До чемпіонату з футболу залишилось 80 днів. За прогнозами оргкомітету Євро-2012, в Україну приїде 800—900 тисяч гостей. Зрозуміло, така кількість людей, а тим паче — фанатів загрожує неочікуваними ситуаціями (згадаймо хоча б нещодавній випадок на стадіоні в Порт-Саїді, коли в результаті бійки між фанатами двох футбольних команд 74 людини загинуло й понад півтори сотні було поранено). Чи готові медичні заклади Львова до Євро-2012, як медики долатимуть мовний бар’єр, на яких умовах надаватимуть меддопомогу іноземцям — у розмові з начальником Львівського міського управління охорони здоров’я Володимиром ЗУБОМ.
— Відповідно до специфіки нашої галузі, ми повинні бути готовими надавати допомогу за будь-яких обставин, від ранку до ранку, від 1 січня до 31 грудня, — зазначає Володимир Іванович. — Але такий серйозний захід, як єврочемпіонат, який за масштабами та масовістю — на третьому місці після олімпіад і чемпіонату світу з футболу, вимагає, звісно, серйозної підготовки. Ми вже підготували кілька установ для прийому вболівальників. Зокрема, багатопрофільну Восьму лікарню, яка є найближчою до стадіону та фанзони. У ній у період підготовки до Євро створено відділення нейрохірургії, мікрохірургії ока, травматологічний пункт, збільшено кількість ліжок інтенсивної терапії. У лікарні «Швидкої допомоги» завершуються роботи зі створення відділення невідкладної допомоги. Крім того, провели навчання персоналу, розробили концепцію медичного забезпечення під час Євро, де зазначено медичні установи, котрі прийматимуть сім’ю УЄФА (йдеться про комерційних партнерів, керівництво УЄФА, суддів, спонсорів. — Т.К.), команди, іноземних гостей, vip-гостей. Визначено й установи, що забезпечуватимуть рутинну медичну допомогу мешканцям міста. Городянам під час Євро допомогу надаватимуть у тих обсягах, що й зараз. Серед інших аспектів роботи — медичне забезпечення в місцях масових заходів (на стадіоні, у фанзонах та інших місцях, де перебуватиме багато людей), надання допомоги у разі надзвичайних ситуацій та забезпечення сім’ї УЄФА.
— Чи витримають наплив уболівальників місцеві медичні заклади?
— Передбачається, що в день матчу у Львові буде втричі більше гостей, ніж може прийняти стадіон. Місткість стадіону — 32 тисячі вболівальників. Отож у дні матчів очікуємо до 100 тисяч гостей — і з-за кордону, і з України. Із урахуванням того, що у Львові гратимуть команди з Німеччини, Португалії та Данії, відповідно, вболівальники приїдуть звідти. Німеччина вже підтвердила, що їхніх уболівальників у Львові буде до 20 тисяч. Данія говорить про 5 тисяч. Приблизно стільки ж гостей очікуємо з Португалії. Уболівальників, які потребуватимуть допомоги, прийматимуть сім лікарень. Шість — державного підпорядкування й одна — приватна структура. У цих установах у листопаді перебувала експертна комісія УЄФА, яка підтвердила готовність лікувальних закладів. Львівський онкологічний центр, розташований за п’ять кілометрів від євростадіону, буде задіяний три дні, коли проводитимуться матчі (9, 13 і 17 червня), тобто в пікові дні навантаження. Скеруємо туди бригаду хірургів з лікарні «Швидкої допомоги», які надаватимуть допомогу в разі політравми, і нейрохірургів. На єврочемпіонат працюватимуть згадана вище Восьма лікарня, кардіологічний центр, військовий госпіталь, лікарня «Швидкої медичної допомоги», Клінічна лікарня Львівської залізниці, до яких зі стадіону можна доїхати за 10 хвилин. Діагностичний центр Святої Параскеви, приватна структура, задіюватиметься суто для діагностики травм футболістів і обстеження інших пацієнтів.
— Яка ситуація щодо мовної підготовки персоналу?
— У нас достатньо медиків, котрі володіють англійською. Їх і залучатимемо передусім на чергування, щоб не було мовного бар’єра. Але для спрощення роботи наших лікарів у кожній точці, де обслуговуватимуть іноземців, у тому числі — у диспетчерській службі «Швидкої медичної допомоги», будуть задіяні волонтери (в основному — студенти медичного університету), які підстраховуватимуть лікарів. Уже провели нараду з представниками МОЗ, УЄФА і Нацагенції, де було підтверджено, що основна мова спілкування — англійська. Також беремо до уваги, що багато приїде німців. Відповідно, вчимо німецьку.
— На яких умовах іноземцям надаватимуть невідкладну медичну допомогу?
— УЄФА рекомендує вболівальникам, котрі приїдуть в Україну з-за кордону, мати при собі страховий поліс. Крім того, УЄФА рекомендує громадянам, які їдуть в нашу країну, мати при собі пластикові картки, за допомогою яких можна буде розрахуватися за певні послуги, в тому числі — медичні, в терміналах, які встановлять в усіх базових лікарнях. Ми розробили чотири варіанти обслуговування іноземців у закладах охорони здоров’я. Усі детально розписані, з ними ознайомлять і лікувальні заклади, й іноземців.
— Яка кількість карет «швидкої допомоги» працюватиме на стадіоні? Чи оновлено парк «швидкої»?
— Алгоритм роботи «швидкої» на стадіоні не тільки розроблено, а й перевірено святковим відкриттям стадіону «Львів-Арена» і матчем Україна — Австрія. На стадіоні чергуватимуть сім карет «швидкої допомоги», з них дві — для команд, одна — для vip-персон. Чотири буде розставлено по периметру стадіону. Крім того, зарезервуємо п’ять машин, котрі виїжджатимуть за потреби. На виїздах працюватимуть одні й ті самі люди, які знають стадіон, бо вже там працювали, знають його особливості тощо. Відпрацьовуватимемо цю схему в чемпіонаті України — на матчах за участю «Карпат» на «Львів-Арені». Так само й у лікарнях — у дні матчів там чергуватимуть одні й ті самі бригади лікарів. Головне — правильно організувати процес.
Парк карет «швидкої допомоги» поки що не оновлено, хоча ми подали пропозицію на придбання 20 машин коштом міського бюджету. Технічний стан медичного автотранспорту не витримує жодної критики. Зрештою, справа все одно рухається, бо в процесі підготовки до Євро ми спромоглися облаштувати всі «швидкі» апаратами ЕКГ, пневмошинами, дефібриляторами і мішками Амбу (кисневі мішки. — Т.К.) для штучної вентиляції легень.
— Загалом проведення Євро для вашої галузі — позитив чи все ж таки зайвий клопіт?
— Євро для країни — величезна подія, бо йдеться про можливість позиціонувати країну як потужну європейську державу. Все залежить від того, чи зможемо ми скористатися цим шансом. Щодо нашої галузі. Євро дало нам поштовх на модернізацію, поза сумнівом. Ми вклали за цей період у розвиток львівської медицини 30 млн гривень з міського бюджету на ремонти і нове обладнання, причому від держави поки що не отримали жодної копійки.