Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коли важливі й зміст, і форма

Книга «Апокрифи Клари Гудзик» завоювала диплом за оригінальне та майстерне оформлення в конкурсі «Мистецтво книги»
2 липня, 2008 - 00:00

Вперше в історії «Бібліотеки газети «День» відзначили книгу не за її суть, а за форму, зовнішній вигляд. Книга «Апокрифи Клари Гудзик» складається з семи розділів: «Справи церковні — на зламі», «Суспільна мозаїка», «Погляд назад — миттєвості історії», «Кілька портретних етюдів», «Вітер далеких і близьких мандрів», «Пори року», «Байки газети «День». Вони ввібрали в себе всю розмаїтість, простоту і витонченість душі пані Клари, яка творить, тому що живе. Книга була створена в 2005 році з «тіла газети», як відзначила головний редактор «Дня» Лариса Івшина, «для того, щоб не обтяжувати читачів вирізанням статей з газети «День», а дати їм можливість потримати в руках збірку найкращих матеріалів Клари Гудзик, надрукованих протягом дев’яти років у газеті».

Оформлювалася книга дуже ретельно. На обкладинку було підібрано фрагмент української ікони першої половини XVIII століття «Дари Святого Духа. Міць» з Успенського собору Києво-Печерської лаври. Всі інші фотографічні вкладки для книги підбирали або з архіву Клари Гудзик, або з архіву газети «День». Це, наприклад, «Христос-Виноградар» — оригінальна українська ікона XVIII століття, «Юрій-змієборець» — ікона другої половини XV століття, мозаїка собору Святого Аполінарія VI століття у Равені (Італія) та інші.

Сама Клара Пилипівна досить неохоче сприйняла компліменти на свою адресу. У видавництві «Веселка», де відбувалась церемонія вручення дипломів, вона сказала: «Не пишіть про мене багато. Просто вкажіть, що мені, як і іншим учасникам, вручили диплом...»

Оцінювали ж творчі доробки учасників конкурсу «Мистецтво книги», який пройшов в Україні водинадцяте, зокрема, Василь Чебаник, Олексій Міщенко, Микола Пшінка на чолі з Вольдемаром Яворським — головою правління Київської спілки художників книги. Вони відзначили дипломами такі видавництва, як «Веселка» — за видання «Лісової пісні» Лесі Українки, «Наукова думка» — за видання «Історії та архітектури Стародавнього світу», «Просвіта» за видання «Вибрані твори Бориса Олійника», «Свічадо» за видання «Обряди і страви Святого вечора» та ін.

КОМЕНТАРІ

Лариса ІВШИНА , головний редактор газети «День»:

— Ми дуже тонко ставимось до кожної книги. Книга — це особистість. Всі книги «Бібліотеки газети «День» позначені спільним задумом. Невипадково для першої нашої книги «Україна Incognita» ми обрали Філонова, для книги «Дві Русі» — фрагмент картини невідомого художника «Козак Мамай». Для мене було важливе все: і колір, і сенс. Для книги Клари Пилипівни «Апокрифи Клари Гудзик» ми доволі довго шукали ідею. Спочатку я запропонувала ту ідею, яку потім втілила в оформленні книги-альбому «Мої університети», там, де вікно відкривається у простір і якась істота з крилами вилітає з нього. Це була ілюстрація до думки Сергія Кримського: «Є газети-дзеркала, а газета «День» — це вікно». Клара Пилипівна сказала, що це зовсім їй не підходить. Ми почали шукати щось інше. Спочатку знайшли колір — глибокий зелений, оскільки я його дуже люблю, крім того, це колір наших старих барокових церков. Потім додали трохи білого, крейдяного... Адже ці кольори несуть дуже важливий настрій. А фрагмент левкаса сам по собі підкреслює справжність, глибину і негламурність всього того, про що пише Клара Пилипівна. А ще на останній сторінці ми додали абсолютно історичне фото, яке заслуговує окремої розповіді. Там Клара Пилипівна на аудієнції в покійного Папи Івана Павла II і в цей момент дарує Папі електронну «Бібліотеку газети «День» 1997—1999 років, яку ми вважаємо своїм алібі перед історією, оскільки те, про що ми тоді писали, виступали, вболівали, зараз «пробивається» найбільше.

Хочеться подякувати Київській спілці художників книги і Фонду сприяння книговидання і преси за те, що вони відзначили той трепетний підхід до видання та оформлення нашої книги.

Вольдемар ЯВОРСЬКИЙ , голова Спілки художників книги:

— Книга «Апокрифи Клари Гудзик» була відзначена завдяки красивому та цікавому оформленню. Закони мистецтва книги — це особливі закони. Оцінювали перш за все художнє оформлення. Мистецтво книги сьогодні потребує надзвичайного відчуття палітри. Не можна просто брати малюнок і сканувати його. Це показник непрофесійності. Проте якщо поєднати художню майстерність та комп’ютерний дизайн, то можна зробити високопрофесійну річ, як от обкладинка книги «Апокрифи Клари Гудзик».

Раніше були всесоюзні, республіканські конкурси, які відзначали художню майстерність оформлення книги щороку, але після розпаду Радянського Союзу всю цю справу було ліквідовано. Я ж, будучи головою Спілки художників книги, по старій пам’яті продовжую цю справу, тому що вважаю, що оформлення книг заслуговує на особливу увагу. Ми проводимо конкурс «Мистецтво книги» вже 11-й рік, і навіть тоді, коли у нас немає спонсорів, все одно відзначаємо найкращих видавців. Знаєте... гроші на диплом та цукерки ми знайдемо завжди.

Ірина ЛИСАК, фото Костянтина ГРИШИНА, «День»,
Газета: 
Рубрика: