Студенти-призери міжнародних олімпіад шукають справедливості у прем’єра. Він мовчить...
«День» одержав відкритого листа групи студентів, адресованого прем’єр-міністрові України М.Я. Азарову, уривок з якого розміщуємо нижче. Як повідомив «Дню» батько одного з призерів міжнародних олімпіад Юрій КУЛІНІЧ, до такої дії хлопці змушені були вдатися, оскільки «ніяк не могли дістатися до прем’єр-міністра, окрім як через публікацію відкритого листа. Уже минув цілий місяць відтоді, як хлопці відіслали листа на його сайт і на сторінку у Facebook, через два тижні після цього відгукнулася Світлана Прядко, яка повідомила, що лист узяли в роботу. І все на цьому затихнуло». Ось що пишуть прем’єру Тимофій Кулініч, Вероніка Кедлян, Владислав Бондаренко, Ігор Чернюх, Ірина Запорожець, Андрій Стельмах, Віталій Клещевников: «Звертається до Вас особисто група студентів — призерів міжнародних учнівських олімпіад 2012 року з базових навчальних предметів у зв’язку зі зменшенням розміру належної нам Президентської стипендії (Наказ МОНМС №1056 від 27.09.12 «Про призначення стипендій Президента України призерам міжнародних учнівських олімпіад з математики, хімії, фізики, біології та екології 2012 року»).
За чинною нині постановою (Постанова КМ №177 від 07.03.12) розмір цієї стипендії становить 700 грн/міс., що на 30 грн менше академічної. Торік Президентська стипендія становила 2300 грн/міс. і виплачувалася протягом 12 місяців (Постанова КМ №169 від 08.02.1999).
Наше звернення до глави Комітету ВР у питаннях науки та освіти Луцького М.Г. (28.08.12ВХ № 09-1699.26.12/01) не мало реакції, а отримана нами відповідь застаріла ще до її відправлення, оскільки на сайті МОНМС з’явився новий проект Постанови, що передбачає зменшення розміру стипендії вдвічі порівняно з минулим роком (або на 1100 грн щомісячно).
На нашу думку, Президент вельми б засмутився, дізнавшись про таке падіння престижу стипендії його імені.
Ми вважаємо, що ситуація, що склалася, — наслідок якоїсь бюрократичної помилки або канцелярського непорозуміння. ...Розуміючи Вашу зайнятість, просимо Вас, як виняток, приділити нашій біді (інакше цю ситуацію не назвеш) особисту увагу й розібратися, без загальноприйнятого делегування запиту вниз, до міністерств і відомств...
Ми дуже натхнені оперативним розв’язанням проблеми зменшення академічних стипендій студентів улітку цього року: завдяки Вашому миттєвому особистому втручанню розмір академічної стипендії було відновлено до 730 грн.
У цій ситуації ми просимо Вас іще раз особисто втрутитися й виправити ситуацію тепер уже з Президентською стипендією, щоб Ваші слова: «Ніхто не отримуватиме менше, ніж він отримує» — виконалися повною мірою.
Ми також просимо Вас про втручання в ситуацію з нагородженням наших шкільних наукових керівників. Досі ніхто з них не отримав свого законного звання Заслуженого вчителя України. Ми сподіваємося, що ваша принципова позиція щодо вітчизняної освіти та науки дозволить Президентській стипендії бути дійсно заохоченням не лише цього навчального року, а й узагалі надалі. 18.10.12».
Кача святкує 100-літній ювілей
Кача — це селище міського типу на південно-західному узбережжі Кримського півострова. Саме тут було засновано першу льотну школу. 8 листопада 1910 року в Севастополі, в районі Куликова поля, було відкрито першу школу військових льотчиків. Звідси бере початок військова авіація. Незабаром її перевели з Севастополя до Качі. Військовий льотчик першого класу, майор у відставці, голова ради ветеранів Качі Анатолій Станкевич розповідає: «У світовій авіації качинська льотна школа зіграла важливу роль. До відкриття качинської школи не було жодної льотної військової школи в світі, тому це була перша в світі школа льотчиків, і вже після неї інші держави стали створювати собі такі льотні школи». Оскільки заступником Качі та всіх льотчиків був архістратиг Михайло, а його день святкується двадцять першого листопада, отже, днем народження Качі вважають двадцять перше листопада. Майор у відставці зауважує: «Качинська льотна школа відіграла значну роль як для України, так і для Росії, адже тоді це була єдина держава і єдиний повітряний простір. Серед випускників качинської льотної школи тричі Герой Радянського Союзу О. І. Покришкін, відомий полярний льотчик, Герой Радянського Союзу Р. Ф. Байдуков, Герой Радянського Союзу П. Д. Осипенко, яка здійснила у 1938 році безпосадочні перельоти Севастополь — Очаків та Севастополь — Архангельськ. Я сам льотчик і прекрасно розумію, наскільки складно зробити безпосадочний переліт, тим більше якщо це жіночий екіпаж». Анатолій Петрович продовжує: «Дуже багато хто думав, що слово Кача походить від слова якість, тому що вважалося, що льотчиків тут готували на якість. Випускники льотної школи розкидані по світу, і ми можемо пишатися тим, що качинська земля дала світові таку кількість першокласних льотчиків». На майбутнє української авіації Анатолій Петрович дивиться, незважаючи ні на що, оптимістично. «На жаль, на сьогоднішній день Україна не досягла значних висот у авіації, але в неї ще все попереду, головне, що є окрема держава Україна, а з часом і решта буде, все відбувається поступово», повідомляє Катерина ІВКОВА, Севастополь.
Національний музей «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» проводить жалобні заходи
Сьогодні з 11.00 до 17.00 відбудуться поминальні заходи за участю представників церковних конфесій України — «Варта пам’яті», що передбачає проведення заупокійних Служб за померлими в роки голодоморів з прочитанням нововстановлених імен жертв Голодомору, повідомили «Дню» в Національному музеї «Меморіал пам’яті жертв Голодоморів в Україні». У четвер із 13.00 до 14.00 на базі меморіалу відбудеться презентація проекту «Німа правда історії»: в Залі пам’яті демонструватимуться фільми з сурдоперекладом для людей з вадами слуху за участю Українського товариства глухих, після чого відбудеться відкриття міні-відеозалу музею та презентація кінолекторію за участю кіностудії ім. О.Довженка. У п’ятницю для учнів київських шкіл проведуть відкриті «Уроки пам’яті». У День пам’яті жертв голодоморів в Україні після офіційної церемонії відбудеться жалобна меморія «Згадаймо їх... Вони жили в роки голодоморів», під час якої музей представить широкому загалу Народну Книгу пам’яті жертв Голодомору 1932 —1933 років в Україні, яка містить понад чотири тисячі віднайдених імен жертв, встановлених музеєм; глобальний електронний інформаційний ресурс «Меморіал пам’яті жертв голодоморів оn-line», що об’єднує всі матеріали голодоморознавчої тематики, представленої в Залі пам’яті на інтерактивних дошках; та оголосить про початок під патронатом Президента України світової пошукової акції «Згадаймо їх... Вони жили в роки голодоморів» щодо встановлення імен загиблих під час голодоморів в Україні до 80-х роковин Голодомору 1932—1933 років. Після цього відкриє роботу художньо-документальна виставка «Трагедія України: трагедія одного села...», що розповість про лихоліття цілого народу крізь призму осмислення долі окремого села (с. Тарган Володарського району Київської області).