Вишиванки об’їдуть Україну
У Луцьку в бібліотеці Волинського держуніверситету імені Лесі Українки відкрилася унікальна виставка вишиваних історичних портретів Юрія Савки. Немолодий вже чоловік захопився «не чоловічою» справою на початку 90-х років минулого століття, коли в Україну, зокрема і в Луцьк, прибув з Рима отець Дмитро Блажейовський. Саме він вперше продемонстрував вишивані власноруч ікони, і невдовзі мав в Україні цілу когорту своїх послідовників, серед них і Савку. Нині у колекції пана Юрія — цілий іконостас з ікон історичних постатей. Є портрети Тараса Шевченка, Лесi Українки, Івана Богуна, Олени Пчілки, В’ячеслава Чорновола, Симона Петлюри та інших українських діячів. Після виставлення у Луцьку колекція помандрує містами Західної, а згодом — Східної України. На думку Юрія Савки, українські вишивальники гостро потребують зразків саме національного характеру. Адже не є дефіцитом зразки для вишивання французьких пейзажів, англійських краєвидів і т.п. А де зразки, які б дозволили початкуючим майстрам відобразити красу України?.. Нині дуже популярним є вишиваний портрет Марлен Дітріх — чому не Олени Теліги?.. Самобутній майстер голки Юрій Савка з Волині, як може, заповнює цю прогалину і зачаровує глядачів різного віку своїми роботами, повідомляє Наталія МАЛІМОН , Луцьк.
Кіно в мішках
У Вінниці пропадає 10 тисяч кінофільмів на плівці. Це кіно, яке возять по сільських клубах, районних кінотеатрах. Демонструють в тюрмах і школах за навчальною програмою. Цієї зими від перепаду температури і вологості кінострічки почали вмирати. У кінофонді, щоб врятувати бабіни, вже почали економити на теплі в кабінетах співробітників і ввели ручне перемотування плівки. Кіно на плівці боїться вологи і любить тепло. А старий дах розводить у кінофонді сирість і робить температурні перепади. Ремонт обласне комунальне підприємство «Вінницякіно» не може зробити вже другий рік. Торік «Вінницякіно» отримало половину запланованих грошей, в цьому році — ще менше. Але директор закладу Микола Безносюк від бідності й погоди, як ввірений йому кіноархів, не розкисає. Кіно рятують вручну. Чотири фільмоперевірниці щодня перебирають плівку і перемотують її руками. Жіночі пальці відчувають найменші подряпини і пошкодження плівки. Знайдені дефекти відразу ліквідуються.
— Плівка потребує великої уваги. Потрібно час від часу її зволожувати, підтримувати відповідну температуру, постійно перевіряти. У нас є фільмоперевірниці, які зберігають фільмофонд, — розповідає директор Вінницького обласного комунального закладу «Вінницякіно» Микола Безносюк.
Раїса Петрівна — одна з тих, хто допомагає рятувати фільми. Плівки перебирає вже 32-й рік. Це завдяки її рукам у селі досі дивляться індійське кіно. Ця публіка — найголовніші клієнти «Вінницякіно». Часом на замовлення Агроуніверситету прямо у фонді крутять навчальне кіно про сільське господарство. У школи дають в прокат інсценіровки творів зi шкільної програми.
А найстаріші стрічки, яким майже по 70 років, демонструють у себе. У фонді, крім шикарного кіноархіву, є й переглядовий зал на 50 місць. Єдине, чого не вистачає найкращому з п’яти кінопідприємств України, — грошей на відновлення даху. «На все інше заробили б самі», — каже Микола Безносюк. Єдине, чого не відновлять ні гроші, ні чутливі пальці фільмоперевірниць, — це списані бабіни. На кожній з них рідне кіно, яке важко викинути.
Тому в коридорах стоять мішки втрачених фільмів. Їм вже нічого не загрожує і ніхто їх не побачить. А те, що ще дивляться, вперто списує волога, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».
Обережно — стрес!
Стрес небезпечний для здоров’я не менше, ніж вірус грипу. На жаль, уберегтися від нього сучасній людині практично неможливо. Згідно з медичною статистикою, стрес стає причиною звернень до лікарів у 75% випадків. Часті стресові ситуації виснажують організм настільки, що можна втратити самоконтроль, легко «вибухати» з дрібниць, насилу виконувати звичайну роботу, втратити творчий запал і втратити радість до життя. Крім того, стрес прискорює старіння, збільшує ймовірність інфарктів, негативно впливає на якість життя. «Від стресу нікуди не втекти. Його треба навчитися попереджати, — говорить завідуючий неврологічним відділенням для хворих з порушенням мозкового кровообігу Чернігівської міської лікарні №2 Валерій Грімчак. — Як правило, у стресових ситуаціях люди вважають за краще не лікуватися взагалі або п’ють седативні препарати. Ці ліки заспокоюють, але при цьому загальмовують реакцію й притуплюють свідомість. У такому стані людина не може адекватно сприймати дійсність і продуктивно працювати. До того ж, до нервового виснаження призводить також дефіцит життєво важливих вітамінів і мікроелементів, наприклад, магнію й вітамінів групи В. Серед великого різноманіття ліків, що пропонуються для розв’язання проблеми стресу, одним із найефективніших можна назвати «Теравіт антистрес» серії Health Life. Це спеціально підібраний для нервової системи повний комплекс вітамінів і мінералів з рослинними екстрактами Гінкго Білоба й женьшеню. Він має потрійний ефект: комплекс із 13 вітамінів і 18 мінералів зміцнює нервову систему й дозволяє зберегти спокій навіть у найкритичніших ситуаціях; екстракт Гінкго Білоба додає ясність мисленню й поліпшує пам’ять, а женьшень підвищує тонус і стійкість до стресу. «Теравіт антистрес» сприяє відновленню сил при перевтомі й нервово-психічних навантаженнях, не має при цьому загальмовуючої дії, на відміну від заспокійливих засобів. Досить однієї таблетки, щоб легко впоратися з будь-якими проблемами, зберігаючи спокій і душевну рівновагу, повідомляє Ольга КОТОВА .
Фотоподорож до Китаю
У Львівському палаці мистецтв відкрилася фотовиставка члена Національної спілки фотохудожників України Романа Семена. Експозиція із близько 100 робіт, в тому числі велетенські за розміром панорамні фото, об’єднані загальною назвою «Барви Китаю». Різноманітні фотозамальовки розповідають про перебування автора на 28-му конгресі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP), що вiдбувся у вересні 2006 року саме в Піднебесній. За словами автора, Китай — надзвичайно фотогенічна країна, а люди тут дуже відкриті та доброзичливі.