Без урахування найцікавіших і найважливіших для нас двох останніх матчів першого туру ЄВРО-2012, які були зіграні вчора ввечері у Донецьку та Києві (Франція — Англія та Україна — Швеція), найбільш драматичним поєдинком став стартовий у Варшаві між Польщею й Грецією — 1:1. Головний арбітр вилучив із поля у кожному таймі по одному футболісту з обох національних збірних, а за другу червону картку, показану голкіперу поляків, ще й призначив пенальті у ворота господарів, яке відбив уже запасний їхній воротар-щасливець. А найгучніша сенсація сталася у Вроцлаві, де росіяни перемогли чехів із найбільшою перевагою за кількістю забитих м’ячів у першому турі з-поміж усіх команд — 4:1. Два сьогоднішні матчі у групі А — між Польщею й Росією у Варшаві та Грецією й Чехією у Вроцлаві — дадуть відповідь на головне запитання у цій групі: чи готові росіяни бути лідерами, а чехи — аутсайдерами? Перші очкові здобутки цих команд такі: Росія — 3, Польща і Греція — по 1, Чехія — 0.
Другою несподіванкою була перемога в Харкові Данії над Нідерландами — 1:0. Голландці, які вважаються фаворитами турніру, дуже ускладнили собі боротьбу за перше місце у групі В, оскільки триразовий переможець європейських чемпіонатів, збірна Німеччини, у Львові дотиснула у другому таймі португальців — 1:0. За п’ятьма гравцями мадридського «Реалу», які грали у складі збірних Німеччини (2) і Португалії (3), спостерігав на стадіоні «Арена-Львів» тренер «Реалу» португалець Жозе Моуріньйо, проте знову в змаганні цих клубів, як і в нещодавньому півфіналі Ліги європейських чемпіонів, перемогла мюнхенська «Баварія», що делегувала до німецької збірної аж вісьмох гравців. Тож завтра у матчах Данія — Португалія у Львові та Німеччина — Нідерланди у Харкові з’ясується, хто має більше шансів вижити в так званій групі смерті — найвищій за рейтингом європейських збірних. Голландцям і португальцям програвати вже неможна. Таблиця групи: Німеччина й Данія — по 3 очки, Нідерланди й Португалія — по 0.
У групі С в першому матчі в Гданську розчарували чинні чемпіони Європи і світу — іспанці, які не зуміли перемогти італійців (1:1) і цією нічиєю припинили свою безперервну 14-матчеву переможну серію, яка тривала ще з часу чемпіонату світу 2010 року. Треба бути таким мудрим і дипломатичним, як наставник збірної Іспанії Вісенте дель Боске, щоб після двох змарнованих Торресом нагод для взяття воріт італійців сказати, що задоволений грою цього нападника. Вочевидь, за відсутності на цьому турнірі найкращого бомбардира іспанської збірної Вільї, який ще не відновився після перелому ноги, тренеру доводиться бути терпеливим і делікатним для того, щоб 14 червня іспанці обов’язково перемогли у Гданську ірландців. Інакше чемпіонам світу й Європи не вийти у чвертьфінал, адже навіть хорвати здобули над ірландцями переконливу перемогу в матчі першого туру в Познані — 3:1. Положення команд групи С: Хорватія — 3 очки, Іспанія, Італія — по 1, Ірландія — 0.
Загалом за три дні на чотирьох стадіонах Польщі й двох України 13 гравців забили 15 м’ячів. У змаганні бомбардирів два лідери: Дзагоєв (Росія) і Манджукич (Хорватія) — по 2 забитих м’ячі, Фабрегас (Іспанія), Левандовський (Польща), Павлюченко, Широков (Росія), Крон-Делі (Данія), ді Натале (Італія), Єлавич (Хорватія), Гомес (Німеччина), Салпінгідіс (Греція), Сент-Леджер (Ірландія), Піларж (Чехія) — по 1.
Найбільший вплив на кількість забитих м’ячів у матчах мало суддівство в поєдинках Польща — Греція та Хорватія — Ірландія, хоча більшість фахівців погоджується, що на підсумковий результат помилки арбітрів не вплинули. Перші матчі підтвердили давнє правило, що в турнірах національних збірних більш вагоме значення мають колективні дії всієї команди, ніж індивідуальні — її яскравих лідерів. Голи поляка Левандовського й німця Гомеса — поки що винятки з цього правила. У першому матчі ні португальці Роналду чи Нані, ні голландці ван Персі чи Роббен не показали своєї найкращої гри. Знову навіть найталановитіші гравці не витримують тягаря відповідальності першого офіційного поєдинку. Адже у тренувальних товариських поєдинках і голів було більше, і гра була розкутіша. Доречно тут згадати про товариський матч збірних Аргентини і Бразилії, що цими днями відбувся у США, в якому перемогли аргентинці — 4:3, а їхній лідер Мессі зробив бенефісний хет-трик.
Визначився «неформальний лідер» і з-поміж багатотисячних команд-уболівальників. На відміну від загалом толерантних і товариських у Львові й Харкові німецьких, голландських, португальських і данських гостей, російські фани стали учасниками кількох інцидентів у Польщі, в які довелося втрутитися правоохоронцям і навіть суддям нефутбольним. Якщо російська збірна чимдалі гратиме все ліпше, а її уболівальники поводитимуться все гірше, то так буде недалеко й до грізних санкцій із боку команди Мішеля Платіні, президента UЕFA. Дійшло до бійки між фанами Ірландії, Хорватії та Польщі і втручання поліції в Познані.
Під час прес-конференції в неділю на НСК «Олімпійський» російський журналіст подарував тренеру української збірної Олегу Блохіну поему Пушкіна «Полтава», натякаючи на Полтавську битву. Пробачимо спортивному журналістові з Росії невігластво щодо української історії, яка має Полтавську битву за трагедію для України та її народу. Бо якщо це не невігластво, то такий натяк слід трактувати як пряму образу. Не додумався ж ніхто з українських журналістів запропонувати російській команді перед матчем із Польщею відвідати у Вроцлаві панораму Рацлавицьку, на якій зображена перемога польського війська над російським. До слова, ця панорама була намальована у Львові й експонувалася у Стрийському парку аж до приходу радянської армії. І вже після Другої світової війни була перевезена в Польщу. Може, й нам Полтавську битву назавжди «вивезти» в Росію?