Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ХРОНІКА ПОДІЙ

26 травня, 1999 - 00:00

Раннього суботнього надвечір'я над тихоплинною річечкою за селом Смотрич Дунаєвецького району раптом стався потужний електророзряд. 30-річний батько двох дітей упав, уражений струмом, і, на жаль, уже не підвівся. Ніхто й нічим йому не зміг якось зарадити. Тут-таки на поверхню водойми спливло все, що ще тільки-но славило життя, у довколишніх очеретах захололi пташки, ондатри, жаби, інші представники річкової фауни. Наче за сумним законом про парні випадки, через якусь годину після цієї трагедії за селом Чечельник цього ж Дунаєвецького району Хмельницької області майже за таких самих скорботних обставин загинув 33-річний рибалка. Нещасний стояв край берега річки Мукша, та наразі послизнувся, втратив рівновагу, впав у воду, що була під високою напругою. «В обох скорботних випадках нещасні потрапили у власноруч влаштовані пастки, що називаються «виловом риби з використанням електроджерела». Цей варварський спосіб стає пошестю на водоймах області», — каже для «Дня» Володимир Атанов, оперативний черговий обласного штабу цивільної оборони та надзвичайних ситуацій. Дехто запевняє, що то сама природа помстилася нещасним. Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День»

Послуги ВАК будуть платними

Вища атестаційна комісія (ВАК) України буде здійснювати платні послуги в сфері атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації. Перелік цих послуг затверджено постановою уряду. До переліку, зокрема, входить надання інформації про кадри вищої кваліфікації з використанням створених у ВАК банків даних, надання консультацій, методичної та технічної допомоги з підготовки матеріалів атестаційних справ. Платними також будуть послуги з організації й проведення конгресів, конференцій, нарад, семінарів, пов'язаних із атестацією; виготовлення й оформлення відповідних документів та обкладинок для них, а також доповнень до дипломів кандидата наук англійською або французькою мовами. Іншою постановою уряду затверджено перелік науково-дослідних установ Національної академії наук (НАН) і галузевих академій, базове фінансування яких в поточному році здійснюватиметься з держбюджету. Зокрема, для установ НАН на фундаментальні дослідження близько 87,5 млн. грн., Українській академії аграрних наук — більш ніж 30 млн. грн., майже 5,4 млн. грн. — академіям медичних і педагогічних наук, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.

«Грант життєздатності» тим, хто реалізував допомогу

На «круглому столі» у представництві Програми Партнерства Каунтерпарт США (ППК) було представлено новий вид гранта. Тепер партнерами ППК виступлять не тільки комерційні підприємства, а й держустанови. Кожний з партнерів зобов'язується надати громадським організаціям, котрі отримали право гранта, матеріальну допомогу — до $5 тис. Заявлено також новий «Грант життєздатності». Згідно з його умовами, організація, що отримала $8 тис. під розвиток свого благодійницький проекту, має самостійно внести «в справу» 40% від отриманої суми. Координатор проекту ППК в Україні Олена Єгорова сказала кореспонденту «Дня»: «Ми вважаємо своїм обов'язком надавати фінансову підтримку українським громадським структурам, доки вони не спроможуться працювати самостійно. Кілька організацій вже налагодили активну діяльність, серед них Вінницьке обласне товариство політичних ув'язнених, Благодійницький фонд «Дитяча надія», Україно-американське бюро захисту прав людини, котре надає допомогу психічно нездоровим дітям». ППК працює в Україні та Білорусії з 1997 року. Головне завдання — надання допомоги громадським організаціям, які опікають соціально незахищених. Інна ЗОЛОТУХІНА, «День»

В України таки є майбутнє

16-річний Тимофій Коваленко з містечка Новомиргород Кіровоградської області любить землю, котра годує його родину. В нього вдома зеленіє маленький росточок нового, власноруч виведеного сорту кукурудзи, і своє подальше життя він хотів би пов'язати з генетикою. А ще він інколи пише про рідну землю, її надзвичайну красу, красу людей, що живуть на ній. Як і Софія Донець з Хмельниччини, Олеся Чепурна з Чернігівщини і ще понад тисяча школярів, які надіслали свої творчі здобутки на Всеукраїнський конкурс на кращий літературний твір «Село моє, для мене ти єдине». Організаторами огляду-конкурсу виступили благодійний фонд «Українська скарбниця» на чолі з народним депутатом Богданом Губським, Міносвіти України за підтримки Спілки письменників та Спілки журналістів України. Разом зі своїми педагогами на зліт прибули понад 60 учнів, серед яких було обрано 14 кращих. Вони отримали на урочистій церемонії в Будинку вчителя дипломи та цінні подарунки. Міністр освіти України В.Зайчук пообіцяв розглянути питання про прирівнювання дипломантів конкурсу до переможців всеукраїнських олімпіад, що може надати їм значні пільги при вступі до вузів. Клим ЩЕРБАТИЙ

Ужгородська влада біля... підніжжя зеленого «друга»

60-гектарний Комсомольський парк в Ужгороді, який після розпуску ВЛКСМ став Боздоським, скоро накаже довго жити.

Загибель ужгородського «екологічного колоса» почалася з того, що місце культури й відпочинку всіх городян було оголошене... госпрозрахунковим. Потім, звісна річ, за борги відключили електрику, завмерли атракціони, лишивши малечі надію на заїжджі словацькі «луна-парки». Зараз взагалі жоден чоловік із колишньої, з восьми чоловік, обслуги не залишився на місці, всі атракціони розбиті вщент. Працівники ДАІ зовсім забули, що тут ладне запрацювати ще майже ціле автомістечко для юних автоінспекторів.

Як пам'ятник садово-паркового мистецтва, Боздоський парк не можна ні орендувати, ні приватизувати. Але натомість з боку міської влади не робиться рішуче ніяких кроків до його оживлення — вона немовби розпростерлася біля підніжжя пам'ятника, який, напевно, не входить до категорії злагоди в рідному народі. Бо ж величезні барвисті щити щодо «Злагоди» на вулицях міста не забарилися з'явитися, попри брак коштів. Хоча їй не 45 років, як Боздоському парку, а значно менше. Василь ЗУБАЧ, «День»

На компенсацію можуть розраховувати довгожителі?

Досі Ощадбанк не розпочав компенсаційну виплату внесків, хоч постановою уряду від 25 березня йому було доручено зробити це вже у... першому кварталі. Як повідомила кореспонденту «Дня» начальник управління розвитку ощадної справи і цінних паперів Ощадбанку України Любов Романенко, на сьогодні від Мінфіну на їхню адресу не надійшло ані копійки. «Грошовий пиріг» з 200 млн. грн. вирішено розділити «по-справедливості». На погашення заборгованості попереднього року передбачено 80 млн. грн. Їх планується повернути вкладникам, яким виповнилося на 1 січня 1997 року 80 і більше років, — «в межах залишку проіндексованого внеску, але не більше 48 грн. по кожній ощадкнижці». А також родичам померлих 1997 року — в розмірі державної допомоги на поховання (150 грн.). 20 млн. грн. піде на викуп облігацій Державної цільової безпроцентної позики 1990 року. 34,6 млн. грн. призначено інвалідам війни, котрі мають статус такого на 1 січня 1999 року. Кожному — по 100 грн., якщо вказана сума не перевищує залишку проіндексованого внеску. 64,5 млн. грн. планується виплатити спадкоємцям померлих у розмірі державної допомоги на поховання. Олександр ФАНДЕЄВ, «День»

Газета: 
Рубрика: