Асоціація виробників програмного забезпечення (Business Software Alliance, BSA) у партнерстві з компанією IDC, провідною міжнародною компанією у сфері досліджень ринку, опублікували результати VII Щорічного міжнародного дослідження рівня комп’ютерного піратства.
Згідно з результатами дослідження, попри глобальну економічну кризу, на багатьох ринках спостерігається зниження рівня піратства (54 країни), тоді як збільшення — всього в 19 із понад 100 охоплених дослідженням країн світу, наголошується в прес-релізі BSA. Проте глобальний рівень піратства підвищився з 41% до 43%, переважно в результаті активного зростання ринків із високим показником піратства, таких як Китай, Індія, Бразилія, які збільшили свою частку присутності на світовому ринку персональних комп’ютерів (ПК).
І в Україні, згідно з даними дослідження, кількість нелегального програмного забезпечення (ПЗ), встановленого на ПК 2009 року, зросла на 1% (до 85%) у порівнянні з 2008 роком. Втрати галузі від комп’ютерного піратства в Україні 2009 року становили 272 мільйони дол.
«Рівень піратства у 85% — дуже далекий від бажаного, — зазначає юридичний представник BSA в Україні Владислав Шаповал. — У нинішніх умовах, коли весь світ і наша країна в тому числі, оговтуються після одного з найбільших економічних потрясінь останніх двадцяти років, украй важливо продовжити активну роботу з урядом, бізнес-співтовариством і споживачами, попереджаючи можливі ризики, пов’язані з використанням неліцензованого ПЗ, і їхній вплив на економіку України».
Згідно з даними IDC, на кожні 100 доларів офіційного програмного забезпечення, проданого 2009 року, припадає 75 доларів нелегальних продажів. Ця проблема зачіпає не лише IT-індустрію, а й економіку в цілому. Результати опублікованого в січні 2008 року дослідження впливу рівня піратства на економіку, проведеного BSA/IDC, свідчать, що зниження рівня піратства може створити сотні тисяч робочих місць. Експерти IDC підрахували, що на кожен долар офіційного ПЗ, що продається в країні, припадає 3—4 долари доходу локальним сервісам компаній-дистриб’юторів.
«Дослідження ринку комп’ютерного піратства, організоване BSA і IDC, демонструє певний прогрес у боротьбі проти комп’ютерного піратства 2009 року, але такого поетапного поліпшення ситуації недостатньо, — констатує президент і виконавчий директор BSA Роберт Холлейман. — Піратство обмежує розвиток IT-галузі, створення нових робочих місць, зростання економіки й позбавляє державу необхідних податкових надходжень. Наше дослідження чітко демонструє, що уряди в усьому світі мають подвоїти свої зусилля у боротьбі проти викрадання інтелектуальної власності».
Інші ключові висновки дослідження:
Серед 111 країни рівень піратства ПЗ знизився в 54 країнах. Проте оскільки світовий ринок ПК зростав найшвидше в країнах із високим рівнем піратства, то світовий рівень піратства зріс 2009 року на три відсоткові пункти, до 43%.
Втрати галузі через комп’ютерне піратство 2009 року становили 51,4 мільярда доларів.
США, Японія та Люксембург залишаються країнами з найнижчим рівнем піратства серед досліджених країн (20%, 21% і 22% відповідно).
Найвищий рівень піратства спостерігається в Грузії, Зімбабве та Молдові (в усіх вище 90%).
Серед чинників, що сприяють зниженню рівня піратства, можна відзначити програми легалізації ПЗ, державні й галузеві освітні кампанії, примусові перевірки правоохоронними органами, поліпшення технологічного процесу, такі як впровадження управління цифровими правами (DRM) і популяризація використання системи управління програмним забезпеченням (software asset management, SAM).