Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конфлікт у лавах автокефальної церкви

Уламки від нього полетіли в бік прикарпатської влади
21 жовтня, 1999 - 00:00

Митрополит Галицький Андрій дав прес-конференцію для місцевих засобів масової інформації, на якій заявив про свій намір попросити прощення в предстоятеля УАПЦ і навіть готовність поступитися кафедрою, якщо процедура усунення від служіння відповідатиме церковним канонам. Івано-Франківський владика бачить у внутрішньоцерковному конфлікті, що зародився, як неофіційно стверджують обізнані джерела, внаслідок особистих розходжень щодо церковних справ між митрополитом і патріархом, загрозу для єдності УАПЦ.

Критичні стріли полетіли й у бік місцевої влади. Автокефальному клірові та парафіянам не сподобалося те, що керівництво області мало офіційну зустріч із патріархом Димитрієм і надало йому приміщення для проведення прес- конференції. «Обурливим є те, — говориться в зверненні парафіяльних зборів кафедрального собору Святої Покрови, — що дії проти кліру та мирян здійснюються під патронатом державної виконавчої влади. Приїзд патріарха саме до облдержаміністрації, посилена розкрутка візиту засобами масової інформації спонукають до думки, що нищення УАПЦ в регіоні здійснюється за активного сприяння виконавчих структур, яким не потрібна національна незалежна Церква. Такі дії влади, що прямо суперечать нормам статті 35 Конституції України та статті 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації в Українi» щодо відокремлення церкви від держави свідчать про намагання влади зробити церкву ланкою тоталітарного режиму, що насаджується нині в Україні».

У самий розпал конфлікту в УАПЦ голова Івано-Франківської облдержадміністрації зустрівся з владиками всіх церков, крім УАПЦ, і з ними обговорив можливість усунення окремих непорозумінь на конфесійній основі. Наслідком стала угода про створення міжконфесійної ради для розв'язання міжцерковних проблем.

КОМЕНТАР

Ситуацію, що склалася в Івано-Франківській єпархії, на прохання кореспондента «Дня» Олени ОЛЕКСІЙЧУК коментує канцлер Патріархії УАПЦ, священик Валерій Копійка:

— Протягом двох останніх років до предстоятеля Української Автокефальної Православної Церкви Патріарха Димитрія неодноразово зверталися священики і миряни Івано- Франківської єпархії (письмово й усно), висловлюючи своє занепокоєння тим, що митрополит Галицький Андрій зловживає алкоголем і веде спосіб життя, який не відповідає його високому сану. Все це негативно впливає на життя єпархії, руйнує авторитет УАПЦ на Івано-Франківщині. Для перевірки цих фактів, з благословення Патріарха було створено комісію, яка відвідала Івано-Франківськ. Наведені факти підтвердилися. В перший день Великого посту 1999 р. Патріарх разом з єпископом Львівським Макарієм та ректором Львівської духовної семінарії відвідали Івано-Франківськ і вочевидь переконалися, що змін на краще в поведінці владики Андрія не сталося. Його фізичний стан викликав занепокоєння.

На Архієрейському Соборі (вищою судовою інстанцією над архієреями за Статутом УАПЦ) від 14 травня 1999 р. було розглянуто ситуацію в Івано-Франківській єпархії. Заслухавши свідчення Патріарха, інших архієреїв та священиків, що їздили до Івано-Франківська, собор виніс відповідну ухвалу, в якому, зокрема, говорилося про надання братнього попередження митрополитові Галицькому Андрію; надання митрополитові Андрієві одномісячної відпустки в літній час для відпочинку; про задоволення прохання митрополита Андрія щодо призначення до Івано- Франківської єпархії вікарного єпископа з титулом «єпископ Коломийський».

Але й після Собору, на жаль, нічого не змінилося. Ситуація все більше загострювалася й змусила Патріарха тимчасово відсторонити митрополита Галицького Андрія від керування єпархією та від відправи богослужінь «... до наступного Архієрейського Собору УАПЦ...». Зауважимо, що Патріарх не позбавив духовного сану архієрея й не зняв його з посади, а діяв у межах своїх повноважень.

Що стосується згадки в пояснювальному матеріалі про вплив на цю робочу ситуацію у внутрішньому житті УАПЦ органів державної влади Івано-Франківської області, то зазначимо, що управління у справах релігій Івано- Франківської області в межах Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації в Україні» лише посприяло розповсюдженню серед вірних УАПЦ інформації про Патріарший Указ.

Отже, при вирішенні цієї звичайної дисциплінарної ситуації, зі сторони предстоятеля УАПЦ, не спостерігалося зведення якихось особистих рахунків, а було батьківське піклування про ввірену йому Богом церкву при колегіальній згоді та допомозі єпископату. Сподіваємося, що після проходження лікування, митрополит Андрій зможе повернутися до керівництва Івано-Франківською єпархією.

Петро ПАРИПА
Газета: 
Рубрика: