Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

КОМЕНТАР

Від 01 до 112
14 червня, 2005 - 00:00

Про те, як навчають на рятувальників, «День» попросив розповісти ректора Львівського інституту пожежної безпеки генерал-майора внутрішньої служби Михайла КОЗЯРА:

— Без зайвої скромності скажу, що за всіма інформаційно-комунікаційними категоріями ми не відстаємо, а часом і випереджаємо наших колег, а от із практичними навичками складніше. Не можу однак стверджувати, що не готові ліквідувати виток хлору чи аміаку. Ми готові навіть впровадити за допомогою системи JPS геоспостереження на рятувальних чи пожежних машинах, встановлювати бортові комп’ютери, які допомагали б рятувальникам отримувати дані про 80 речовин (як знешкоджувати, підходити, чим гасити). Однак для того, щоб впроваджувати в життя наші наукові розробки, потрібні кошти. Щиро признаюся, що маю надію на допомогу сьогоднішнього міністерства, яке розуміє важливість поставлених перед нами завдань. Проте й у свій спосіб організуємо технічне оснащення інституту. Зараз на митниці йде розмитнення автомобіля, який нам подарували рятувальники Баварії. Звичайно, цьому авто 20 років, але він у кращому стані, ніж наші, скажімо так, музейні ЗІЛи.

Законом в Україні створена оперативно-рятувальна служба цивільного захисту, метою якої є реагування на надзвичайні ситуації техногенного, природного й навіть військового характеру. Наш навчальний заклад готує саме таких рятувальників. Хоча нещодавно готували лише професійних пожежників, сьогодні змушені перебудовуватися. Цьому сприяють нові дисципліни, такі, як промислова екологія, моніторинг навколишнього середовища, біоекологія, теорія криз, рятування людей, документація, пов’язана зі страховими фондами, — йдеться про паспортизацію хімічно-пожеженебезпечних підприємств по всій Україні, яких нараховується понад 4,5 тисячі.

Сьогодні в Україні дзвониш 01 — і МНСники не пізніше, ніж за 20 хвилин, відгукнуться на виклик, приїдуть рятувати ситуацію. У Польщі наразі громадяни дзвонять за номером 112, який знає весь Євросоюз, як, наприклад, 911 в Америці. Маємо надію, що невдовзі й ми зможемо задзвонити за означеним номером цілком упевнені, що служба МНС допоможе не лише загасити пожежу, а й урятувати людину в будь-якому складному становищі.

Газета: 
Рубрика: