Як стверджує Джон Качелман, їм дали зрозуміти, що деяка кількість «зелененьких» могла б прискорити розв'язання проблеми, але американські місіонери дати хабар відмовилися. Їм було невтямки, чому за подарунок вагою понад тонну треба «доплачувати» чиновникам, у той час, як багато хворих в Україні не отримують таких необхідних ліків, у клініках не вистачає лікарняних ліжок, постійні проблеми з харчуванням.
З приводу інциденту прес- служба Держмитниці України відповіла «Дню», що в середині грудня торік велика частина гуманітарки застряла в міськвиконкомі Харцизька. Труднощі з проходженням вантажу до адресата, як повідомили митники, виникли через те, що харцизька мерія не була занесена до їхньої центральної бази даних як одержувач вантажу. «Про якісь зловживання нічого сказати не можу, — повідомив керівник прес-служби Андрій Старостін, — але нам точно відомо, що підручники задекларовано не було». Він додав також, що випадок цей зовсім не типовий, і минулого року ледве не єдиний.
Кореспондент «Дня» взяв інтерв'ю через Інтернет у громадянина США Джона КАЧЕЛМАНА .
— Як часто доводиться вашим співвітчизникам стикатися зі здирством в Україні?
— Я не можу сказати, щоб ми колись стикалися зі здирством прямо. В цьому випадку нам радили заплатити доларів сто, щоб справи пішли більш гладко, але ми вирішили діяти законно. Насправді в Україні ми зустрічали не так багато чиновників, стурбованих лише власним благом, і набагато більше людей, які щиро вболівають за свій народ.
— Яка доля гуманітарної допомоги на даний момент?
— Наскільки мені відомо, велика її частина «звільнена», хоча відбувається це неймовірно повільно. Важко зрозуміти, приміром, необхідність подавати списки медикаментів щоразу, коли вантаж переїжджає з місця на місце. Логіка подібних складних механізмів передачі допомоги не піддається осмисленню. Думаю, труднощі виникатимуть доти, доки українська митниця не змінить свої жахливі правила, що вимагають літрів чорнила, метрів документів і невимовної кількості годин, необхідних для ходіння по офісах. Ключ до розв'язання проблем, на мій погляд, у реформуванні роботи митниці.
— Чи будете ви після цього випадку продовжувати допомагати людям України?
— Мені довелося побувати в багатьох містах і селах вашої країни, бачити очі хворих, яким недоступні елементарні ліки... Я не зможу не допомагати.
ДО РЕЧІ
Представники підкомітету з питань законодавчого врегулювання проблем материнства, дитинства і демографічної політики однойменного комітету Верховної Ради України на прес-конференції розповіли про хід акції «Чисті руки — чиста совість». Під час цієї акції вони виявили цілу низку порушень, які були пов'язані з одержанням, зберіганням і розподілом гуманітарної допомоги. З'ясувалося, що частина її вилучається вищими інстанціями й окремими особами як своєрідний «податок». Нерідко допомога зберігається задовго і будь-де. Акушер-гінеколог Київської клінічної лікарні № 2 Людмила Житня розповіла про те, як французькі друзі України свою безоплатну допомогу — дитячі коляски — виявили в... торгових залах одного столичного універмагу.
Деякі лікарні міста схожі на перевалочні бази для перерозподілу «гуманітарки», твердять у підкомітеті ВР. Часто в незаповнені документи вже потім уписують потрібні речі. На адресу згаданої лікарні № 2 регулярно надходила допомога, а документів, що підтверджують це, немає.
Організатори акції опечатують склади, розсилають депутатські запити, домагаються порушення судових справ... жодна з яких поки що не доведена до кінця.