Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Iсторико-архітектурний детектив із відкритим фіналом»

У Дніпрі видали книжку про візитівку міста — будинок Хрінникова
15 листопада, 2017 - 11:19
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

У Дніпропетровському національному історичному музеї ім.Д.Яворницького відбулося представлення нової книжки «Дніпро: символ міста. Будинок Хрінникова». Це видання, що вийшло у світ українською та англійською мовами, є частиною програми міського голови Бориса Філатова «Культурна столиця». Будинок Хрінникова, в якому сьогодні розташовано сучасний готель «Україна», побудований 1914 року в стилі козацького бароко. Господар будівлі, інженер та підприємець Володимир Хрінников був великим українофілом та приятелем історика Дмитра Яворницького. Дім, розташований на головному проспекті, став окрасою та візитівкою міста на довгі роки.

Як розповідає автор, краєзнавець Валентин Старостін, робота над книжкою почалася 2008 року, коли нинішні власники будівлі замовили історичну довідку про будинок Хрінникова. Матеріал у співпраці з історичним музеєм обростав фактажем, 2012 року рукопис у цілому було завершено, а нинішнього року за підтримки проекту «Культурна столиця» — книжка побачила світ. «Символічно, що ми проводимо її представлення в залі музею, що присвячена розвитку Катеринослава в 1861—1917 роках, — зазначила директор історичного музею Надія Капустіна. — В фондах нашого історичного музею зберігається унікальна реліквія    — заставна дошка цієї будівлі, на кутах якої вигравірувані імена спадкоємців сім’ї Хрінникова. Цей безцінний експонат було виявлено під час відновлення згорілої в роки Другої світової війни будівлі».

«Головна складність полягала в тому, що про історію «Будинку Хрінникова» чимало написано за останніх 20        — 30 років, — визнав художній редактор видавництва «Герда», яке випустило книжку, Михайло Кислов. — Дуже важко було сказати щось своє. І ми були в пошуку, поки не винайшли рішення, включити в книжку фотографії Михайла Зубова збережених майолік, які прикрашають будинок. Це був сполучний остов, на який лягла конструкція книжки. Додам, що ще однією важливою складовою видання стали акварелі художника Олександра Харлана».

Представлення невеликої за форматом книжки зібрало десятки городян, які цікавляться історією міста. Дехто вже встиг її прочитати і залюбки ділився своїми враженнями. «Книжку «проковтнув» за один раз,            — каже історик, директор «Інституту історії Дніпра» Олег Репан. — У ній органічно поєднані історія будівлі і зв’язок із історією міста, ретроспектива організацій, що населяли будинок, і особистості, пов’язані з будинком. Вийшов чудовий історико-архітектурний детектив із відкритим фіналом. Книжка цікава тим, що вона стартує з локації, з історії землі, на який розташована будівля, розкриває переплетення родинних зв’язків. Коли Валентин Старостін розповідає про саму будівлю, він розповідає ще й історії людей». За словами заступника мера Олександра Шикуленка, в рамках програми «Культурна столиця» міська рада ставить за мету не лише розвивати культуру в місті, а й  увінчати важливі історичні події та факти, якими Дніпро може пишатися. «Співавтори цього проекту звернулися до Художньої ради при міському голові, ними було вирішено підтримати цей проект. Усі екземпляри книжки «Дніпро: пам’ять міста. Будинок Хрінникова» ми передаємо до бібліотек, аби всі могли безоплатно ознайомитися з нею», — зазначив посадовець.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: