Експерти міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» та громадської організації «Вікімедіа Україна» планують видати фотоальбом, що покаже велич та красу карпатських ландшафтів. А наразі оголошують конкурс на найкращі знімки гірських масивів Свидовець і Боржава. Можна надсилати світлини краєвидів, рослинного та тваринного світу, передавати у роботах місцевий етноколорит, використовувати макро- та аерозйомку. Для участі у конкурсі необхідно завантажити на «Вікісховище» власні фото. Дедлайн — 1 листопада. Найкращі роботи увійдуть до фотоальбому.
Така акція — гарний піар для Боржави та Свидовця. Ініціатива повинна привернути увагу громади та чиновників до того, що ця природна краса має зберегтися не лише на знімках. Зараз на території гірського масиву Свидовець планується гірськолижний комплекс на зразок «Буковелі», тільки у значно більших масштабах, площею 1400 гектарів. Планується, що цей комплекс зможе приймати до 28 тисяч туристів одночасно. А на найкрасивішій полонині Карпат — Боржаві — може з’явитися вітрова електростанція. Її планує збудувати турецька компанія Enisolar Enerji, встановивши 43 вітряки по 150 метрів заввишки.
Усе це може знищити унікальні ландшафти. Еколог громадської організації «Екосфера» Оксана СТАНКЕВИЧ-ВОЛОСЯНЧУК пояснює, що гірськолижний курорт порушить водний режим річки Чорна Тиса, а поява вітряків перетворить полонину на бетонну поверхню. Про збереження червонокнижних рослин за таких умов можна забути. Крім того, Боржава та Свидовець є об’єктами Смарагдової мережі, що об’єднує території особливого природоохоронного інтересу. Але інвестори це ігнорують.
«Щодо Боржави, то забудовник навіть не зазначає у своєму повідомленні про плановану діяльність, що там є цінна природна територія, що поруч знаходяться об’єкти природно-заповідного фонду з різними статусами, — зазначає Оксана Станкевич-Волосянчук. — Єдиний правовий механізм порятунку цих територій — процедура оцінки впливу на довкілля. Вона передбачає публічність та участь громадськості, ми розраховуємо, що вона пройде правильно, без маніпуляцій».
«Зараз триває процедура ОВД по Боржаві, але вона знов пішла спочатку, бо інвестори нібито помилися та опублікували в єдиному реєстрі ОВД звіт щодо Сколівської вітряної електростанції, — продовжує пані Оксана. — Щодо Свидовця, то чекаємо звіту (його, на замовлення інвестора, має готувати наукова інституція з урахуванням усіх надісланих зауважень. — Авт.). Я так розумію, що вони змінюватимуть виконавців ОВД. Ситуація складна тим, що всі науковці однозначно говорять: на Свидовці нічого не можна будувати. Зараз наша група активістів перебуває у Бельгії, далі вирушає до Швейцарії — таким чином доносимо проблему до Європарламенту, продовжуємо співпрацю з міжнародними організаціями, бо надій на нашу владу мало».