Сьогодні відбудеться презентація унікального проекту Української правничої фундації — першого числа журналу «Практика Європейського суду з прав людини. Рішення. Коментарі».
Фактично, наразі українські суди не використовують у своїй роботі не лише практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), ратифіковані нашою державою європейські конвенції, що повністю революціонізують вітчизняну систему правовідносин, а й Конституцію України, яка є майже дослівним втіленням Європейської конвенції з прав людини.
Можливість кожного громадянина України звернутися до суду у Страсбурзі за захистом своїх прав передбачає певний національний механізм використання європейських конвенцій, що через інформаційний вакуум практично недоступний ні суддям, ні адвокатам, тим паче — звичайним громадянам.
Часопис знайомитиме читачів з найтиповішими справами ЄСПЛ, що складають прецедентну основу для прийняття ним рішень, оперативною інформацією та порядком його діяльності. У першому числі журналу буде подано значно «підчищений» фахівцями УПФ офіційний переклад тексту Європейської конвенції з прав людини . Оксана ПАНЧЕНКО, «День»
У Криму зареєстровано 25 випадків сказу
177 жителів Севастополя, яких покусали безпритульні тварини, звернулися по медичну допомогу за перші два місяці нинішнього року. 28 із них направлено на щеплення, двох госпіталізовано.
Як передає агентство УНІАН, на засіданні міської надзвичайної протиепізоотичної комісії з питань сказу зазначалося, що за 1998 рік по аналогічну допомогу до лікарень звернулося 1380 чоловік (із них 330 було покусано безпритульними тваринами), що на 5% більше, ніж попереднього року. Якщо в 1996 — 1997 роках у Севастополі було відловлено 1652 бродячих тварини, то із грудня 1998 року таку роботу в місті взагалі припинено.
Як зазначив начальник міського управління ветеринарної медицини Володимир Денник, у Севастополі поки що не зареєстровано випадків сказу у свійських тварин. Водночас він назвав становище надзвичайно загрозливим, оскільки на території 11 адміністративних районів Автономної Республіки Крим зареєстровано 25 випадків сказу. Причому із 25 спалахів сказу лише 10 виявлено у лисиць, решту — у собак, кішок, великої рогатої худоби. За словами В.Денника, осередки сказу реєструються вже на території міст Сімферополя, Євпаторії та Гурзуфа.
Ситуація в освітянській галузі загострюється
На 15,7 млн. гривень зросла протягом минулого тижня заборгованість із заробітної платні вчителям загальноосвітніх шкіл України. Зараз вона становить 421 млн. грн. (2,5 місяця в середньому в країні), повідомили в Головному управлінні середньої освіти Міністерства освіти України.
За даними Міносвіти, за минулий тиждень заборгованість із виплати поточної зарплатні вчителям збільшилася на 31,5 млн. грн. У той же час, заборгованість із зарплатні за 1996-1998 роки знизилася на 15,8 млн. грн.
Найбільша заборгованість із зарплатні вчителям склалася в Тернопільській — 6,1 місячного фонду оплати праці, Кіровоградській — 5,9 місяці, Волинській — 5,3, Чернігівській — 5 і Закарпатській областях — 4 місяці. Немає заборгованості з виплати зарплатні в Києві і Донецькій області, менше місяця — в Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій областях і Севастополі.
Виплата зарплатні вчителям загальноосвітніх шкіл фінансується з місцевих бюджетів.
Усього в Україні нараховується близько 21,3 тис. загальноосвітніх шкіл, в яких викладає півмільйона вчителів і навчається близько 6,8 млн. учнів, повідомляє агенція «Інтерфакс-Україна».
Не довше як тиждень триває... шлюб
Найкоротший за всю історію міста шлюб відзначено в Нетішині. Уже на шостий день після маршу Мендельсона молода дружина звернулася із заявою про негайне розлучення. Своє остаточне рішення вона пояснила «фізіологічною невідповідністю із цим 27-річним типом». Старання психологів загсу якось уладнати родинний конфлікт не дали бажаних результатів. 19-річна особа стоїть на своєму непорушно, як скеля.
Вочевидь, що Нетішин, місто атомників, б'є всі рекорди щодо розлучень. Торік тут зареєстровано 224 шлюби і 199 розлучень, повідомили «Дню» в Хмельницькому облуправлінні юстиції. Наздоганяють місто-супутник АЕС і Хмельницький та Кам'янець-Подільський, де кількість розлучень і шлюбів становить відповідно 65,8 і 58,7 відсотка. Служителі юстиції ставлять за приклад городянам сільські родини: у Віньковецькому районі торік було 177 одружень і «тільки» 49 розірваних шлюбів. На просторах краю розпадається вже кожна друга родина. Найчастіше — «в період тривалості шлюбу від 1 до 5 років».
Однією з найістотніших причин розлучень називається «втручання родичів, з якими молодим часто-густо доводиться жити та бути під одним дахом». Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День»
Чорнобиль уже обійшовся Україні в $11 млрд.
Сумарні економічні збитки внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зазначив, виступаючи у Верховній Раді, міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Василь Дурдинець, за 13 років такі: прямі втрати матеріальних об'єктів і об'єктів економіки — $1 млрд. 385 млн.; витрати на фінансування робіт і заходи щодо ліквідації наслідків аварії в 1986-1997 роках — $9 млрд. 753 млн. 100 тис. За словами В.Дурдинця, на 1 липня 1998 року число інвалідів 1-ї категорії становило майже 73 тисячі осіб. Очікується, що цього року їх кількість зросте до 85 тис. 500 осіб. Інвалідів 2-ї категорії нині 323 тисячі осіб. До числа потерпілих віднесено понад 1 млн. дітей. Минулого року було оздоровлено 524 тис. осіб (482,2 тис. дітей), віднесених до постраждалих від аварії на ЧАЕС. Проведено перевірку 395 тис. 885 довідок учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Як зазначив міністр, встановлено, що 12 тис. 632 особи не мали на них права. Водночас 17 тис. 976 осіб не змогли перереєструвати посвідчення, оскільки не мали необхідних документів. Зокрема, це стосується громадян, які були в складі військових формувань. З цих міркувань термін перереєстрації продовжено, повідомляє агентство УНІАН.
Колишні військовослужбовці роками чекають квартир
Лише тридцять сім родин звільнених у запас військовослужбовців отримали за останні шість років помешкання на Рівненщині. У той час, як лише за офіційними даними, в області необхідно забезпечити житлом майже півтисячі родин звільнених у запас офіцерів і прапорщиків.
Проблема безквартирних колишніх військових на Рівненщині стоїть настільки гостро, що місцева влада навіть розробила спеціальну програму щодо забезпечення їх житлом, розраховану на шість років. За цей час в області повинно бути побудовано 447 квартир.
Самі звільнені в запас захисники Вітчизни досить скептично ставляться до можливості реалізації в повному обсязі даної програми, бо вона потребує дуже серйозного фінансування. Враховуючи, що сьогодні в області один квадратний метр житлової площі коштує 700 гривень, вся програма обійдеться більш ніж у 18 мільйонів гривень. Багато хто з військових вважає, що таку астрономічну суму виділити на житлове будівництво напівпорожній місцевий бюджет не зможе. Поки що ж черга колишніх офіцерів і прапорщиків, котрі потребують житла на Рівненщині продовжує зростати. Тільки за останні роки вона збільшилася на 220 родин. Володимир КОНЄВ, «День»