Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз активістів – у професіонали

Стартує «Школа Екологічного Громадського Активіста», де молодь навчать ефективно працювати у природоохоронній сфері
4 вересня, 2014 - 11:14

Автори проекту — Лілія Ткаченко та Ірина Замуруєва — свого часу координували ініціативу «Зробимо Україну чистою». Тоді ж дівчата помітили позитивну тенденцію: з кожним роком все більше і більше людей об’єднуються навколо спільних цінностей — чистого довкілля, екології, здорового способу життя, а волонтери все частіше консультуються з організаторами щодо створення власних проектів. Саме для активістів, які готові діяти та брати на себе відповідальність, було розроблено цю програму.

«Ми маємо три критерії відбору, — розповідає Лілія Ткаченко. — Перший — це  мотивація учасника, чому саме він прагне бути учасником проекту; другий — бачення екологічних проблем, їхнього вирішення; третій — готовність діяти, застосовувати знання на практиці. Тих, хто не потрапив до програми, ми координуватимемо з учасниками, і після закінчення програми вони зможуть робити спільні проекти та обмінюватися знаннями».

Проект відбуватиметься у три етапи, участь у  ньому візьмуть близько 60 учасників зі всієї України. Перший етап — триденне тренінгове навчання 26—28 вересня у селищі Косів Івано-Франківської області, де активісти вивчать інструменти комунікації з державним, комерційним, громадським та медіа— секторами. Протягом місяця після проекту, у жовтні, учасники будуть реалізовувати локальні ініціативи на практиці у власному регіоні, а найкращі проекти будуть презентовані на круглому столі у листопаді, де учасники обговорять результати проекту, нагородять авторів найуспішніших практик та презентують збірник есе учасників під назвою «Мій екологічний шлях».

«Ми прагнемо збільшити кількість екологічно-свідомих громадських активістів та допомогти налагодити ефективну міжсекторну співпрацю у регіонах, — розповідає співкоординатор проекту Ірина Замуруєва. — Ми знаємо, що у молодих людей багато цікавих ідей, вони прагнуть щось міняти, але не завжди знають, як правильно реалізувати проект. Вони стикаються з мовчанням з боку влади, не можуть знайти необхідні кошти, поразки їх пригнічують, і вони полишають ці спроби. Ми хочемо навчити цих людей працювати правильно і результативно. В суспільстві склалася думка, що екологічні активісти — це люди, які бігають, кричать, протестують, але нічого не змінюють. Ми ж хочемо показати, як можна працювати професійно і дієво».

У рамках проекту тренінги проведуть: Ганна Гопко, Яків Рогалін, Тарас Случик, Лілія Ткаченко та Віктор Кривенко. Експерти навчать молодих активістів писати звернення до органів влади, запити на інформацію, організовувати громадські слухання, співпрацювати зі ЗМІ, залучати ресурси.

Участь у школі — безкоштовна. Координатори уже можуть забезпечити учасникам проїзд та проживання і  зараз збирають кошти на харчування.

«Якби я була студенткою, — розповідає Лілія Ткаченко, — то сума двісті чи більше гривень за участь у такій школі могла б стати для мене перепоною. Для того щоб усі учасники мали можливість відвідати захід, ми будемо намагатися зробити його повністю безкоштовним».

«Ми часто чуємо заперечення, що не час займатися організацією проектів, коли країна переживає складні часи, але ми знаємо, що нам буде не соромно дивитися в очі тим, хто боронить Україну, тому що ми займалися тим, чим вміємо найкраще — вчимо організовувати громадські проекти, сьогодні це у сфері екології, завтра — у соціальній та інших. Необхідно розуміти, що кожен має займатися своєю справою, робити добрі справи, приносити користь суспільству та об’єднуватися, разом ми сильні», — підсумовує Лілія Ткаченко.

Проект здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні та спрямований на розбудову громадянського суспільства, шляхом залучення активної молоді до вирішення соціально-екологічних проблем місцевих громад.

Олена БЕРЕЖНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: