Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз сокирою на заповідник

У Харківській області безчинствують лісові вандали
7 грудня, 2006 - 00:00

На Харківщині ще збереглися красиві куточки природи, на території яких виростає та живе безліч рослин і тварин, чимала частка яких занесена до Червоної книги й повинна суворо охоронятися Законом. Саме такі місця й викликають найбільший інтерес у інвесторів елітного відпочинку й лісозаготівельників. Найбільше за останні часи зазнав нападів лісових вандалів Національний парк природи «Гомільшанські ліси».

Село Коробові Хутори (Змієвський район), розташоване на березі річки Сіверський Донець, завжди було улюбленим місцем для відпочиваючих і туристів, яким подобається місцевий густий ліс, широка гладінь ріки та старовинні легенди. Колись, ще у XVII столітті, тут стояв Миколаївський козацький монастир, а зараз — невеличке село, оточене покинутими корпусами будинків відпочинку. Старі бази ніхто вже не має наміру відновлювати, проте старанно будуються нові, часом без належного узгодження й особливої жалості до дерев, які, між іншим, ростуть на заповідній території. Останнє будівництво не на жарт стурбувало екологів, оскільки на одному з островів річки зводять будівлю, призначення якої достоту є незрозумілим. Кілька років тому тут був збудований триповерховий будинок відпочинку, але так і не був заселений, оскільки через незрозумілі причини він згорів. Зараз вже нові забудовники повернулися на симпатичний острів і вирубують дерева, що лишилися, коренева система яких утримує острів від розмивання. Цей факт сильно обурює місцеву владу, але вдіяти вона нічого не може — до звіл на будівництво та договір оренди на 25 років приватна фірма-забудовник отримала до того, як ці землі 2004 року стали заповідними та частиною Національного природного парку «Гомільшанські ліси». За одними даними, за проектом, це буде екологічний центр із вивчення середньої частини річки Сіверський Донець і проведення гідродосліджень. Справа в тому, що Водний кодекс України забороняє в таких місцях будь-яке будівництво, крім екоцентрів. Однак, за деякими розслідуваннями журналістів і громадських екологічних організацій, проект будівництва не дуже схожий на екоцентр і швидше схожий на розважальний комплекс із готелем і їдальнею. Депутати сільської ради, споглядаючи на це, лише розводять руками від безсилля й передрікають, що, зрештою, сильна течія та круговороти, які є навколо острова, роздеруть його на шматочки, коли внаслідок будівництва не залишиться жодного дерева.

Парадокс, але виявляється, при наявності якогось «хитромудрого» дозволу можна цілком безкарно господарювати в заповідній зоні. Зовсім недавно в цьому ж районі на території заповідника «Борове озеро», створеного для збереження унікальних видів реліктових рослин, які, як і озеро, з’явилися тут після танення льодовика два мільйони років тому, було вирубано 700 дерев на чотирьох га площі лісу. Приблизна вартість цих цінних порід дерев, які по суті вважаються доісторичним лісом, за оцінками екологічної групи «Печеніги», становить 500 тисяч гривень. У лісництві заявили, що виконували санітарні рубки, а екологи тільки драматизують щодо того, що трапилося. Захисників природи більше за все обурив той факт, що під санітарний дозвіл на невелику кількість дерев, були вирубані та вивезені здорові, придатні для продажу дерева, а хворі так і залишилися у лісі. Зараз роботи в лісі припинені. Правоохоронні органи розслідують те, що трапилося. Однак біологи побоюються, що повернути первинний вигляд заповіднику вже не вдасться. Справа в тому, що без захисту дерев, рослини, які зустрічаються лише тут і в Поліссі, загинуть. Частина із цих рослин, занесених до Червоної книги, вже знищена важкою технікою.

Образливо, коли подібний вандалізм відбувається під прикриттям «захисного папірця». Але що можна сказати, коли ліс вирубується взагалі без будь-яких дозволів? Так, одного разу, оглядаючи ввірену йому територію під Харковом, працівник Дергачівського лісництва виявив десятки повалених дерев і пеньки на місці 80-літніх осик і дубів. Цією вирубкою державі був нанесений збиток більш ніж на 50 тисяч гривень. Виявилося, що ці дерева були знесені, швидше усього, за наказом одного з депутатів Харківської обласної ради, заміський будинок якого якраз стоїть поруч із незаконною вирубкою. Робітники, яких він найняв, укріплювали ставок, а дерева, очевидно, перешкоджали будівництву. Сам же депутат тоді назвав подію провокацією, що вчинили невідомі проти нього особисто й проти партії, яку він представляє.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: 
Рубрика: