Один із лідерів на ринку працевлаштування молоді в США компанія «Student Adventure Ukraine» провела в Києві ярмарок вакансій, завдяки якому студенти мають змогу отримати роботу та відпочинок за кордоном в період літніх канікул за програмою «Work and Travel». Сама програма Work and Travel USA діє в Україні з кінця 90-х, здійснюється під опікою Державного Департаменту США.
Назар Ільницький, директор компанії «Student Adventure», розповів про умови участі у програмі «Work and Travel» і її роботі.
— Ми вимагаємо простого: мати статус студента чи магістра, успішність у навчанні та достатній рівень англійської, щоб могли не лише розуміти іноземців, а й спілкуватися з ними. Сама участь у програмі оплачується в розмірі $1065, що включає в себе оформлення дозволу на працевлаштування для виїзду та місце роботи.
— Яким же чином ви допомагаєте студентам при виїзді за кордон?
— Для самостійного виїзду студенту потрібно оформити цілий ряд документів, що значно ускладнює виїзд, а освітня організація «Cultural Homestay International» (CHI), наш американський партнер і спонсор, має дозвіл, згоду і акредитацію на те, що дійсно може брати на роботу іноземців, українців у даному випадку. Крім того, беручи участь в нашій програмі, молода людина знає, що робота їй гарантована. Адже досвід і широкі контакти «Student Adventure» в США дають змогу співпрацювати лише з перевіреними та надійними працедавцями.
— Яку роботу ви пропонуєте студентам?
— Цього року CHI презентує таких американських працедавців, як Boddle Noell Enterprises (Hardee’s), Six Flags, Alabama Adventure, Wawa Inc. та Lodging Industry. Ці компанії займаються ресторанним, готельним бізнесом та утримуванням парків розваг. Студенти, що поїдуть в Америку, працюватимуть, відповідно, у сфері обслуговування. Тобто можуть бути і кухарями, і офіціантами, і кур’єрами — в залежності від того, що самі оберуть. Зрештою ж, робота є примітивною, але це того варте: світ побачити, та ще й підзаробити.
Українські студенти отримують зарплатню не нищу за федеральний мінімум — $6,25 за годину. Робота оплачується погодинно. Можна собі обрати звичайний робочий день чи понаднормовий, який оплачується в розмірі 150% від звичайної зарплатні. Стандартним є восьмигодинний робочий день — п’ять днів на тиждень. Впевнено можна сказати, що українець на роботі має ті ж права, що й американець.
— Пане Назар, як же студент орієнтується у «Новому світі», не будучи в Америці ніколи і не знаючи що до чого, куди і як?
— Літак прилітає прямо до Нью-Йорка, де студента зустрічає його роботодавець і привозить на домовлене місце роботи. Також від роботодавця надходить інформація про житло на перші кілька днів для того, щоб могли зосередитися в місті, так би мовити, усвідомити себе в інших умовах. Якщо робота надається в готелі, то житло — безкоштовне, а в ресторані — безкоштовне харчування і т.ін.
— Скажіть, а як же бути як, не дай Боже, неприємності, в халепу якусь вскочив?
— Для цього цілодобово працює гаряча лінія підтримки. При будь-яких неприємностях ми одразу готові допомогти.
— Чи бувають випадки, коли студенти залишаються за кордоном більше домовленого терміну?
— На жаль, таке буває, хоча дуже рідко. Ми обмежуємо термін працевлаштування 3—4 місяцями. Є такі, що залишаються на довше, тоді вони вже проживають і працюють нелегально. В американське посольство завжди повідомляється про точну кількість студентів, які прибули за нашим договором та тих, які виїхали. Ми тут не в силі віднайти й повернути тих, хто не має ніякого бажання повертатися на батьківщину.
— Чи намагаєтесь ви привернути увагу до програми?
— Засновники Student Adventure самі є неодноразовими учасниками програми «Work and Travel». Люди, які колись, можливо, брали участь у програмі і тепер досягли чогось у житті, допомагають, чим можуть. Зокрема, ми маємо представництва в різних регіонах України, поширюємо інформацію про роботу організації, запрошуємо до співпраці. Таким чином, програма W&T USA стає все популярнішою, тому молодь сама шукає нас.
Цього року Сultural Нomestay Іnternational та компанія Student Adventure Україна планують знайти вакансії роботи за кордоном близько 1,5 тисячi українських студентів. Наразі триває кінцевий етап залучення студентів до участі в програмі і до кінця березня бажаючі можуть подати заявки, щоб провести вже ці літні канікули в США. Перші ж студенти потраплять до Сполучених Штатів вже у травні, після здачі екзаменів у ВНЗ.