Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кому потрібна

заправка під вікном
30 липня, 2002 - 00:00

Насиченість Черкас підприємствами на кшталт «азотів», «хімволокон» тощо, щедро «навішаних» обласному центру ще в брежнєвські часи, дозволила Черкасам увійти в історію вітчизняної промисловості як «місто хіміків». Тому природнім було бажання черкащан якомога більше озеленити свої двори, вулиці, обласний центр у цілому. Відтак, завдяки зусиллям громадськості, мікрорайони Дахнівка і Соснівка, Першотравневий та парк імені 50-річчя Жовтня і ще чимало територій невдовзі стали справжніми «зеленими легенями» Черкас. У пору перебудови та перших років незалежності, коли промисловість спіткали економічні катаклізми і багато черкаських підприємств зупинилися, люди й зовсім дихнули на повні груди: труби, що раніше диміли, заводи та фабрики, від яких недавно «пахло» за п’ять верст, перестали отруювати повітря.

Утім, нове лихо не забарилося. Бензоколонки — вони стали з’являтися в місті як гриби після дощу. Ще б пак — бізнес на пальному найбільш швидкий та ефективний. Тим то й не дивно, що на сьогодні місто, де проживає близько третини мільйона чоловік, вже має 62 автозаправки, а в мерії в стадії розгляду перебуває ще майже стільки ж заяв!

Останнім часом Черкасами прокотилася хвиля протестів, що супроводжувалися пікетами та перекриванням вулиці Ільїна (однієї з основних транспортних артерій облцентру) — у зв’язку з неправомірним (на думку населення) будівництвом тут аж двох АЗС водночас. До того ж — майже в одному місці (вул.Ільїна, 222 та вул.Ільїна, 226).

Уся проблема в тому, повідомив для «Дня» головний санітарний лікар Черкас Василь Загородній, що торік Держбуд спростив нормативи, і коли раніше мінімальна відстань від заправки до житлових будинків повинна була складати 50 м, то нині середні заправки можна будувати за 40 м від житла, а міні-АЗС — всього за 25 м! Чиновникам це була як манна з неба.

— Бензоколонка — не безневинна пісочниця чи дитяча карусель, — сказала в інтерв’ю голова Черкаської обласної організації Всеукраїнської Екологічної Ліги Світлана Бєляєва. — Заправки- об’єкти підвищеної екологічної небезпеки. Моя думка така: населення має брати участь в обговоренні доцільності будівництва АЗС на тій території, де воно проживає.

На останній прес-конференції з проблем будівництва АЗС новообраний мер Черкас Анатолій Волошин повідомив журналістам про факти спорудження бензоколонок на центральному міському стадіоні та в зоні відпочинку на околиці міста — в лісопарку. За його словами, дозволи на це будівництво видавало колишнє керівництво міста на чолі з екс-мером Володимиром Олійником. Ось таким чином «місто хіміків» збиралося «оздоровлюватися».

Є інформація, що в декого з черкаських «бензинових королів» у свій час апетит розігрався настільки, що вони готові були окупувати навіть центр міста. Тож цілком можливо, що найближчим часом «спливе на поверхню» папір, який дозволяв будівництво АЗС прямісінько під вікнами облдержадміністрації — де зараз бовваніє пам’ятник Леніну (головне, аби до будівлі було не менше 23 метрів).

— Такого більше не повториться, — запевнив журналістів Анатолій Волошин. — Аспект — наскільки та чи інша АЗС становить небезпеку для здоров’я черкащан — буде пріоритетним. Без його врахування ми не видамо жодного дозволу на будівництво заправки.

Щодо АЗС на стадіоні та в лісопарковій зоні відпочинку, то мер пообіцяв знайти компромісний варіант: запропонувати забудовникам інші місця, а вже розпочате будівництво перепрофілювати на об’єкти соцкультпобуту.

P.S. Поки в обласному центрі виважують, стадіон чи заправка, в райцентрі Канів подібну ситуацію, здається, вдалося нормалізувати. Одній дніпропетровській фірмі теж закортіло спорудити свою АЗС на міському стадіоні. Та піднялася громадськість, і будівництво, ледве розпочавшись, зупинилося. У райцентрі Городище бізнесмен намірився відкрити бензоколонку і для цього за дозволом вирубав 47 дерев. Однак йому здалося мало — і під сокиру пішло ще 34 дерева. Звісно, такого активіста довелося присмирнити. Ну і останній факт, про який нас повідомив декан біофаку Черкаського педуніверситету Сергій Дерій. Зовсім недавно до нього підійшов представник нафтової компанії і показав підписані чиновниками документи, які дозволяли йому будівництво АЗС в університетському ботанічному саду! На щастя, силами місцевих екологів нищенню саду вдалося завадити.

Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ, Черкаська область
Газета: 
Рубрика: