Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конкурент чи...каталізатор?

Переведення Донецького національного університету у Вінницю — це шанс для старту нових наукових та освітніх проектів у місті. Як тут готуються зустрічати «переселенця»?
2 жовтня, 2014 - 10:44

В останні тижні вересня у Вінниці панував освітянській ажіотаж. Усі небайдужі активно обговорювали тему переїзду сюди Донецького національного  університету. Нагадаємо, 23 вересня студенти й випускники ДонНУ звернулися з відкритим листом до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка щодо можливості переїхати на підконтрольну Україні територію. Причиною такого звернення стало захоплення 10 вересня університету озброєними людьми, які назвалися представниками «ДНР» й опломбували все приміщення. Крім того, бойовики озвучили наказ про відсторонення ректора ДонНУ професора Романа Гринюка й призначення на цю посаду професора Юрія Лисенка, який, щоправда, за інформацією університетського сайта, одразу ж заявив, що інформація про його ректорство безпідставна і він залишається працювати директором Інституту «економічної кібернетики». Разом із тим  представники «ДНР» заявили, що відтепер  Донецький університет стає філіалом Московського університету імені Ломоносова. Тільки, як мовиться у відомому російському прислів’ї: «Свежо предание, да верится с трудом».  

Керівництво ВНЗ, більшість викладачів та студентів обрали патріотичну позицію, вони — за збереження академічних традицій і можливість розвиватися в уже окресленому руслі. Місцем подальшої освітянської долі вишу стала Вінниця.

У свою чергу вінницька влада одразу ж розпочала пошук приміщень і вирішення всіх практичних проблем. Після вивчення деяких варіантів зупинилися на приміщеннях колишнього радянського флагмана ювелірного виробництва — заводу «Кристал». Наразі завершується передача 16 тисяч квадратних метрів корпусів ювелірного заводу на баланс Вінницької міської ради. Як зазначив заступник голови Вінницької облдержадміністрації, директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк: «Завдяки керівництву підприємства дане приміщення, в якому ми запропонували розмістити донецький виш, збережено в хорошому стані. Тут достатньо провести генеральне прибирання — і можна завозити меблі, навчальне обладнання та розпочинати навчально-виховний процес. Для потреб університету буде надано актова зала на понад 500 місць, їдальня на 400 місць — усе обладнання у харчоблоці в робочому стані. Невеликі приміщення заводу «Кристал» можна використовувати для лабораторних, практичних та семінарських занять, а великі — для читання лекцій».

Представники ректорату й адміністрації закладу, котрі прибули до Вінниці,   вирішують організаційні питання щодо навчання і проживання як студентів, так і викладачів (нагадаємо, «День» уже писав про це у № 181 від 30 вересня ц.р.). Навчальний процес Донецького університету вже розпочинається у жовтні. На перших порах здобуватимуть знання дистанційно, згодом — у режимі очно-заочної форми. Початок навчання за стаціонарною формою наразі прогнозувати важко. Остаточне рішення буде прийнято в залежності від кількості студентів, які висловлять бажання продовжити навчання у Вінниці. Через те, що досі не відома кількість студентів та викладачів, які не хочуть вчитися та працювати у виші «ДНР», відкритим залишається питання і з їхнім розселенням.

«Ми провели моніторинг усіх гуртожитків вищих навчальних та професійно-технічних закладів Вінниці. Варто відзначити, що 40% студентів вишу, навчаючись в університеті в Донецьку, проживали на найманих квартирах. Наразі ми винайшли до тисячі місць для донецьких студентів, використовуючи фонд гуртожитків, який є», — повідомив  Ігор Івасюк. Слід зауважити, що в Донецькому університеті нараховується понад 18 тисяч студентів та аспірантів.

Реакція пересічних вінничан є неоднозначною. Декотрі, особливо нерозважливі й нажахані,  в соціальних мережах обговорюють небезпеку переїзду «в пакеті»  в центр Поділля і сепаратистських настроїв. Однак загалом  вигоду від цього Вінниця все ж мусить використати. Традиційно в національних рейтингах донецький виш  ніколи не опускався нижче двадцятого місця. А жоден вінницький вуз не піднімався до подібного рівня. Крім того, враховуючи наукову й навчальну базу ДонНУ, він вважається одним із кращих навчальних закладів в Україні. Місцевим вищим навчальним закладам є від чого напружуватися.

Зокрема, і  через корупційні скандали, що час від часу, хоча й не всі, стають відомими громадськості. Скажімо, останній стався у Вінницькому технічному університеті, де СБУ затримали викладача під час отримання  хабара у розмірі 10 тисяч  гривень за обіцянку батькам  влаштувати сина-абітурієнта на державну форму навчання.  

З іншого боку, навчальний процес у Вінниці достатньо потужного навчального закладу може стати стартом для втілення планів про створення у Вінниці наукового парку, що його виношувала вінницька влада ще починаючи з 2007 року. Тоді губернатор, а нині народний депутат Олександр Домбровський підписав угоду про співробітництво з науковим парком «Київська політехніка».  На місці, де планувалося створення українського варіанту Силіконової долини, заклали камінь — символічний граніт науки. Але, як стверджували згодом ті, хто мав  відношення до реалізації цієї ідеї,  багато що загальмувалося тоді у високих кабінетах столичних чиновників.

Тетяна ПАРХОМЧУК, Вінниця
Газета: 
Рубрика: