За словами представників МФФ, Україна обігнала навіть Болгарію, яка ще недавно була лідером у виробництві «піратської» продукції у Європі. Міжнародна федерація звернулася до представників ЄС, щоб вони підняли це питання на саміті в Києві. Щоправда, тоді цього питання європейські чиновники так і не торкнулися. Зате в Києві відбувся регіональний семінар з проблем боротьби з «піратською» аудіовізуальною продукцією «Адміністративне законодавство України як засіб захисту авторських та суміжних прав». Дані семінару засвідчили невиконання в повній мірі механізму атестації права на торгування аудіовізуальною продукцією. Щодо Указу Президента від 27.06.99р. «Про внесення змін до Указу Президента від 20.05.98р. №491», який затвердив цей механізм, то згідно з ним вартість атестата збільшилась із 51 грн. до 510 (в 10 разів!). Як вважають учасники семінару, така сума ще більше сприятиме «тінізації» українського шоу-бізнесу. Чому число указів та постанов зростає, а ситуація не кращає? У чому справа?
Прокоментувати це ми попросили ведучих спеціалістів українського шоу-бізнесу.
Людмила Борисівна ГОРДЕЛАДЗЕ, президент фірми «Фільммаркет»:
— У нас у відеобізнесі зараз безвихідна ситуація. Картина «Зоряні війни», яка у Європі ще не вийшла (29 липня була лише прем'єра), у нас вже писана-переписана. Вся кінопродукція Заходу дуже швидко поширюється.
Не дивлячись на високий рівень інстанцій, які начебто з цим явищем борються, в дійсності все залишається неконтрольованим. Піратство існує в усьому світі. Але в розвинутих країнах є набагато більше громадських організацій, товариств, які впливають на мораль всередині соціуму.
Як колись піратство було вижито в морській справі? Одні пірати побили інших. Вважаю, щось подібне відбудеться й у нас. Якщо великі компанії по-справжньому візьмуться за цей бізнес, тоді він приноситиме хороші плоди (в легальному розумінні). Великі серйозні структури можуть дати якість, малі ж можуть бути лише реалізаторами.
Піратство — це зло, спрямоване проти власності конкретних осіб. Але нарізно вони ніколи не подолають це зло, поки їхня діяльність не стане турботою великих і сильних організацій.
Володимир Петрович КРИЖАНІВСЬКИЙ, голова Спілки користування об'єктами авторського та суміжного права:
— Віктор Гюго колись сказав, що чомусь того, хто вкрав пух, заарештовують, а того, хто вкрав залізницю, відпускають на волю. Сказати, що в Україні немає піратства, не можна. Але наша частка в світовому переділі «піратської» продукції дуже мала. Вся продукція, яка продається в Україні («піратська» й ні), — це $60—80 млн. Та поява у нас декількох виробництв тривожить Захід. Вони вважають, що потрібно придушити піратство ще в зародку.
Минулого року і наші чиновники начебто за це взялися. Був виданий указ Президента, ряд постанов. Та врешті відбулося точно по Чорномирдіну: «хотели — как лучше, вышло — как всегда», а то й набагато гірше.
Провини Президента тут немає. Це просто наша загальна нефаховість. Указ від 27.06.99. або знищить «піратство», або легального бізнесу на Україні взагалі не буде. Указ створювали люди, які фахово це питання знають погано (Державне агентство авторських прав взагалі не запитували, коли готували цей Указ).
Ігор ШПІЛІЙ, директор ПА «Нова»:
— Сьогодні законодавча база настільки слабка, що реально впливати на ринок України ми просто не можемо. Кіоски, в яких продається продукція, ніхто не перевіряє, а там же близько 95% продукції неліцензійної.
Коли б чітко було обумовлено, що жодна комерційна структура не може продавати неліцензовану продукцію (при порушенні вона б позбавлялася права торгівлі), тоді ще можна було б про щось говорити. Якби боротьбою з порушенням авторських прав займалися у МВС, то, по-перше, від цього виграла б держава ( ліцензійна продукція відраховує до бюджету величезні кошти). А по-друге, це вигідно виконавцю: отримує авторські гонорари.
Такий механізм розробити можна. Можна хоча б навести порядок у центрі міста, де продається 90% неліцензованої продукції.
Щодо Закону про авторські права, то він більше регулює внутрішні стосунки шоу-бізнесових структур, а автора та його твори від піратства не захищає.
P.S. 27 липня в рамках Московського Міжнародного кінофестивалю перед телецентром «Останкіно» відбулася масштабна акція «Зірки проти піратів». Ведучим був Леонід Ярмольник. Акцію відкрили Микита Михалков і Мартін Ландау. Вони перші кинули в ківш екскаватора «піратську» відеокасету. До того ж кожен, хто приніс із собою таку касету, міг згодом обміняти її на ліцензовану. В акції брали участь Анжеліка Варум, Валерій Меладзе, групи «Іванушки-Інтернешнл», «Сплін» та інші популярні виконавці.