Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Корекція образів

Сім міфів про сильну та слабку стать
16 березня, 2007 - 00:00
ЩЕ ОДНА ІСТОРIЯ ПРО ЧОЛОВІКА ТА ЖІНКУ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Міф 1: чоловіки завжди утримували сім’ю

Скільки ми живемо, стільки і знаємо: чоловік полював на мамонтів, жінка піклувалася про дітей і збирала ягоди. Але тепер археологи з’ясували, що харчування роду забезпечували зовсім не чоловіки. 80% їжі приносили жінки, ставлячи на стіл горіхи, дині або пташині яйця. Так, власне, іншого виходу у них не було. Адже в більшості випадків чоловікам вдавалося вбити тварину лише внаслідок багатоденної погоні, повідомляє inopressa.ru. Висновок учених: наші предки, зайняті полюванням і збиранням, жили в майже рівноправному суспільстві.

Міф 2: матері впізнають своїх немовлят за запахом, батьки — ні

Ця теза стара: мати, як тварина, за запахом може визначити, котра дитина її. Шведські вчені грунтовно підійшли до теми 2001 року. 24 немовляти у віці від 1 до 4 тижнів і 24 дитини від 2 до 4 років були укладені спати у спеціальних сорочках. Потім їхнім батькам і такій же кількості бездітних чоловіків і жінок дали понюхати відібрані проби запахів. Аромат немовлят визначили лише чоловіки. Жінки не відчули відмінностей у запаху новонароджених і більш старших дітей, не говорячи вже про те, щоб виявити за запахом власну дитину.

Міф 3: жінки краще обходяться з дітьми

Це популярний міф. Росс Парк із Каліфорнійського університету спостерігав за батьками. Висновок: як і в матерів, одразу після народження дитини у батьків встановлюється з нею тісний емоційний контакт. Батьки, які брали участь у дослідженні, також багато розмовляли й грали зі своїми новонародженими дітьми, також часто цілували їх. І вони також однозначно визначали сигнали, які подає їхнє дитинча: голод, страх, нудьга. Лише реакція на сміх виявилася у батьків більш стриманою.

Міф 4: інтуїція у жінок розвинена краще, ніж у чоловіків

Жінки набагато більш чуйні, у них краще розвинена інтуїція. Так вважають жінки. Коли кілька років тому вчені проаналізували всі дослідження з даної теми, опубліковані починаючи з 1983 року, вони встановили: це лише здається, що інтуїція у жінок розвинена краще. Насправді це не так. У тестах на інтуїцію жінки показали ті ж результати, що й чоловіки. Висновки експертів: культурні норми дозволяють жінкам вірити, що вони більш чуттєві, ніж чоловіки. Але генетично зумовлені здібності у них для цього відсутні.

Міф 5: жінки менш агресивні, ніж чоловіки

Чоловіки — забіяки, жінки — м’які та ніжні? Однак десятки досліджень доводять, що все не так просто. Якщо йдеться про фізичні вияви агресії серед дітей і підлітків, то хлопчики тут лідирують. Однак чим більше агресії випліскується в усіх інших випадках, тим менш помітні гендерні відмінності. Дівчатка віддають перевагу непрямій агресії, наклепу, відмові у дружбі, маніпуляції. І це зовсім не мотив стверджувати, що вони менш агресивні. Крім того, з віком зникає перевага чоловіків у фізичній силі.

Міф 6: працюючі дружини майже завжди заробляють менше за своїх чоловіків

Soziookonomische Panel (SOEP), регулярне репрезентативне дослідження, яке проводиться в Німеччині з 1984 року, показало несподівані результати: 35% працюючих жінок заробляють більше, ніж їхні чоловіки. До аналогічного висновку прийшов Річард Фріман із Гарвардського університету: майже 30% працюючих дружин у США заробляють більше за своїх чоловіків, згідно з даними Фонду Уїрпула, в Європі їхня частка становить навіть 59%.

Міф 7: більшість винаходів робиться чоловіками

Кавовий фільтр, смажені ковбаски під соусом карі, бюстгальтер, одноразові підгузники. Усе це винайшли чоловіки? Нісенітниця. Безліч речей, які полегшують нам повсякденне життя, були вигадані жінками. У медицині, комп’ютерній техніці або в природничих науках жінки також зробили важливі винаходи. Американка Дороті Кроуфут Ходжкин за допомогою рентгенівських променів розшифровувала будову понад ста молекул. Ада Лавлейс Байрон вважається винахідником інформатики. 1830 року дочка лорда Байрона, англійського поета, написала програми математичних розрахунків. Стефані Луїза Кволек винайшла дуже легкий матеріал, твердий як сталь, з якого виготовляються куленепробивні жилети.

Газета: 
Рубрика: