Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

2 лютого, 2011 - 00:00

Замість котельної — земні надра

На Дніпропетровщині запущена в експлуатацію перша в Україні та найбільша на всьому пострадянському просторі теплонасосна установка, яка грітиме воду теплом Землі. Змонтована вона на західному Донбасі, на шахті «Благодатна», що входить до складу ВАТ «Павлоградвугілля». Загальне технічне рішення при створенні установки розробили фахівці Національного гірничого університету з Дніпропетровська. «Використання теплових насосів дозволяє економити органічне паливо, використовуючи природне тепло нашої планети, — пояснює завідувач кафедрою гірничої механіки НГУ, професор Володимир Самуся. — Ця технологія широко застосовується в усьому світі, але поки була мало розвинена в Україні». Тепер для гарячого водопостачання вугільного підприємства використовуватиметься тепло шахтної води. З часом установка повністю замінить котельну, яка використовує вугілля як паливо. Це дозволить відчутно знизити експлуатаційні витрати для підготовки гарячої води й шкідливі викиди. Для створення установки використовувалося устаткування виключно українського виробництва. Загальна вартість установки — від розробки до налагоджування устаткування — складає 4 млн. гривень, а термін окупності — чотири роки. Інший розробник вітчизняних теплонасосів, професор Володимир Бондаренко, називає запуск установки на шахті «Благодатна» «логічним продовженням» співпраці НГУ та Донбасівської паливно-енергетичної компанії, яка з 2004 року є власником ВАТ «Павлоградвугілля». «Компанія щороку інвестує в науку 5 млн. гривень і дає хороші результати, говорить В. Бондаренко. — Зараз НГУ та ДПЕК ведуть переговори про створення наукового парку для впровадження енергозберігаючих технологій. Цей проект дозволить дати поштовх розвитку інновацій, в яких зацікавлені й учені, й бізнес, і держава», повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.

В об’єктиві — благодійність

Днями з Києва до Херсона прибула незвичайна фотовиставка. Вона підготовлена Українським форумом благодійників і є результатом всеукраїнського конкурсу «Благодійність крізь призму об’єктива», що проходив під патронатом Національної спілки фотохудожників України. Ідея фотовиставки, яка демонструється в Центрі молодіжних ініціатив «Тотем» (вул. Молодіжна, 2а), — популяризація успішного досвіду доброчинності в нашій державі. Більше 50 авторів з усіх куточків України надіслали на конкурс світлини з описом благодійних акцій, зображених на них. Кращі роботи всіх фотографічних жанрів (портрет, репортаж і т.д.) були відібрані для виставки. Серед них — роботи двох херсонців — Олени Афанасьєвої та Андрія Недбайла. Зауважимо, що фоторобота Олени Афанасьєвої «Зворушливе змагання» (дівчинка Оля, наймолодший волонтер благодійного ярмарку, розплакалася, коли дізналася, що її старша сестричка зібрала більше внесків) посіла у конкурсі третє місце. Планується, що за два тижні виставка переїде до Миколаєва, повідомляє Софія СЕРЕБРЯКОВА, Херсон.

Українські та італійські медики об’єдналися заради дитячих життів

Відомі італійські кардіохірурги приїжджатимуть в Рівне, щоб оперувати тутешніх дітей із важкими вродженими вадами серця. Про таку співпрацю з лікарями-іноземцями домовився начальник управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації Віталій Бойко. Італійські кардіохірурги працюватимуть із тими пацієнтами, яких через високий ризик відмовилися оперувати українські фахівці. Рівненські медики й раніше співпрацювали зі своїми колегами з острова Сицилія. Зокрема, у рамках проекту MELO, який реалізовує організація LICOS (Італійська лабораторія співпраці та розвитку), направили на лікування трьох дітей із Рівненщини. Їх прооперували безкоштовно. Нещодавно під час триденного візиту в Україну італійські кардіохірурги побували в Рівненській обласній дитячій лікарні, де оглянули дітей із важкими вродженими вадами серця, зокрема й тих, кого лікували на Сицилії.

«Іван народився із вродженою вадою серця, — розповідає мама 12-річного хлопчика Світлана Сичик. — Коли йому було вісім днів, довелося оперувати, а в рік і три місяці зробили ще одну операцію. Вони дещо полегшили життя малюка, втім, нас попередили, що слід готуватися до наступного хірургічного втручання. Це варто було зробити, коли Іванкові було три роки, проте лікарі не зважувалися через великий ризик. Тепер же (після того, як його прооперували в Італії) син дуже тішиться, що, як і всі діти, може кататися на санчатах». Операція була доволі складною (її робили 16 медиків). З дозволу батьків її знімали на відео. Загалом же вартість операцій, які провели іноземці пацієнтам із Рівненщини, — від 13-ти до 25-ти тисяч євро. Крім того, італійська сторона оплатили проживання і харчування в реабілітаційний період для батьків і дітей, а також проїзд, діагностику та всі медпрепарати. Тепер же, приїжджаючи до Рівного, італійські лікарі зможуть допомогти більшій кількості пацієнтів. За словами Віталія Бойка, попередньо домовлено, що проект MELO готовий профінансувати модернізацію операційної, аби вона відповідала сучасним європейським стандартам, а також придбання розхідних матеріалів. Крім цього, рівненські медики й надалі проходитимуть стажування в Італії, повідомляє Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне.

Черкаські багатоповерхівки нарешті пронумерують

На усіх багатоповерхівках Черкас з’являться нові номерні знаки. Досі будинки підписували самі мешканці за допомогою пензлика та фарби. Під час зустрічі з працівниками профспілок міський голова Сергій Одарич запевнив, що номерні знаки з’являться вже до кінця цього року. За словами мера, у вартість тарифу з утримання будинків включено послугу з експлуатації номерних знаків. У Черкасах це 0,2 копійки за метр квадратний. «Ми дійшли висновку, що буде вкладено кошти, якщо потрібно, то візьмемо кредити для того, щоби цього року виготовити та встановити всюди номерні знаки, а не протягом десяти років їх виготовляти. Крім того, якщо ми замовимо велику партію, а не робитимемо за раз по 30 табличок, це дасть можливість здешевити процес. А потім ці кошти службам утримання будинків повертатимуться протягом десяти років, поки люди сплачуватимуть по 0,2 копійки», — пояснив С. Одарич. За його словами, комплект номерних знаків на будинок коштує в середньому 500 гривень, а період експлуатації цього комплекту — десять років, повідомляє Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.

Газета: 
Рубрика: