Тiльки-но 1995 року декiлька великих виробникiв електронiки почали вести мову про створення нового формату, 1996 — домовилися з великими кiностудiями, щоб його створити для запровадження нової якостi вiдео, а 1997 року почали випуск перших апаратiв, як уже сьогоднi вiн завойовує ринки розвинуних країн.
I ми стоїмо напередоднi революцiї — DVD, подiбної до тої, яку «органiзував» CD, ба навiть значнiшої. I все це завдяки технiчним параметрам, перевагам нового диска та його унiверсальностi.
«DVD» розшифровується як «Digital Versatile Disс», тобто «цифровий багатостороннiй диск». Так названий, бо в нього закладена можливiсть запису з двох сторiн у два шари. На вiдмiну вiд DVD, iнформацiя на CD записується з одного боку одношарово, при цьому його ємнiсть становить 680 мегабайтiв. DVD із мiнiмальною конфiгурацiєю (1 сторона, 1 шар) — 4,7 гiгабайтiв, а з максимальною (2 сторони, 2 шари) — 17 гiгабайтiв, тобто переважання над CD, вiдповiдно, у 7 та в 25 разiв. Зовнi новий диск схожий на CD, такого ж дiаметру та товщини. Та завдяки щiльнішому розмiщенню ямок та канавок, використанню бiльш короткохвильового червоного лазера та точнішого фокусування його променя, досягається саме така перевага в ємностi.
Звичайно, створений вiн у першу чергу для домашнього вiдео. Якiсть DVD-вiдео наближається до студiйної (стандарт D-1). Тому на його базi краще за все створювати домашнi кiнотеатри з «круговим звуком» (система АС-3) із поділом на 5,1 каналiв: злiва, справа, по центру, ззаду злiва, ззаду справа i загальний потужний бас (сабвуфер). Використовується система стискання вiдеоданих MPEG-2, що дозволяє на «простому» DVD записати фiльм тривалістю 133 хвилини. Якби не використовувалася ця система, то за такої якостi зображення можна було б записати лише 4 хвилини!
Крiм вiдео, формат веде й до революцiї в галузі аудiо. Це 24-бiтний звук із частотою дискретизацiї 96 кГц без стискання даних! CD має «лише» 16 бiт, 44 кГц. Тобто, роздiльна здатнiсть краща у 256 разiв, а дiапазон частот до 48 кГц (людське вухо чує лише до 20 кГц).
До того ж, DVD-плеєр (як i сам формат) — унiверсальний апарат, здатний вiдтворювати CD, DVD-вiдео та DVD-аудiо.
На жаль DVD-диски поки що не можна перезаписувати. Та виробники обiцяють у майбутньому минути й цю перешкоду. Отже, хай живе DVD!
№228 27.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»