Зграйка дітей скупчилася навколо двох столів — там складають з декількох частин карту України, намальовану акриловими фарбами. «Це у нас закінчується квест Києвом, — пояснює вожата Віра Некрасова. — Ми ходили Андріївським узвозом і Пейзажною алеєю, виконували різні завдання. Тепер кожен малює шматочок країни».
Наприкінці червня у волонтерському центрі гуманітарної допомоги для вимушених переселенців «Фролівська 9/11» стартувала дитяча програма. Назва проекту — «Літо на Фролівській». Щотижня активісти набирають 30 підлітків 12 — 17 років, яких розподіляють на дві групи і водять по екскурсіях та майстер-класах. Волонтери прагнуть, щоб діти, яким довелося покинути рідні міста, полюбили нове — хай і тимчасове — місце проживання.
ВЕСЕЛА ЛАБОРАТОРІЯ
Після квесту дітей запросили на незвичайний урок — просто на території волонтерського центру. «Будемо вивчати фізику та хімію у веселій формі», — пояснює «вчитель» Сергій Власенко. Чоловік працює юристом, своїм хобі називає «дарувати дітям радість». До війни на Донбасі Сергій жив у місті Рубіжне Луганської області, окрім основної роботи, був учасником творчої групи, яка організовувала дитячі конкурси та фестивалі. Зараз Сергій мешкає в Києві й разом з однодумцями допомагає дітям-переселенцям розкривати таланти. Двічі на тиждень чоловік приходить на Фролівську і влаштовує різні активні забави: показує фокуси, хімічні досліди, вчить фінансовій грамотності.
ДОПИТЛИВІСТЬ І ТАЛАНТИ ДІТЕЙ-ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ВРАЖАЮТЬ. КООРДИНАТОР ВОЛОНТЕРСЬКОГО ЦЕНТРУ «ФРОЛІВСЬКА 9/11» ОЛЕНА ЛЕБІДЬ ПЕРЕКОНАНА: «УСІ ДІТИ ЛЮБЛЯТЬ, ЩОБ ІЗ НИМИ ЗАЙМАЛИСЯ, ЩОБ ПРО НИХ ПІКЛУВАЛИСЯ, ЩОБ ЇХ ПОВАЖАЛИ»
На початку заняття розморені спекою діти не надто хотіли дивитися на хімічні експерименти. Але вже за п’ятнадцять хвилин радісні підлітки мірялися пляшками з густою парою — у кого цієї пари більше. Проста реакція від змішування гарячої води та сухого льоду викликала захват у всіх. Ще Сергій показав, як вкинути до пляшки з вузьким горлом яйце без застосування сили, та інші цікаві досліди зі звичайних речей — соди, оцту і миючих засобів. «Якщо б у школі мені так розповідали про хімію, це був би мій улюблений предмет, — усміхається Сергій. — Взагалі, діти тут добрі, чуйні, відкриті. Вони нічим не відрізняються від дітей, які живуть у Києві чи на заході України. Єдине, вони вимушені тимчасово бути не у своєму будинку. Але завдяки волонтерам підлітки розуміють, що Україна — єдина країна і усюди їм раді допомогти».
Розговорилися з учасником програми Данилом Бахтіним із Луганська. «Враження прекрасні! За цей тиждень найбільше запам’ятався похід до магазину музичних інструментів. Там грав на барабанах, скрипці і ще на чомусь. Взагалі-то, не вмію на них грати і навряд чи буду займатися музикою. Більше люблю спорт, захоплююся тенісом та футболом», — ділиться хлопчик. Данило запрошує на виставу, яка стане підсумком занять перших учасників проекту. Вистав навіть дві — кожна група підготувала свою. Діти самі писали сценарій, малювали афішу та декорації, шили ляльки. Відмовитися від пропозиції неможливо.
КАНІКУЛИ І РУТИНА
Поки у дітей генеральна репетиція, спілкуємося з координатором волонтерського центру «Фролівська 9/11» Лесею Литвиновою. «Ближче до літа люди почали розпитувати, чи є куди відправити дітей на відпочинок. Всі гуртки зараз платні, пришкільні табори закінчилися у червні, а відправити дітей кудись відпочити може не кожен. Спробували зробити дітям цікаве літо», — ділиться Леся Литвинова. Одна з компаній перерахувала для проекту солідну суму, майже усі музеї Києва погодилися безкоштовно приймати дітей, багато художників проводять майстер-класи зі своїми матеріалами — у «Літа на Фролівській» велика група підтримки.
НАУКА — ЦЕ ВЕСЕЛО І ЗАХОПЛЮЮЧЕ! НЕЗВИЧНИЙ УРОК ІЗ ХІМІЇ ТА ФІЗИКИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ «ЛІТО НА ФРОЛІВСЬКІЙ» ПРОВОДИТЬ ЮРИСТ СЕРГІЙ ВЛАСЕНКО
Під час програми дітей знайомлять з різними професіями. «Фішка» першого тижня, про яку згадують усі, це — відвідини магазину музичних інструментів. «У нас були два чудових відкриття у музичному магазині — Надя та Іоланта. Ці дівчата займалися музикою, але не можуть продовжити ці заняття у Києві, бо все залишилося вдома. Діти побачили музичні інструменти і вчепилися в них — так, що не відтягнути», — згадує Леся Литвинова. Ще їм покажуть, як працюють банк, ветеринарна лікарня, ресторан.
У проект учасники записалися майже на два тижні наперед. Місця на Фролівській небагато, тому поки одна група відвідує майстер-класи на території центру, інша ходить на екскурсії Києвом. Діти перебувають тут з десятої ранку до шостої вечора. Паралельно центр — без усяких канікул — виконує звичну роботу: допомагає переселенцям із харчами, одягом, ліками — тобто всім. «Зараз не таке божевілля, як взимку, але людей багато. Покидають свої міста менше, бо перепустки отримати неможливо. Також люди не знають, куди їм їхати, де облаштуватися, — констатує Леся Литвинова. — За рік нічого не змінилося. Держава досі «морозиться», не знає, що робити з переселенцями. Ми, волонтери, допомагаємо, скільки можемо».
«Літо на Фролівській» матиме продовження. Леся каже, що у вересні волонтери планують почати подібну програму для вихідних.
«ЦІ ДІТИ — НАША СПОКІЙНА СТАРІСТЬ»
Врешті, підлітки вивезли ширму з рожевою завісою, юний конферансьє закликав усіх насолоджуватися, і «година театру» почалася. Перша вистава «Час пригод» — кумедна історія про викрадення принцеси. Друга, «Чарівний голос», це — казка про дівчину Іоланту, яка красиво співає, гарна та розумна, але страждає через злу мачуху. Звичайно, обидві історії — з щасливим фіналом. Після оплесків від батьків та волонтерів перші «випускники» літньої програми на Фролівській отримали книжки у подарунок і задоволені ласували тістечками.
Учасниця програми «Літо на Фролівській» Надя Неровня ледь не розплакалася від щастя. «Щойно мене запросили на Radio ROKS. Там я побачу, як працюють Соня Сотник і Дмитро Кузін. Вони — мої кумири, бо знають про музику дивовижно багато. Почути їх наживо — це шедеврально!» — ділиться радістю Надія. Також волонтери подарували дівчині акустичну гітару.
Надія родом із Горлівки, там виступала у рок-гурті. Найважче було лишати у Горлівці те, що пов’язано з музикою: апаратуру, інструменти. «У Києві знаходжу однодумців, зокрема чудового ударника. Якось будемо продовжувати заняття музикою, — говорить Надя. — Колись вчилася у музичній школі грати на скрипці, але не закінчила навчання. За допомогою друзів трохи вивчилася грати на різних типах гітар, на ударній установці, синтезаторі. Хочеться професійно це робити, більше вивчати нотну грамоту». Втім, зараз для Надії, яка закінчила дев’ятий клас, на першому місці — вступ до коледжу. Дівчина хотіла б займатися видавничою справою.
Перший тиждень проекту приніс масу задоволення і дітям, і дорослим. «Враження у мене дуже гарні. Будь-які діти люблять, щоб з ними займалися, щоб їх любили, поважали. Коли доросла людина спілкується з дітьми на рівних, вони відповідають тим самим, — розповідає координатор волонтерського центру «Фролівська 9/11» Олена Лебідь. — Діти прекрасні. Вони із задоволенням відвідали все, що ми запропонували. Ми хочемо показати дітям те, чого вони не побачать самі: дорогі музеї, телебачення і банк зсередини тощо. Підлітки, з якими ми зараз працюємо, — наша спокійна старість. Будуть хороші діти — буде хороша старість».
КОНТАКТИ
Стати учасником програми «Літо на Фролівській» можна, якщо звернутися за телефоном: 0632330991. Також можна записатися особисто, якщо прийти до волонтерського центру за адресою: Київ, вулиця Фролівська, 9/11.
Кожен може підтримати центр грошима або речами. Щодня з 11 ранку до сьомої вечора на Фролівській, 9/11 приймають речі для переселенців. Дітям потрібні іграшки, книжки, дитяче харчування, підгузки, коляски, манежі тощо. Постійно потрібні крупи, консерви, соняшникова олія, чай та цукор.
Щоб допомогти волонтерам грошима, можете переказати їх на картку «Приватбанку».
Номер рахунку: 5363542301941424. Переказувати — на ім’я Олександри Коваль (ім’я за паспортом Лесі Литвинової). Або можна переслати кошти на рахунок благодійного фонду «СВОЇ» (адреса: 04119, м. Київ, вул. Мельникова, 46А).
Реквізити фонду:
ЄДРПОУ: 39293651
Р/р 26007052620401 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»
МФО 320649
Реєстр неприбуткових установ та організацій згідно з рішенням
№ 123-26-59-15-51 від 11 серпня 2014 року, виконавчий директор — Олена Сухорукова.