Учені давно підтвердили, що країна, де немає 70% громадян із середньотехнічною освітою, не має майбутнього. Про це в інтерв’ю «Дню» заявив Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості України. Треба вкладати в економіку знань, а не освоювати і продавати сировину, не лише для того, щоб забезпечити гідний розвиток країни (а заразом і процвітаюче майбутнє), а головне — щоб вийти з демографічної кризи. Тому слід виховувати інтелектуалів. Треба продавати технології, а не сировину. Наприклад, винахід нових функцій у мобільному телефоні та продаж продукту приносять значно більше прибутку, ніж вирубка та продаж лісу (треба ще враховувати й екологічні наслідки). Або ще: 1991 року в тютюнової індустрії України працювали близько 13 тисяч українців. Зараз — усього лише шість тисяч. Завдяки новому обладнанню вдвічі скоротилася кількість тих, хто працює на тютюнових фабриках.
Питання підготовки кадрів — це стратегічне питання майбутнього країни, якому держава має приділяти особливу увагу. Головне тут — розуміння чиновників, хто потрібен країні. Дешеву робочу силу з України — біля 6 млн. осіб — уже отримала Європа. Може, час повертати українців назад, а не бідкатися на брак рук? Але питання не в цьому.
Чому треба більше вкладати у збільшення кількості людей з вищою освітою, «Дню» розповіла Дарія Халтуріна, кандидат соціальних наук, старший науковий співробітник Центру цивілізаційих і регіональних досліджень РАН, співавтор книги «Російський хрест», автор десятків наукових робіт із проблем демографії, алкогольної смертності тощо.
— Україні необхідна реальна безкоштовна вища освіта для всіх бажаючих. Загальносвітовою тенденцією є скорочення частки промисловості й сільського господарства у ВВП і зростання частки сфери послуг. Україна не є винятком, згідно з даними Всесвітнього банку. При цьому найбільш конкурентоспроможні країни — це країни, де ключове значення має так звана інноваційна економіка знання. У наш час менеджер, програміст або фінансист робить набагато більший внесок у ВВП, аніж токар або тракторист. Недаремно серед людей без вищої освіти в Україні та Росії рівень безробіття вищий, аніж у дипломованих фахівців.
Але ще важливіше те, що якісна вища освіта — це найпотужніша захисна технологія, що забезпечує людині довше та якісніше життя. Скрізь у світі люди з вищою освітою живуть довше, ніж без неї. Однак на пострадянському просторі у зв’язку з великим поширенням пияцтва, куріння та наркоманії цей розрив серед чоловіків колосальний — понад 20 років. Такий розрив сформувався ще в радянські роки, коли робітники заробляли більше, ніж інженери. Більшість чоловіків без вищої освіти не доживають до 60 років. Пов’язано це з тим, що чоловіки з вищою освітою менше курять і п’ють обережніше. Опійна наркоманія також більш поширена у ПТУ, ніж у ВНЗ. ПТУ перетворилися на розсадник соціального неблагополуччя. У зв’язку з усім цим для України, де демографічна ситуація — одна з найважчих у світі, було б доцільним введення вищої освіти, як це практикується у Франції, Німеччині, Великій Британії на рівні бакалаврату, — вважає Дарія Халтуріна.