Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз квітами на «Ви»

Українські флористи склали іспит на Міжнародній виставці
8 квітня, 2009 - 00:00
МОЛОДІ ФЛОРИСТКИ ГОТУВАЛИСЯ ДО ІСПИТУ ВІДПОВІДАЛЬНО: КАРКАСИ З ЛОЗИ, БУКЕТИ ІЗ СУХИХ КВІТІВ РОБИЛИ ЗА КІЛЬКА ДНІВ ДО ПОЧАТКУ ВИСТАВКИ, ЩОБ БІЛЬШЕ ЧАСУ ЛИШИЛОСЯ ДЛЯ ОСНОВНОЇ КОМПОЗИЦІЇ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День» НЕЗВАЖАЮЧТИ НА ТЕ, ЩО У ФРАНЦІЇ ТРОЯНДИ ВЖЕ ВИХОДЯТЬ З МОДИ, В УКРАЇНІ ЦІ КВІТИ НЕ ВТРАЧАЮТЬ ПОПУЛЯРНОСТІ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Попри всілякі негаразди, естетика займає особливе місце в нашому житті. Мабуть, знайдеться багато людей, для яких чи не найбільшу насолоду приносять квіти. А для когось квіти є не тільки захопленням, а й основною роботою — флористів та фітодизайнерів, які створюють квіткові композиції та прикрашають ними наше життя. Нещодавно ці майстри провели в Києві Міжнародну виставку з квіткового бізнесу, садівництва, ландшафтного дизайну та флористики Flowers&HorTech Ukraine. Флористи з усього світу розповіли про тенденції весняного сезону, показали нові, нещодавно виведені сорти рослин і, що найцікавіше, — оцінили роботи учнів єдиної в Україні Академії флористики: випускники Академії складали в рамках виставки іспит.

ФУТБОЛЬНЕ ПОЛЕ З КВІТІВ

Перед учнями Академії стояло непросте завдання: виготовити подарунковий букет, колаж (наприклад, настінні картини з рослинного матеріалу), весільний букет, а також декорувати стіл. І все це — поєднати спільною темою, кольорами та певною ідеєю. Відвідувачів та екзаменаційну комісію найбільше зацікавила робота на футбольну тематику: одна з учениць виклала на столі футбольне поле з моху, а за розмітку послужили мініатюрні білі хризантеми. Звісно, на такому столі обідати не можна, але якщо встановити над ним скло на висоті 10—15 сантиметрів від моху, тоді — цілком можливо. Інші деталі іспитового завдання витримані в цьому ж стилі: весільний букет флористка зробила з білих та синіх хризантем у вигляді футбольного м’яча. Однак у вазу його не поставиш, оскільки букет круглий, і стебел рослин зовсім не видно. Але майстриня знайшла вихід — помістила букет-м’яч у звичайну сітку (колись популярну авоську) і повісила її до дерев’яного стовпчика. Якщо цей букет у футбольному стилі призначався для нареченої, то інший молода флористка створила спеціально для футболіста.

— Є букети, присвячені професіям людини. Наприклад, у букет для журналіста можна вставити ручку або вирізки з газети, для музиканта — ноти, дизайнера — ѓудзики чи шматочки тканини, — сказала директор Академії флористики Наталія Агєєва. — Не раз флористи задумувалися, що може бути букетом футболіста. Найчастіше його роблять у вигляді футбольного м’яча. Окрім цього варіанту наша учениця запропонувала ще один — вона зробила звичайний букет із троянд та хризантем, а до пелюсток квітів прикріпила два свистки. Багато хто з чоловіків фотографувався саме біля нього.

У СТИЛІ РЕТРО

На іншому столі стояв весільний букет з тюльпанів, два бокали для молодят, а біля них — чорний капелюшок у формі циліндра та білі рукавички. Це — стиль ретро. За словами пані Наталі, останнім часом він набирає все більшої популярності — як і в моді на одяг.

Майже ніколи не виходить з моди й народна тематика. Одна з учениць створила композицію в стилі трипільської культури. І старання її вже оцінені — доки тривала виставка, жінка отримала два запрошення на роботу.

— За основний елемент декорування столу я обрала роги бика. Він вважався символом Трипілля. Щоб їх зробити, я взяла спеціальну траву молюнбекію, бачите, вона схожа на тоненькі дротики, а її колір (темно-коричневий) якраз підходить до трипільської тематики. У нас її не вирощують, а привозять з Індії. Та зараз у магазинах декору можна знайти все, що хочеш, — розповіла випускниця Наталія Єріна. — Ще один трипільський символ, який часто зустрічається на керамічних виробах, — це сплетені змії, що означають продовження роду. Вони теж присутні в моїй композиції — це звичайні тоненькі шланги, які я обробила спеціальним білим розчином. Як додаткові елементи тут використані підсвічники з бронзи, з блідо-зеленими хризантемами замість свічок, а також глиняний будиночок богів, який раніше був у кожному трипільському селі. У них зберігали зерно, як дар вищим силам, а я замінила його хризантемами.

До речі, у більшості робіт використані саме хризантеми: білі, червоні, зелені, блакитні, бежеві тощо. Ці квіти найбільш стійкі й довго не в’януть. Звісно, флористи могли вдатися до маленьких хитрощів: покласти у вазу з квітами таблетку аспірину, лимонну кислоту або інші консерванти. Та, як каже Наталія Агєєва, найкраще щодня міняти воду та робити на стеблах свіжий зріз.

ЧОЛОВІКАМ — ТРИКУТНІ БУКЕТИ, А ЖІНКАМ — КРУГЛІ

Не оминули майбутні флористи й великодньої тематики. Найбільше вражає робота Наталії Радченко, яка зробила подарунковий букет у вигляді пташиного гнізда: з лози сплела овальний каркас, у який вставила тюльпани та троянди. А збоку біля квітів поклала у гніздечко кілька пір’їнок і двоє великодніх яєць з гіпсу.

— Щоб надати своїй роботі ще більше весняного настрою, для букету я обрала тюльпани, адже вони символізують розквіт. Ще одним елементом декору стали цибулини, які вже пустили зелені росточки. Як правило, влітку та восени їх у флористиці не використовують — тоді це вважається неактуальним, — каже Наталія Радченко. — Зелений та білий кольори — це символи чистоти, тому для Великодня вони найдоречніші. І взагалі це безпрограшні поєднання кольорів для будь-яких композицій і для будь-яких тем. Наприклад, синій та фіолетовий кольори не можна поєднувати, хоча ще кілька років тому, коли у флористиці був популярний стиль декадансу, такі варіації допускалися.

Як підібрані кольори у композиції, з яких матеріалів вони створені, в якій техніці — на ці та інші деталі звертало увагу журі, оцінюючи роботи конкурсантів. Майже в кожній роботі були якісь технічні помилки, наприклад, невірно підібраний колір тканини для столу: або затемний, або засвітлий. Однак, враховуючи, що це робили флористи-початківці, журі поставило відмінні оцінки усім 12 випускникам.

— Одне з правил сучасної флористики — квіти обов’язково треба упаковувати. Існує два види обгорток — декоративна та технічна. Декоративна (з паперу чи інших матеріалів) використовується тоді, коли клієнт вже безпосередньо купує букет. Вона потрібна, щоб підкреслити колір квітів. А технічну використовують, щоб квіти не обмерзли чи не зів’яли при транспортуванні, — розповіла Наталія Агєєва. — Також флористам не пробачать, якщо вони, підбираючи подарунковий букет, не звернуть увагу на вік людини, якій він призначається. Юним особам краще дарувати квіти світлих тонів, не зовсім розкриті. А людям у достойному віці краще підходять квіти напіврозкриті. Оскільки такі люди вже мають життєвий досвід та певні досягнення, їм можна дарувати більш насичені та яскраві квіти. Також звертають увагу на об’єм букету, адже якщо подарувати людині невисокого зросту величезний оберемок квітів, це буде виглядати недоречно.

Ще одна особливість, про яку має пам’ятати флорист, — форма букету. За нею можна визначити, для осіб якої статі призначаються квіти. Чоловікам, як правило, дарують букети вертикальної або трикутної форми, а жінкам — округлої форми або у вигляді півмісяця. Оскільки у флористиці, як і в будь-якому мистецтві, існує своя мода на кольори та квіти, це теж слід враховувати. Як каже Наталія Агєєва, ніколи не прогадаєте, якщо оберете для подарунку троянди — квіти, популярні в усі часи. До речі, у Франції королева квітів вважається застарілою, і замість неї флористи використовують квіти з родини лютикових. В Україні ж троянди популярні в будь-яку пору року, відповідно до сезону змінюється тільки їхній колір. Наприклад, навесні найкраще використовувати помаранчеві, білі та жовті троянди. І забудьте, що жовтий колір — це символ розлуки чи печалі. У східній культурі він означає сонце, радість і багатство. Коли флористи пояснюють це своїм клієнтам, дехто з них замовляє букети з жовтими квітами на урочисті події, зокрема, й весілля.

Про все це учням Академії флористики розповідають на заняттях. Навчання триває тут два роки, а викладають їм найкращі фахівці України та Литви, де флористична школа існує понад 15 років. Як розповіла помічник директора Академії флористики Олена Майклз, навчальна програма включає низку фахових предметів: матеріалознавство, культуру та стилі флористики, ікебану, ландшафтний дизайн та основи квіткового бізнесу. Також викладачі розповідають про традиції національних торжеств та свят, наприклад, заручин або весіль. З їхньою допомогою можна надати дійству національного колориту, наприклад, сплівши обереги із сушеної трави у вигляді дівочої коси. Як прикраси на стіни можна використати предмети домашнього вжитку: горщики, тарілки, ложки, або ж маленькі фігурки людей. Головне — щоб квіти несли радісні та позитивні емоції.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: