Традиційний щорічний проект Українського Тижня Моди — Ukrainian Fashion Games, який покликаний познайомити світову фешн-спільноту з українськими дизайнерами, вже побував у Делі, Санкт-Петербурзі, Москві, Празі, Вашингтоні, Парижі та кількох містах Греції. Цього року оргкомітет Ukrainian Fashion Week вирушив до сонячних берегів республіки Аджарія. Проект підтримало Посольство Грузії в Україні та особисто Посол Грузії в Україні пан Григол Катамадзе. А комфорт та екскурсійну програму для українських гостей створили DelfaTour, Департамент туризму і курортів Автономної Аджарської Республіки та особисто Давід Кекава.
Завдяки проекту Ukrainian Fashion Games Грузія побачила колекції десяти українських дизайнерських брендів: Олени Даць, Валерії Марчі, Людмили Кисленко, дуету Земскова/Ворожбит, Лариси Лобанової, Катерини Пшеченко, Анастасії Іванової, Дому Моди RITO і Наталії Анрі, а Олексій Залевський — найепатажніший з українських дизайнерів, зрежисував покази у залі розкішного Georgia Palace Hotel, що на курорті Кобулеті.
Українцям був забезпечений теплий прийом. І не лише з міркувань давньої тісної дружби між Україною та Грузією. Фешн-галузі країн також контактують. Зокрема, спеціальний гість проекту Ukrainian Fashion Games, грузинський дизайнер Автанділ Цквітінідзе представляє свої колекції в межах Українського тижня моди ще з березня 2006 року. Він має численних клієнток серед українських жінок. Кілька років тому на українському подіумі з’явився модний дует із Грузії — Анукі Бічолла, а минулого сезону свою колекцію в Києві вперше представила молода дизайнерка Татуна Ніколашвілі.
У Грузії, в Тбілісі двічі на рік традиційно проходить Tbilisi Fashion Week, заснований зовсім нещодавно, 2009 року. Втім, грузинські дизайнери вже давно працюють над власними колекціями та розвитком брендів. Тепер грузинам стає цікаво залучати і дизайнерів інших країн світу.
До речі, для декого поїздка до Батумі виявилася вельми продуктивною. «Я встигла зробити таку собі бізнес-прогулянку. Вже веду перемовини з мультибрендовим бутіком, який працює з грузинськими дизайнерами, — розповіла дизайнерка Анастасія Іванова. — Їх зацікавила моя колекція, я встигла показати їм ескізи. Сподіваюся, скоро в Батумі з’являться дівчата у вбранні від українських дизайнерів».
НОВЕ ОБЛИЧЧЯ БАТУМІ
У вуличній моді Батумі ви не побачите надлишку розкошів. На відміну від, приміром, Києва, тут не хизуються «пафосним» щоденним вбранням. Утім — саме місто останнім часом розжилося безліччю «прикрас». Замість того, щоб зводити нескінченні бетонні ятки для магазинів, тут будують розкішні оперні зали, арт-центри, архітектурні шедеври — і все, зауважте, коштом держави. Маленький Батумі з населенням до 150 тисяч людей вражає масштабами своєї трансформації упродовж останніх чотирьох років, після страшних подій серпня 2008-го. Крім відомого порту, в Батумі — і це головне — є чудовий простір для життя — чисті та квітучі парки, галявини, велосипедний прокат.
Місцеві жителі розповідають, що архітектурне обличчя міста зазнало останнім часом суттєвих змін. Наприклад, з’явилася 130-метрова вежа «Алфавіт», де розташовані обсерваторія і телестудія. Є ще вежа Плацца, яку збудовано у старовинній частині Батумі в італійському стилі. Уночі тут можна помилуватися фонтанами, що танцюють. Та, мабуть, найбільш вражаючий — новостворений біло-скляний палац Арт-центру Батумі, також побудований державним коштом. Йому лише рік, тут відбуваються найгучніші вистави: лунають відомі опери, вражають грузинські балети й фольклорні колективи.
І ще. нещодавно мільярдер Дональд Трамп представив проект Trump Tower, який буде реалізовано в Батумі. Комплекс Trump Tower — це квартири з видом на Чорне море, готель, комерційні майданчики і казино. Ось де — інвестиційно привабливий регіон!
Самі грузини, визнаючи реальні економічні проблеми, що турбують Батумі й пов’язані з поки що не надто розвинутим туризмом (нічого дивного: зрештою, минуло всього-на-всього кілька років відтоді, як тутешню землю випалювала війна), пишаються відсутністю корупції, прозорістю економіки та можливостями створювати чесний бізнес і чесно розвивати його.
«ЗАЗДРЮ ЇХНІЙ ЛЮБОВІ ДО ВЛАСНОЇ КРАЇНИ»
У Грузії модна галузь розвинута помітно менше, ніж в Україні. Але все не так однозначно. Країна, в якій сьогодні будують, а не руйнують оперні зали та музеї, в якій індекс корумпованості — один із найменших у світі, має значно більше шансів на розвиток культурний як такий — і на якісну сучасну моду в тому числі. Так, сьогодні грузинські дизайнери не присутні масово на подіумах світу, але хто сказав, що вони не потраплять туди завтра? Лише за декілька років програма національного тижня моди Грузії перетворилася на п’ятиденний графік показів вітчизняних дизайнерів. А мультибрендові бутіки охоче продають їхні витвори.
Дизайнерка Олена Даць, чиї колекції впевнено підкорюють світ (зокрема, одяг її дизайну можна знайти у відомих бутіках Австрії, Бельгії, Дубаї, Франції, Італії, Кувейті, Саудівській Аравіїї та інших країнах), під час подорожі змогла краще зрозуміти і придивитися до грузинських дизайнерів: «Із fashion-світу Грузії ми знаємо лише Автанділа Цквітінідзе і дует Анукі Бічолла, які постійно беруть участь у UFW. Грузія поки що — не настільки популярний fashion-майданчик у світі, але, дивлячись на їхні темпи розвитку та рівень дизайнерів, можу припустити, що скоро вони, можливо, показуватимуть значно кращі результати».
Дизайнерка Людмила Кисленко додає: «Хоча Грузія — невелика країна, але я в захваті від того, як вони навчилися реалізовувати задумані плани. По-доброму заздрю їхній любові до власної країни».
Після цих слів хочеться вигукнути: то що ж нам заважає?
І НАОСТАНОК — ПОЛІТИЧНО-ЛІРИЧНЕ
На подіумі грузинські дизайнери вирізняються постійним звертанням до національної колористики та мотивів. Вірність традиціям і любов до своєї Батьківщини — характерна риса всіх грузинів. Уже повернувшись до Києва на Afterparty Ukrainian Fashion Games, ми мали нагоду побачити документальний фільм виробництва телеканалу «Інтер» — «Люди світу. Михаїл Саакашвілі». Спогади М. Саакашвілі у фільмі найкраще ілюструють риси грузинів: «Коли я вперше йшов до парламенту, мене відвозили дідусь та бабуся. Вони сказали, мовляв, саме вони відвели мене до школи в п’ять років, і ти наче добре її закінчив. Тож, мабуть, це хороший знак. До речі, саме вони мене повезли і на інавгурацію Президента».
КАЛЕНДАР ПОДІЙ Ukrainian Fashion Week
23 червня 2012 р., 15.00.
«КРАЇНА МРІЙ»
Місце проведення: Київ, Співоче поле.
Учасники проекту: TМ RUTA, Khrystyna Rachytska, RITO, Valeria Marchi
Цього року вже вдруге за програмою фестивалю «Країна мрій» буде реалізовано проект «Етно-fashion». Ukrainian Fashion Week продовжує ініціативу його проведення — на запрошення до реалізації цього проекту організатора фестивалю «Країна мрій» Олега Скрипки.
6—8 липня 2012 р. HOLIDAY FASHION WEEK
Місце проведення: Одеса, Luxury Gallery «Сады Победы»
Цього року за три дні показів гості побачать понад 20 колекцій українських і закордонних дизайнерів.
19 вересня 2012 р. BEST FASHION AWARDS
Місце проведення: Київ, Fairmon Grand Hotel Kyiv
Премія Best Fashion Awards — Перша Українська Премія в галузі моди. Премія BFA визначається щорічно та оцінює колекції двох сезонів. Вирішує долю офіційних премій спеціально визначена група експертів, до складу якої входять fashion-журналісти, критики моди, баєри та лідери суспільної думки. Вручається у п’яти офіційних номінаціях і двох заохочувальних.
10—15 жовтня 2012 р. UKRAINIAN FASHION WEEK
Місце проведення: Київ, Мистецький Арсенал
UFW — єдиний в Україні офіційно визнаний Тиждень прет-а-порте, який посів гідне місце на теренах міжнародної фешн-індустрії. Восени відбудеться 15-та річниця проведення Ukrainian Fashion Week, на якому традиційно будуть представлені колекції найвідоміших модельєрів України та світу.