Уроки повені
Заборонити видобуток піщано-гравійної суміші та вирубування лісів на території Стрийського району вирішили місцеві депутати. До такого висновку їх підвели уроки липневої повені, коли значна частина території зазнала нищівних руйнувань від стихії, повідомляє Укрінформ. До масштабного затоплення призвела не тільки її сила, але й людський фактор, зокрема, порушення русел річок неконтрольованим вивезенням гравію, оголення схилів масовими заготівлями деревини. Тепер районна рада посилить контроль за використанням місцевих природних ресурсів. Зокрема, відбір піщано-гравійної суміші на території району навіть «уповноваженим» підприємствам заборонено без погодження з органами самоврядування та з відповідною комісією райради. Райвідділ міліції, відділення ДАІ, податкову інспекцію зобов’язано посилити контроль для запобігання несанкціонованому відбору, навантаженню і транспортуванню сировини в нічний час, активно виявляти й припиняти незаконну діяльність пилорам та підприємств з виготовлення деревного вугілля.
Води Дунаю не відповідають міжнародним стандартам
Хіміки стурбовані якістю дунайської води, адже лише 44% проб води, відібраних під час 2-го міжнародного спільного інспектування Дунаю, відповідають стандартам, встановленим «Рамковою директивою про водокористування», повідомляє Укрінформ. Хімічний аналіз води, порівняно з результатами досліджень 2001 року, показав значне збільшення концентрації нітрату в Дунаї і в той же час більш низьку концентрацію фосфатів. Експертами Європейського співтовариства названо 33 особливо небезпечні субстанції або групи субстанцій, які ввійшли до так званого Пріоритетного списку ЄС. Одну із субстанцій в досить високій концентрації виявлено практично у всіх пробах. Не відповідає нормам також рівень концентрації деяких хімічних сполук. Концентрацію металів, що перевищує задані параметри, виявлено тільки у трьох пунктах досліджень. Інші субстанції із пріоритетної групи, особливо органічні, демонструють тенденцію до зниження. Тому на запитання, чи можна купатися в Дунаї, ICPDR відповідає ствердно, але додає: «Не скрізь». Нагадаємо, що Друге міжнародне інспектування Дунаю об’єднало ідеєю порятунку транс’європейської річки дослідників і експертів, уряди й неурядові організації та жителів придунайських країн. Вийшовши з Регенсбурга (Німеччина) 14 серпня 2007 року, три судна експедиції подолали понад 2 375 кілометрів, відвідали 10 країн і, вивчаючи екологічний стан Дунаю, провели численні дослідження якості води. Керівництво експедицією, яка завершилася в кінці вересня в дельті Дунаю, представило Європейському співтовариству, міжнародним організаціям дані про якість дунайської води в інтересах реалізації до 2015 року програми «Рамкова директива про водокористування».
Експерти: 25% ссавців на планеті перебувають на межі вимирання
Всесвітній союз охорони природи (World Conservatіon Unіon) опублікував нові дані, згідно з якими, більше чверті всіх видів ссавців на Землі перебувають у небезпеці, пише журнал New Scіentіst. Нові дані були зібрані 1 700 вченими з 130 країн світу. При цьому був вивчений стан популяцій 5 487 видів ссавців, у результаті чого виявилося, що біля третини всіх морських ссавців і чверть наземних перебувають на межі вимирання. Також, за словами експертів, небезпека загрожує 836 видам, незважаючи на те, що оцінити стан їхніх популяцій виявилося дуже складним. Але якщо припустити, що і їм загрожує загибель, то на межі вимирання перебувають 36% наземних видів ссавців і 61% морських. «Ще при нашому житті сотні видів тварин можуть бути загублені в результаті наших власних дій. Це свідчить про зміни в екосистемах, у яких вони живуть», — говорить Джулія Мартон-Лефевр, генеральний директор Міжнародного союзу охорони природи, що публікує Червоний список. Фахівець додає, що така ситуація склалася в основному через знищення природних середовищ перебування тварин, а також вплив зміни клімату.