Енергетика є провідною галуззю економіки: запровадження нових технологій, оновлення устаткування і підвищення безпеки діючих потужностей мають першочергове значення не лише для розвитку енергетичної системи, але й для стрімкого зростання промисловості. Тому сьогодні Україна намагається активно запозичувати досвід реформування енергетики найбільш розвинених країн світу, і, схоже, головну ставку зроблено на інвестпроекти.
Майже 64% основного обладнання електростанцій відпрацювало понад 170 тисяч годин, а 36% — наближається до цієї точки. Виснаження основних засобів магістральних та міждержавних мереж, які споруджувалися в 70-х роках минулого століття, становить 53,3%. Крім того, аналіз попередніх років показує, що інвестиції в енергетичну галузь України залишалися на дуже низькому рівні — 500—600 мільйонів доларів щороку. Враховуючи те, що Україна володіє різними енергетичними технологіями, в тому числі активно розвиває атомну енергетику, показники залучення капіталів — відверто низькі. Однак сучасні процеси, які відбуваються в енергетиці найближчих українських сусідів — країн Євросоюзу і Росії, — показують, що енергетика вимагає значно більшої уваги з боку держави. Рівень споживання електроенергії невпинно зростає, тому саме енергетичну галузь ставлять в авангарді всієї економіки. Крім того, відбуваються інтеграційні процеси: енергосистеми країн об’єднуються з метою зменшення втрат електроенергії і більш ефективного її використання. Тут постає проблема більшої надійності енергетичних систем країни, спроможності надійно функціонувати у зв’язці з енергосистемами інших країн.
Звичайно, перетворення енергетики вимагає чималих грошей. Водночас нові капіталовкладення є і запорукою нових прибутків від міжнародної торгівлі енергоресурсами, а в цьому плані Україна як енергетична держава має не лише хороші можливості, але й вигідне географічне розташування. З одного боку, недалеко від України — країни ЕС, які є потужними споживачами електроенергії, з іншого — країни СНД, які можуть через Україну постачати в Європу відносно дешеву електроенергію. Було б стратегічною помилкою не використати таку ситуацію, але для цього й потрібно розвивати енергетичну галузь і нарощувати капіталовкладення.
За словами міністра палива та енергетики Юрія Бойка, Україна на найближчий період має амбіційні плани щодо залучення інвестицій. Наразі Мінпаливенерго розробило інвестиційні проекти національного масштабу, спрямовані на зростання електрогенерації і підвищення надійності енергетичних мереж. На розгляд уряду вже надійшов перелік пріоритетних проектів у енергетиці, сумарна вартість яких становить 26 мільярдів гривень, а термін виконання — 3—4 роки. Водночас розробники стикалися з певними проблемами: «Коли ми почали вивчати інвестування в окремих компаніях, то побачили, що хронічне недофінансування, яке тривало роками, є основною проблемою, яку доведеться вирішувати найближчим часом. Ця проблема зараз пов’язана з адаптацією інвестиційних проектів до вимог західних банків», — говорить Юрій Бойко.
У структурі української енергогалузі сьогодні представлені як державні компанії, так і приватні. Тому в Мінпаливенерго вважають, що проблему інвестицій слід вирішувати спільно. «Кожна компанія, яка працює в енергетичній галузі повинна мати власну інвестиційну програму. У свою чергу Мінпаливенерго допомагатиме приватним компаніям в адаптації своїх інвестиційних програм відповідно до стандартів західних банків. З цією метою ми проведемо семінар з оформлення інвестиційних проектів регіонального масштабу», — заявив цього тижня Юрій Бойко.
У навчанні фахівців українських енергетичних компаній братимуть участь консультанти Мінпаливенерго, які допомагали готувати національні інвестиційні проекти в енергетиці. Інвестиційна тема, вочевидь, стане переважною — навіть діяльність будь-якого керівника Мінпаливенерго, за словами Бойка, буде оцінюватися за обсягами залучених інвестицій.
Паралельно в Мінпаливенерго приділятимуть увагу підвищенню надійності об’єднаної енергосистеми України. Зокрема, 28 грудня буде проведено масштабне протиаварійне тренування із залученням усіх ТЕС, ТЕЦ, АЕС, енергопостачальних компаній для вироблення в оперативно-диспетчерського персоналу навичок ліквідації аварійних ситуацій в енергосистемі.