Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

І особисто Леонідові Іллічу...

24 травня, 2007 - 00:00


Вадим РИЖКОВ, "День"

Виставка подарунків колишньому Генеральному секретареві ЦК КПРС Брежнєву під красномовною назвою "І особисто Леоніду Іллічу" відкрилася у Дніпропетровському історичному музеї.

На ній представлено понад сто високохудожніх предметів, надісланих генсекові до різних ювілеїв не тільки з усіх республік СРСР, а й з-за кордону. Зберігалися ці подарунки у Центральному музеї імені Леніна в Москві. А після смерті Брежнєва були передані (звичайно, частково) Дніпродзержинському історичному музеєві, де передбачалося створення меморіалу.

Серед строкатої різноманітності експонатів виділяються книги у дорогих окладах з інкрустацією, карбуванням і різьбленням (як відомо, Леонід Ілліч був письменником), величезні підлогові вази з портретами, скриньки, письмове приладдя, килими. Останні надіслані переважно зі Сходу, а тому Брежнєв на них виглядає то узбеком, то таджиком, то в'єтнамцем. За словами організатора виставки Маргарити Подосинової, більшість експонатів належить до "тріумфального стилю", що склався в СРСР наприкінці сорокових років. Зроблені вони з дорогих матеріалів, мають незаперечні художні достоїнства, але неначе "омертвлені" впливом культу особи і бездушним офіціозом.

З цим навряд чи можна погодитися. Так на виставці представлене подарункове видання робіт Брежнєва, прислане йому "грузинськими товаришами". У супровідному листі Едуард Шеварднадзе, котрий і нині очолює Грузію, з великим почуттям запевняє Леоніда Ілліча, що "цій книзі уготоване довге життя і до неї ми звертатимемося постійно, черпаючи у Ваших порадах і рекомендаціях нові сили". Не менш зворушливі, виготовлені з великою любов'ю і майстерністю, скринька із Західної України або ракетно-космічний сувенір від керівників "Південмашу".

Дбайливо зберігають у Дніпропетровському історичному музеєві і таку визначну пам'ятку як стілець і стіл, сидячи за яким Леонід Ілліч 1979 року зробив запис до книги відвідувачів музею. Кабінетний югославський гарнітур було спеціально закуплено для цього акту за чималі кошти.

До речі, у запасниках історичного музею, а також у місцевих архівах, зберігається багато документів і експонатів, пов'язаних з життям і діяльністю інших видатних дніпропетровців. Тому, як знати, чи не з'явиться у Дніпропетровську виставка під назвою "І особисто Леонідові Даниловичу?"

Дніпропетровськ

 

Газета: 
Рубрика: