

Пам’ятник жертвам найбільшого злочину людства був збудований на площі Свято-Михайлівської Української Автокефальної православної церкви Київського Патріархату (в передмісті Аделаїди) у 60-річчя в 1993 році. Варто сказати, що Собор Архистратига Михаїла є єдиним православним храмом в Австріалії, приналежним церкві-матері в Україні — він є частиною Київського Патріархату. А Хрест, вбудований у споруджений пам’ятник, також має свою історію. Спочатку він був поставлений за бажанням всієї української громадськості в Південній Австралії (змонтований Миколою Теленко і Романом Бойко) біля Свято- Покровської української православної церкви — неподалік від теперiшнього місця. Після проголошення незалежності України, у 1992 році парафії Святої Покрови і Свято-Михайлівська поєдналися, а хрест був перенесений на площу храму Святого Архистратига Михаїла і вбудований у гранітну споруду.

Хрест вироблений з високоякісної сталі і має висоту понад чотири метри. У 1972 році — в 40-ліття жорстокого злочину — українці Аделаїди разом з іншими представниками поневолених радянським режимом народів, а також при участі молодіжних українських організацій та дітей української «суботньої» школи, похоронним жалібним маршем вшанували пам’ять загиблих жертв Голодомору. Всі ми мовчки йшли п’ятикілометровою дорогою з самого центру міста, з майдану Вікторія аж до церкви Святої Покрови, де відправили панахиду за спокій замордованих селян і маленьких діточок. Після панахиди був посвячений хрест.

Тепер кожного року за участі кількасот присутніх українців панахиди та поминальні відправи відбуваються біля цього пам’ятника. На всіх панахидах завжди присутні представники федерального і Південно-Австралійського уряду.

Володимир ТКАЧУК, м. Аделаїда, Південна Австралія, спецiально для газети «День»
Газета: 
Рубрика: