Офіс Уповноваженого Президента з питань реабілітації учасників АТО ініціює створення єдиної державної бази воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних на непідконтрольних територіях Донбасу та в окупованому Криму.
З 2014 року силами різних організацій, зокрема державних, зібрано тисячі свідчень, які нині мають бути упорядковані та задокументовані як докази, щоб надати їх Міжнародному кримінальному суду. За інформацією експертів, більшість доказів зібрали представники громадських організацій. Багато справ є у прокуратурах Донецької та Луганської областей. Також зараз необхідно залучати до збору даних поліцію, яка працює біля лінії розмежування на Донбасі, адже її представники першими виїжджають на місця обстрілів і можуть документувати злочини, скоєні Російською Федерацією проти мирного населення України. В офісі Уповноваженого кажуть, що Україна досі має доводити факт російської агресії.
Громадська організація Truth Hounds займається тим, що з 2014 року документує воєнні злочини та злочини проти людяності. Фахівці збирають інформацію для Міжнародного кримінального суду і вже зробили три подачі документів із фактами воєнних злочинів, скоєних в Україні, до Офіса прокурора МКС.
«Ми документуємо докази злочинів максимально, детально і скрупульозно. З вересня 2014 року наша організація провела близько 50 польових місій тривалістю тиждень кожна, ми відвідали кожен населений пункт на межі розмежування. У результаті ми зробили три подання свідчень до Міжнародного кримінального суду. Для останнього подання наші фахівці здійснили 24 місії у 39 пункти від Маріуполя до Мілового Луганської області. В останню подачу увійшли докази транскордонних атак на території Луганської області з території РФ, — розповідає Роман АВРАМЕНКО, керівник організації Truth Hounds. — Ми збираємо і надаємо докази того, що на Донбасі — міжнародний збройний конфлікт. Активно співпрацюємо з Державною прикордонною службою. Наша мета у тому, щоб коли МКС відкриє провадження, у слідчих була вся інформація. Ми хочемо максимально показати поширення типів злочинів, які були і є на Донбасі».
Роман Авраменко додав, що у майбутньому плануються спільні проекти з Генеральною прокуратурою України. Від ГПУ є запит на те, щоб Truth Hounds поділилася досвідом документування злочинів. За словами Авраменка, у цьому добре допомагають сучасні технології. Наприклад, експерти організації використовують спеціальну програму, яка автоматично прив’язує фото чи відеоролик до місцевості, надає час, код і одразу є доступною для слідчих і прокурорів МКС. Експерти наголошують, що ця справа непроста, хоча б тому, що не завжди свідки хочуть, щоб їхні прізвища фігурували у документах.
«Існує питання недовіри. Люди, які стали свідками злочинів чи перебували у полоні, не завжди хочуть взаємодіяти. Хоча питання відновлення справедливості — основне для них, — зазначає Володимир ЩЕРБАЧЕНКО, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив. — У нас є величезна база злочинів, тисячі свідчень. До нас звертаються слідчі прокуратури, ми розпочали роботу з обміну даними».
За оцінками заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгія Туки, 80% задокументованих матеріалів зібрані неурядовими організаціями.
«Щоб оцінити обсяги роботи, яку виконують громадські організації, слід зазначити, що лише у Криму ідентифіковано більш ніж 1,5 тисячі кадрових російських військових. Йдеться про прізвища, координати, особисті дані тих, хто брав участь в анексії Криму. На Донбасі установлено кілька десятків тисяч осіб, які підозрюються у вчиненні незаконних дій на території України», — коментує Георгій ТУКА.
Але не вся інформація може бути використана. Дані, які подаються для розгляду слідчими МКС, мають відповідати міжнародним стандартам і нормам ведення кримінальних справ. Саме тому МінТОТ ініціював проведення навчань для поліції на Донбасі, бо нині правоохоронці мають доволі низький рівень підготовки для збору доказової бази. Таким чином поліція теж долучиться до збору інформації, яка нині просто втрачається. Георгій Тука переконаний, що міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков підтримає цю ініціативу.