У Сумах відкрився перший в Україні Народний університет органічного землеробства
Він створений на базі громадської організації «Клуб органічного землеробства», яка впродовж семи років тісно співпрацювала з головним управлінням агропромислового розвитку Сумської ОДА, організувавши навчання всіх бажаючих основам розумного і зваженого підходу до обробки землі. До структури університету ввійшли такі факультети, як біодинамічне землеробство, екологічне землеробство, «Природа лікує», овочівництво, садівництво, квітникарство, духовне і фізичне відродження людини, культура харчування та інші. Завдання унікального навчального закладу — змінювати ставлення людей до природного довкілля, популяризувати нові, нешкідливі й екологічно чисті технології праці на землі. Навчання в новоствореному університеті безкоштовне, його декани — досвідчені агрономи, наукові співробітники працюватимуть на громадських засадах. Очолив Університет начальник управління розвитку АПК Сумської області Володимир Івченко. Ентузіасти, що входять до викладацького складу, покладають особливі надії на реалізацію в Україні норм Закону про органічне землеробство, прийнятого Верховною Радою в першому читанні. Алла АКІМЕНКО, Суми.
На Тернопільщині збирають кошти для дітей, які проживають у складних умовах
«Добро повертається» — під такою назвою на Тернопільщині цього тижня стартував благодійний марафон, який уже одинадцятий рік поспіль організовують для того, щоб допомогти дітям, які проживають у складних умовах. Адже в області майже тисяча двісті дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, двадцять вісім тисяч дітей виховуються у багатодітних сім’ях, а одинадцять тисяч — зростають у неповних родинах. Розпочався благодійний марафон в обласному центрі і протягом місяця пройде районами краю. За інформацією начальника управління у справах сім’ї та молоді Тернопільської облдержадміністрації Наталії Найчук, до участі в першому етапі доброчинної акції вже зголосилося майже шістдесят підприємств, установ та організацій, й адресну допомогу наразі отримали чотириста дітей. Йдеться не лише про гроші, а і про побутову техніку, одяг, взуття, шкільне приладдя, предмети особистої гігієни. Торік під час благодійного марафону зібрали майже 242 тисячі гривень, повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.
Попри рекордний урожай, у Запоріжжі дорожчає хліб
Буханець хліба невпинно дорожчає. Це ще й за умови, що з якістю все, щонайменше, не кращає. Ось і цього року статистика відрапортувала, що зернові та зернобобові, крім кукурудзи, фактично зібрано. Валовий збір склав 2 млн. 81,3 тис. тонн зерна, що на 14% вище від показників минулого року, тому всі заговорили про рекордний урожай. Хоча й минулого року рапортували про 2 млн. 20 тис. тонн зібраного зерна. Разом із повідомленнями про рекордний урожай з’явилася звістка про подорожчання навіть соціальних сортів хліба. Сталося це, до речі, через день після гучного підписання меморандуму між обласною владою і власниками левової частини хлібопекарень області. «Повзуче» подорожчання хліба у Запоріжжі існувало завжди, але так, вибачте, нахабно — у середньому на 10—20 копійок (а в Бердянську ще більше) — наче давно не було. Тим більше після обіцянок (не за просто так, а із зобов’язаннями влади перед пекарями), скріплених підписами. Зрозуміло, що з облдержадміністрації вдарили громи й блискавки, але чи мали вони якісь наслідки, поки незрозуміло — в обласному центрі цінники завмерли. У свою чергу Запорізький міський голова Олександр Сін бачить єдиною зрозумілою причиною подорожчання хліба тільки газ, який із 1 жовтня для промисловості взагалі, а для харчової — у першу чергу, знову подорожчав. Леонід СОСНИЦЬКИЙ, Запоріжжя.
На Рівненщині відбувся Міжнародний бурштиновий форум
Він зібрав учених-бурштиністів з України, Росії та Польщі. Спеціалісти з Варшави долучилися до обговорення за допомогою інтернет-зв’язку. Стежити за перебігом форуму могли всі охочі, адже його транслювали в он-лайн режимі. На сьогодні бурштин є візитівкою Рівненщини, адже це єдиний регіон в Україні, де видобувають цей самоцвіт. Тому ІІІ Міжнародна конференція бурштиністів відбулася саме тут. Український бурштин —високої якості, до того ж поліський «сонячний камінь» унікальний своїм забарвленням. Так, окрім найпоширеніших у світі коричневих, вишнево-червоних, червоних, жовтих кольорів, тут зустрічаються жовто-зелені, світло-жовті та синювато-зелені, а також білі й чорні різновиди. За останні десятиріччя геологічна служба розвідала й підготувала до експлуатації два родовища — Клесівське та Вільне. Клесівське, що на території Сарненського району, — друге у світі за розмірами запасів бурштину, пояснюють геологи. Власником ліцензій на ці родовища є державне підприємство «Бурштин України». Тим часом на Рівненщині «сонячний камінь» у великих обсягах видобувають нелегально, після чого він опиняється в Польщі та країнах Прибалтики. Цю тему також обговорили учасники міжнародного форуму. «Бурштин — унікальний мінерал, який використовують у промисловості, мистецтві, медицині. Проблема його цивілізованого видобутку залишається актуальною. «Власне, форум якраз і має привернути увагу до цієї теми, — підсумував академік НАН України Петро Гожик. — Можливо, варто було б виготовити бурштиновий символ і до Євро-2012. Так удалося би популяризувати серед світової спільноти й поліський «сонячний камінь», і цей край». Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне.