У Дмитра Гісси з Житомира діра у голові — йому проломили череп так звані «тітушки». «Мені треба якусь «заглушку» — сміється Дмитро, який займається автозапчастинами. 22 лютого чоловік як учасник самооборони патрулював вулиці Житомира із працівниками ДАЇ. Повідомили, що на іншу машину автоінспекторів напали. Коли Дмитро із напарниками під’їхали на місце, авто стояло розбите. Активісти побігли за порушниками і потрапили у сутичку, Дмитру пробили голову важким металевим предметом.
Зараз чоловіку оформили ІІ групу інвалідності, нещодавно він пройшов реабілітацію, готується до чергового курсу лікування і потроху повертається до роботи. Людей, які калічили Дмитра, навряд чи покарають. «Заявив у прокуратуру, порушено кримінальну справу, але ніхто нікого не знайшов. Після травми довго відходив, коли звернувся до правоохоронців, вже не упізнав би нападників», — каже Дмитро Гісса.
Теоретично активіст претендує на допомогу від держави — постанова Кабінету Міністрів «Про соціальний захист осіб, які отримали тяжкі тілесні ушкодження під час участі у масових акціях громадського протесту...» передбачає одноразову виплату близько 61 тисячі гривень. Але цей документ стосується людей, які постраждали з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року. Дмитра побили 22 лютого, тож він не може отримати виплату.
Мешканець Житомира контактує з громадською організацією «Ініціатива Е+» — це об’єднання допомагає пораненим активістам євромайданів усієї країни. Волонтери хочуть добитися, щоб Дмитра Гіссу внесли до списку постраждалих, що отримають державну допомогу. «У державному переліку осіб, які дістали тяжкі травми під час масових акцій протесту, поки 67 громадян, понад 20 отримали гроші. Ми працюємо над тим, щоб Кабмін прийняв нову постанову чи щось змінив у наявній, щоб допомогли людям, постраждалим після 21 лютого», — підкреслив координатор проекту «Єдина база даних травмованих на Майдані» Дмитро Стригун.
Волонтери мають інформацію про 685 постраждалих на майданах країни. За прогнозом голови правління «Ініціативи Е+» Оксани Сивак, серед них приблизно 140 осіб — з тяжкими пораненнями. Пошук ускладнює те, що частина даних відсутня — люди тікали з лікарень, бо боялися переслідувань, дехто просто живе далеко. Із кожним постраждалим волонтери зустрічаються особисто, вивчають медичні довідки. Пораненим допомагають пройти судмедекспертизу, щоб засвідчити тяжкість поранень.
«Ще лікуються десь 40 майданівців, більшість з них вдома, отримує медикаменти. Є хлопці у реабілітаційних центрах або у лікарнях за кордоном. Декілька активістів паралізовані, один нещодавно вийшов з коми», — розповіла Оксана Сивак. Частина майданівців знов поранені або загинули у боях на сході країни.
Активістам допомагають іноземні лікарі. Так, у листопаді почнеться масштабний проект із канадськими медиками з організації Operation Rainbow Canada. Фахівці робитимуть пластичні операції обличчя, шиї, голови, рук. «Наша організація відбирає пацієнтів — це активісти Майдану і поранені у зоні АТО, як військові, так і цивільні, — підкреслює голова правління «Ініціативи Е+» Оксана Сивак. — Іноземні фахівці хочуть пролікувати як мінімум 50 пацієнтів, це буде спільний проект з українськими докторами. 25 медиків приїдуть з Канади з власною апаратурою, працюватимуть на базі Головного військового клінічного госпіталю».
Тим часом Дмитро Гісса адаптується до життя. Чоловік не знає, чи зможе «залатати» дірку у голові. «Нічого, люди і так живуть. Головне, щоб війни не було», — знизує плечима Дмитро. Революція Гідності змінила активіста, але в Україні багато чого досі лишається «по-старому». Дмитро Гісса розмірковує: «Після Майдану Житомир особливо не змінився. Є політичні зрушення, але більшість діячів — та сама. На жаль, не всі розуміють, за що ми боремося. Втім, сподіваюся на краще».
P.S. Постраждалі на Майдані та в боях на сході України, які хочуть отримати допомогу від канадських хірургів, можуть звертатися на «гарячу лінію» «Ініціативи Е+»: (067) 407-87-07.