Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кампанія за чисте повітря тільки починається

До 2012 року Україна має виділити 40 мільйонів гривень на боротьбу з курінням
4 липня, 2008 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Нещодавно вперше в Україні прийняли комплексну програму боротьби з курінням, яка може стати ефективною, якщо отримає державне фінансування. За попередньою інформацією, МОЗ просить на виконання цієї програми всього 40 мільйонів гривень на п’ять років, тоді як державний бюджет лише в поточному році отримав від тютюнових акцизів 3 мільярди гривень. До того ж, за умови запланованого в програмі підвищення ставок акцизу, може отримати в кілька разів більше.

«Сорок мільйонів гривень — сума мізерна, особливо якщо врахувати, скільки Україна отримує від акцизів на тютюнові вироби. Якщо ж після підвищення акцизів сигарети подорожчають хоча б на 10%, то, як показують результати проведених в Україні досліджень, курити кинуть близько 2,5% українських курців. До того ж, при зростанні ставок акцизу державний бюджет може додатково отримувати мільярди гривень щороку. При плануванні заходів програми Україна має використовувати досвіди тих країн, які досягли відмінних результатів у боротьбі з курінням. Так, у Канаді в 1963 році курило 49% населення, а в 2005-му — лише 15%», — говорить експерт Українського інформаційного центру з проблем алкоголю та наркотиків Костянтин Красовський.

Урядова концепція на 2008 — 2012 роки пропонує кроки, які допоможуть зупинити тютюнову епідемію. Адже Україна займає шосте місце у світі з кінця за поширеністю куріння: курить 42% населення — удвічі більше, ніж у розвинутих країнах (двоє з трьох чоловіків і кожна п’ята жінка). Тож в рамках антитютюнової програми уряд планує заборонити будь-яку рекламу сигарет, звільнити від куріння громадські й робочі місця, щорічно підвищувати акцизні ставки на тютюнові вироби, також — постійно інформувати дітей та молодь та створити систему допомоги тим, хто хоче кинути курити. Експерти наголошують: ця концепція повністю відповідає вимогам ВООЗ, яка у 2008 році запропонувала ці чіткі стратегії, здатні зупинити тютюнову епідемію у світі.

Наразі в Україні більшість з цих пунктів не виконується. Положення законодавства про заборону куріння у громадських місцях (Закон «Про заходи щодо запобiгання та зменшення вживання тютюнових виробів та їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення»), прийнятий ще у 2005 році, фахівці називають декларативним — штрафи за куріння у заборонених місцях майже не стягуються. Повністю відсутня допомога від держави людям, які хочуть кинути курити. Такі послуги пропонують лише нечисленні приватні клініки.

Експерти вважають, що збільшення куріння в Україні за останні 15 років зумовлене розвитком виробництва сигарет та їхньою активною рекламою. Рекламні кампанії заохочують до вживання сигарет. Тому урядова програма передбачає остаточну заборону реклами сигарет. Одним iз головних недоліків української системи є низьке оподаткування на сигарети: якщо враховувати інфляцію, то сигарети стабільно дешевшають та стають більш доступними для молоді у порівнянні з іншими товарами. Наприклад, за останні п’ять років споживчі товари подорожчали в 1,8 разу, а сигарети майже не зросли у ціні.

Добре, що в Україні незабаром зникне зовнішня реклама та реклама в пресі (відповідні зміни до Закону «Про рекламу» парламент ухвалив у березні цього року), але досі в Україні дозволена реклама в інтернеті, конкурси та промоакції. Якщо до 2011 року не будуть заборонені всі види реклами, це означатиме невиконання міжнародних зобов’язань, які взяла на себе Україна, ратифікувавши 2006 року Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби з тютюном.

Окрім того, програма передбачає здійснення державою політики широкого інформування населення. Також планується створити систему державної безкоштовної допомоги тим, хто хоче кинути курити. Уряд виходив з даних опитувань, згідно з якими дві третини осіб, що вживають тютюн, хочуть припинити курити, але не можуть зробити цього без сторонньої допомоги. Для більш ефективної боротьби з курінням в Україні треба налагодити поширену сітку «кабінетів допомоги курцям» та відкрити телефонну лінію довіри. Програма також передбачає удосконалення законодавства щодо куріння у громадських місцях, яке сьогодні юридично заборонене, проте відсутній механізм контролю цієї заборони.

«Боротьба з курінням буде вдалою за умов активного залучення зусиль громадських організацій, науковців, — говорить координатор проектів в Україні «Кампанії за майбутнє без куріння» Ганна Гопко. — Досить швидкого та довготривалого ефекту можна досягти, направивши сили на збільшення цін на сигарети та на заборону реклами тютюнової продукції. Окрім того, необхідно створити «антитютюновий центр» у Міністерстві охорони здоров’я».

Попередні розрахунки результатів, які має принести програма, досить оптимістичні. Підвищення цін на сигарети змусить відмовитись від шкідливої звички 3 — 5% українців, заборона реклами тютюнових виробів — ще 7%, посилення контролю за курінням у громадських місцях — на 4%. «Тобто з 15 мільйонів курців близько два-три мільйони полишать шкідливу звичку», — каже пані Гопко.

У свою чергу екс-міністр охорони здоров’я, радник Президента Микола Поліщук вважає, що реалізація концепції дасть змогу через п’ять років знизити захворюваність населення на серцево- судинні хвороби на 8 — 10%, а через 10 років — зменшити кількість людей молодого віку з онкологічними хворобами на 10%. «Але для того, щоб досягти такого результату, слід проводити масову атаку на куріння, виконуючи всі визначені стратегії ВООЗ», — каже він.

Говорячи про проблеми, які можуть виникнути на цьому шляху, пан Поліщук підкреслив: «Інтереси тютюнових виробників нині лобіюються на найвищих державних рівнях, їх відстоюють окремі міністри та депутати. Якби не це, то необхідність приймати окремий закон про акцизні ставки на тютюнові вироби просто відпала б — досить було б просто внести відповідні зміни до бюджету 2008. Поки в парламентіпредставлені «сили бізнесу», а не «сили людей», важко сказати, чи вдасться збільшити ціни на сигарети. Я як лікар і як людина, яка займається охороною здоров’я, переконаний, що моральну відповідальність за це мають нести всі партії та всі депутати».

Олександра УСТИНОВА, Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну»
Газета: 
Рубрика: