Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Грип іде на схід

ВООЗ радить Україні готуватися до другої хвилі епідемії
14 листопада, 2009 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

За останні дні про грип та боротьбу з ним було сказано дуже багато. Дійшло до того, що, окрім кваліфікованих порад фахівців, українці жваво обговорювали між собою анекдоти на цю тему. Психологи вбачають у цьому позитив і кажуть, що таким чином паніка серед населення відступає. Поволі налагоджується ситуація і в регіонах. У західних областях пік епідемії вже дійсно проходить, частину хворих виписали з лікарень і до лікарів звертається менше нових пацієнтів. Тому вчора Президент України доручив керівникам усіх областей з’ясувати, чи потрібно там продовжувати карантин. Якщо поширення грипу зменшилося, тоді в цьому немає потреби, вважає глава держави.

Однак фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я, які протягом тижня перебували з робочим візитом в Україні, вважають, що поки що втрачати пильність не варто. За їхніми прогнозами, на нас чекає ще й друга хвиля спалаху каліфорнійського грипу. Тому Міністерство охорони здоров’я наразі розставляє остаточні крапки над «і», беручи до уваги рекомендації та поради міжнародних фахівців. Одна з них — провести вакцинацію населення. Як уже писав «День», щеплювати українців від каліфорнійського грипу почнуть вже у грудні.

— Вакцинуватися треба, але робити це слід з розумом. Чітко треба виділити той контингент, якому обов’язково потрібні щеплення, а це передусім діти, люди похилого віку, люди з хронічними хворобами, а також медики, які постійно контактують з хворими, — вважає головний імунолог Києва, керівник Київського центру клінічної імунології Олег Назар. — Нас часто лякають, що вакцинація, — це примусовий захід, хоча в Україні він добровільний. Тоді як в багатьох країнах за відмову від вакцинації громадян позбавляють медичного страхування. В ідеалі, щоб не було такої великої кількості хворих під час другої хвилі епідемії, вакцинуватися має 70% населення, але буде добре, якщо щеплення зробить хоча б 30% українців.

Експерти ВООЗ також радять українцям не ігнорувати щепленнями, більше довіряти українським медикам і не сумніватися в їхній професійності. На думку експерта місії ВООЗ в Україні Наталії Пшеничної, наші лікарі показують високий рівень професіоналізму, незважаючи на те, що з такою проблемою, як епідемія каліфорнійського грипу, зустрілися вперше.

— Ми побували у Львові, Івано-Франківську, й скрізь українські фахівці працюють дуже напружено, — каже Наталія Пшенична. — Наші фахівці приїздили в лікарні дуже пізно, після 21-ї або 22-ї години, й весь медичний персонал був на робочих місцях. Досвід українських лікарів допоможе ВООЗ розробити нові рекомендації стосовно терапії та вірусної пневмонії, тому що вперше пандемія захопила таку велику державу, як Україна. Раніше ми відвідували Польщу, Білорусь, там ситуація така ж, як і в Україні, зокрема, щодо кількості захворілих та симптомів хвороби.

Яким саме препаратом будуть щеплювати українців, поки що невідомо. МОЗ якраз проводить тестування вакцин канадського та російського виробництва. Частину препаратів для вакцинації виділить Україні Всесвітня організація охорони здоров’я, а частину будемо купувати за державні кошти. Як підрахували наші фахівці, щепити від грипу потрібно приблизно 12 мільйонів українців, в основному це ті громадяни, що належать до груп ризику. Та чи довіриться населення медикам і піде робити щеплення, як це вже зробили французи чи росіяни? Як розповів старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту Російської академії медичних наук Ігор Ніконоров, у його країні щеплення від каліфорнійського грипу вже розпочалося, і роблять його вакциною власного виробництва.

— Наші фахівці розробили кілька вакцин проти грипу, одна з них наразі реєструється в Україні. Можливо, через те, що людей щеплюють вітчизняною вакциною, їй більше довіряють, ніж іноземним препаратам, у нас немає з цим проблем, — продовжив пан Ніконоров. — У Росії ще триває епідемія грипу, і почалася вона з Далекого Сходу. В нас так само, як і в Україні, були панічні настрої серед населення, коли стали відомі перші летальні випадки. Тоді збільшилася кількість звернень до лікарів, часто неадекватних: люди стали панічно боятися грипу. Але проблем із препаратами для лікування у нас немає. В аптеках та лікарнях вони є в повному обсязі. Так само, як і українські медики, ми, відповідно до рекомендацій ВООЗ, не радимо використовувати «Таміфлю» для профілактики, а тільки для лікування, бо якщо всі люди почнуть його приймати, то вірус грипу AN1H1 стане стійким, і ефекту від лікування не буде.

Для боротьби з епідемією російський уряд вжив ті ж самі заходи, що й наш: карантинний режим в областях, де перевищено епідемічний поріг, школи закрито на канікули, призупинено масові заходи. Єдине, що нас різнить, — російські ЗМІ не так масово обговорюють цю проблему, тому серед населення немає паніки.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: