Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто і як визначає «Книжку року»

12 липня, 2002 - 00:00

І якщо до Форуму залишилось ще два з гаком місяці, то перший етап «Книжки року» вже добігає кінця — експерти відзначили сім кращих видань у кожному з трьох тематичних напрямків семи номінацій. У перебігу III акції Всеукраїнського рейтингового опитування «Книжка року’2001» на адресу організаторів було висловлено неабияку кількість зауважень стосовно принципу укладання номінаційних списків, методики оцінювання, системи журі тощо. Організатори проявили гідну поваги демократичність і, запросивши широке коло фахівців, відкрито кількаразово обговорили новий проект на засіданнях «Клубу презентацій Дмитра Стуса». Результати дискусій склали нове положення (№3), що суттєво відрізняється від минулорічного. Номінаційне поле складається із семи пунктів: «Вершини», «Красне письменство», «Софія», «Обрії», «Енциклопедія», «Дитяче свято» та «Візитівка». Кожна номінація окрім того має три тематичні напрямки, наприклад, «Дитяче свято» — книжки для малечі, художні твори для школярів та підлітків і розвиваюча література. Повні списки книг до розгляду формуються традиційно: на підставі пропозицій видавців, бібліографії Національної парламентської бібліотеки та асортименту книгарень. Критерії оцінювання кращих книжок: якість тексту, актуальність твору, художньо-технічний рівень видання.

«Короткий список» відповідного періоду (півріччя, кварталу) формується шляхом зведення рейтингових оцінок кожного з 9-ти експертів у кожній з номінацій. Бали, набрані книжками, використовуються лише для вибудовування конкретного рейтингу і на наступних етапах до уваги не беруться. Система оцінок побудована таким чином, щоб увиразнювати різницю між місцями (1-ше місце — 21 бал, 2-ге місце — 14, 3-тє місце — 9 і т.д.) Оцінки усіх експертів — хто за яку книжку голосував — є відкритими і публікуються на сайті організаторів (www.elitprofi.com.ua/book). Проміжні лідери (7 книжок кожного тематичного напрямку кожної з 7 номінацій) виставляються в оновленій столичній книгарні «Сяйво».

Сформовані протягом трьох етапів голосувань експертів «короткі листи» передаються на остаточне оцінювання Великому журі. На відміну від минулих років, цього року воно буде сформовано із числа самих експертів без залучення керівників видавництв, письменників та інших почесних знавців сучасної літератури. Члени Великого журі визначать по три кращі книжки у кожному з трьох напрямків семи номінацій. Переможці будуть визначені за сумою балів. Гран-прі конкурсу «Книжка року’2002» визначається за одну годину до церемонії вшанування (січень — лютий 2003 року) на зібранні усіх експертів-номінаторів шляхом таємного голосування. «Книжкою року’2002», за рішенням погоджувальної ради, може бути книжка, видана вітчизняним видавцем і написана українською мовою. Це правило жодним чином не стосується усіх інших номінацій. Окрім того, буде визначено три найкрасивіші та три найрезонансніші книжки.

Практика першого голосування (за півріччя) свідчить про кілька речей: непоінформованість деяких видавців, чиї книжки подано до розгляду, їхнє небажання брати участь у акції або про елементарну побутову жлобкуватість. Справа в тому, що належної кількості книжок, з якими повинен ознайомитися експерт (не може ж він усе — наприклад, з десяток дорогезних мистецтвознавчих книжок — купити в магазині) в організаторів немає. Не з їхньої вини, а тому, що деякі видавці просто не надали книжки. А «на нет — и суда нет...» Тобто вони залишаться поза увагою акції і знову почнуться розмови про «не тому дали...», «знову оте видавництво...» тощо. Панове видавці, якщо ваша продукція варта уваги, зайвий промоушн на «Книжці року» їй тільки на користь! Інша справа, коли соромно: за якість книжок чи джерела й способи фінансування... До речі, за наслідками минулорічної «Книжки...» організатори закупили у видавців 500 комплектів книжок-переможців (по три в кожній iз семи номінацій) і вже передали бібліотекам України. Факт, на відміну від «програм підтримки...», вартий усяких похвал. Цей приз залишається чинним і для акції «Книжка року’2002». Втім, організатори залишають за собою право не закуповувати книжки-лауреати тих видавництв, які не надали два примірники для розгляду експертів. У такому випадку закуповуються книжки, що посіли наступну позицію у підсумковому рейтингу. Отож, «зажавши» дві книги, можна втратити продаж півтисячі екземплярів. Варто задуматись.

Ігор ОСТРОВСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: