Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто очистить донбаську воду

12 травня, 2006 - 00:00

Вугільні підприємства Донбасу щорічно скидають близько 400 млн. кубічних метрів шахтних вод, які не лише непридатні для їхнього використання в побуті, але ще й негативно впливають на стан довкілля регіону. За словами фахівців, ці води містять настільки багато різних мінералів і токсичних металів, що їх неможливо використовувати навіть для технічних потреб — необхідне тільки глибоке та повне очищення, після чого шахтні води можна було б навіть використовувати як альтернативне джерело водопостачання.

Однак, поки що, судячи з усього, до цього в Донецькій області ще далеко. Як зазначають експерти, в регіоні просто немає необхідних потужностей для промислового очищення вод (основними засобами очищення є електродіаліз, випаровування або виморожування). Тут, як водиться, питання впирається в гроші: за підрахунками фахівців, вартість лише однієї установки для якогось одного виду очищення обійдеться приблизно в 100 млн. грн.

Утім, вуглярі Донеччини запевняють, що, можливо, витрати не знадобляться, якщо держава зверне увагу на альтернативні установки для очищення шахтних вод, розроблені в Донбасі, — вони і дешевші за закордонні аналоги, і не поступаються їм за технічними показниками. Щоправда, і з їхньою установкою в області поки існують певні проблеми: насамперед відсутня нормативна база, на основі якої така діяльність могла б здійснюватися, а також відсутні спеціальні санітарні зони та не вирішена проблема складування сухих залишків, які залишаться після очищення.

Утім, хай би там що, на деяких шахтах області вже зараз почнуть впроваджувати пілотні проекти з очищення вод. За словами заступника голови Донецької облдержадміністрації з питань паливно-енергетичного комплексу Олександра Клименка, це здійснюватимуть передусім там, де такі проекти не потребуватимуть додаткових вкладень. Зокрема найперспективнішими в цьому сенсі, за його словами, є вугільні підприємства м. Шахтарська та шахта ім. Бажанова (м. Макіївка), на яких вже давно працює технологічно оновлене обладнання. При цьому, за словами заступника губернатора області, фахівці, попри все, не збираються зупинятися на досягнутому і вже в найближчому майбутньому почнуть підшуковувати можливості для установки очисного обладнання на всіх вугільних підприємствах, які його потребують. Як зазначив О. Клименко, це сьогодні дуже важливе для Донбасу, оскільки дозволяє вирішити одразу кілька проблем: по-перше, суттєво полегшити екологічну обстановку в області, а по-друге, вирішити питання дефіциту води. На сьогодні Донеччина має лише один канал поставки питної води — Сіверський Донець — Донбас, й альтернативні джерела водопостачання їй не завадять.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: