Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

IТ по-європейськи

Про те, як зміниться вітчизняний сегмент інноваційних технологій із впровадженням норм Угоди про асоціацію
13 березня, 2015 - 12:56
IТ по-європейськи
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

Український ринок ІТ щороку зростає на 25—40%. Сьогодні в цій сфері працює понад 60 тисяч українців. Згідно статистики, орієнтовна вартість вітчизняних стартапів становить близько одного мільярда доларів, а обсяг ринку аутсорсингових компаній вдвічі більший — два мільярди доларів. До того ж, уже з початку наступного року між Україною та ЄС запрацює зона вільної торгівлі. Нагадаємо, що до цього часу для українських товарів діє режим автономних торговельних преференцій — знижено або обнулено мита в межах певних квот на їхній експорт до Євросоюзу.

«Надходження від експорту послуг у сфері телекомунікацій і ІТ-технологій в Україні складають понад 1,5 мільярда доларів, що становить близько 10% у структурі експорту послуг Україною. Угода про асоціацію, що затверджує високі стандарти захисту прав у сфері інтелектуальної власності та полегшує доступ до європейських IT-ринків, сприятиме подальшому розвитку цього високодинамічного бізнесу», — зазначає Віктор Гречин — експерт проекту ЄС «Інформування щодо Угоди про асоціацію: Що це означає для мене?», Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

Загалом же, вплив Угоди на розвиток інформаційно-комунікаційних технологій в Україні стосується здебільшого сфери законодавчого регулювання прав як постачальників, так і споживачів ІТ-послуг.

Тому перша перевага для вітчизняного ІТ-бізнесу, яку надає Угода про асоціацію, — це підвищення захисту прав інтелектуальної власності як на вироблений в Україні продукт, так і на використовуваний українськими споживачами. Відповідні норми регулюються Директивою 2000/31/ЄС, котра регулює цей ринок у Європі. Для бізнесу це означатиме підвищення захисту інвестицій у нові технології й інноваційні продукти. А у разі впровадження дієвих заходів контролю з боку правоохоронних органів і судової системи, це, загалом, покращить інвестиційну привабливість країни.

Водночас, зазначають експерти, посилений захист авторських прав означатиме подорожчання товарів і послуг, які містять інтелектуальну складову. Передусім, як очікується, європейські споживачі пильніше слідкуватимуть за використанням українським бізнесом ліцензійного програмного забезпечення як при наданні ІТ-послуг, так і при виробництві товарів кінцевого споживання.

По-друге, український ІТ-бізнес отримає доступ до фінансування науки. Адже наукова співпраця прямо передбачена текстом Угоди. Зокрема, ідеться про просування спільних проектів для досліджень у галузі ІКТ у Рамковій програмі Європейської спільноти наукових досліджень і технологічного розвитку. «ІТ-бізнес із України матиме більші шанси отримати доступ до програм, що фінансують науку. А надалі — тісніше інтегруватися в європейські виробничі процеси і стати хабом для Research & Development центрів ІТ-компаній із усієї Європи», — йдеться в дослідженні ініціативи Представництва Європейського Союзу в Україні «Інформування щодо Угоди про асоціацію: Що це означає для мене?»

По-третє, для аутсорсерів Угода передбачає розширення можливостей ринку праці. Адже зарплати на ІТ-ринку, як очікується, зростатимуть, оскільки європейські компанії мають дефіцит гарних спеціалістів, особливо середньої ланки. «Лібералізація ринку праці в рамках Угоди дасть змогу більш комфортно «переманювати» до себе українських ІТ-шників. Окремі положення документу, цілком імовірно, сприятимуть консолідації ринку», — зазначають експерти проекту ЄС. Зокрема, ідеться про закріплення за роботодавцями прав на комп’ютерні програми, створені в процесі трудових відносин із найманим працівником. Сьогодні в Україні це — суміжні права роботодавців і найманих фахівців. Як наслідок, збільшиться кількість формалізованих компаній, а отже — розпочнеться детінізація ринку ІТ-послуг.

Для самих українців послуги телекомунікаційних та ІТ-компаній стануть більш доступними. Це відбудеться за рахунок збільшення конкуренції та приходу на ринок інноваційних і технологічно розвинених європейських операторів. «Угода також має стимулювати розвиток комунікаційної інфраструктури, зокрема відкриття можливості для впровадження в Україні третього та четвертого поколінь мобільного зв’язку, а також підвищення рівня безпеки передачі даних. Це дозволить значно поліпшити якість і пришвидшити передачу інформації, відкриє нові можливості, зокрема, розширить спектр послуг для найширших верств споживачів», — зазначають експерти ініціативи Представництва Європейського Союзу в Україні.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: