Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

1 лютого, 2011 - 00:00

Вишам хочуть дозволити самовільно підвищувати плату за навчання

Згідно із новим законопроектом, вузи зможуть підвищувати плату за навчання залежно від рівня інфляції або мінімальної зарплати. У новій редакції законопроекту про вищу освіту в Україні, підготовленому депутатами фракції Партії регіонів, пропонується дозволити ректорам вузів підвищувати плату за навчання у разі інфляції або збільшення мінімальної заробітної плати, повідомляє Інтерфакс із посиланням на першого заступника міністра освіти, науки, молоді та спорту Євгена Сулиму. «У законопроекті, який вже зареєстрований у Верховній Раді, пропонується надати можливість протягом року, коли збільшується відсоток інфляції або збільшується мінімальна заробітна плата, що, відповідно, тягне за собою збільшення зарплати викладачів, дати можливість збільшити вузу плату за навчання на зареєстрований відсоток інфляції», — сказав Сулима. Заступник міністра також відзначив, що ректори українських вузів звернулися до народних депутатів із проханням підтримати цю пропозицію, з тим, щоб на основі прийнятого урядом рішення вузи могли б корегувати оплату за навчання тільки на відсоток інфляції протягом навчального року і лише один раз за навчальний рік. При цьому він підкреслив, що плата, яку вносять студенти за навчання, повністю покриває собівартість навчання й не більше за те. Він нагадав, що безкоштовно навчатися у вузах можуть студенти, які мають хороший рівень знань і підготовки та направлені в рамках державного замовлення. Крім того, за словами заступника міністра, держава надає можливість і отримання кредиту на навчання. Батьки ж тих дітей, які не впевнені в тому, що надійдуть на бюджетну форму навчання, можуть звернутися до вузу за наданням такого кредиту. Сулима підкреслив, що кошти, які вносять студенти за навчання, йдуть виключно на видатки, пов’язані з навчальним процесом: зарплата викладачів, амортизація навчального обладнання, комунальні витрати. При цьому він підкреслив, що така норма законопроекту, що надає можливість ВНЗ протягом року збільшувати плату за навчання, не буде використовуватися керівництвом вузів для свавільного підвищення плати за навчання.

У Києві об’єднають дорослі й дитячі поліклініки

Київські поліклініки не ділитимуть на дитячі й дорослі. Натомість на базі кожної з них буде створено два медичні центри — первинної медико-санітарної допомоги та діагностичний. Про такі плани реорганізації столичної медицини в інтерв’ю виданню «Медичний світ» повідомила начальник Головного управління охорони здоров’я КМДА Раїса Моісеєнко, передає Укрінформ. Начальник головуправління нагадала, що після ліквідації територіальних медичних об’єднань Києва районні поліклініки було передано у функціональне управління районним держадміністраціям, а стаціонарна та спеціалізована мережа лікувально-профілактичних закладів залишилась у підпорядкуванні Головного управління охорони здоров’я столиці. Р.Моісеєнко запевнила, що у новій системі організації надання медичної допомоги мешканцям столиці жодних «революцій» чи непродуманих поспішних рішень не буде. За її словами, вивчивши світовий досвід і рекомендації ВООЗ, а також підходи, покладені в основу документів МОЗ, у столиці поставили за мету чітко розмежувати первинну і вторинну ланки медичної допомоги. На первинному рівні надання медичної допомоги ключова роль відводитиметься лікарю загальної практики сімейної медицини, а на вторинному — фахівцям вузького профілю: невропатологам, офтальмологам, педіатрам, хірургам, стоматологам тощо. За словами Р.Моісеєнко, жодних масштабних «переїздів» не буде: в одній будівлі поліклініки працюватимуть і дільничні лікарі, і медики вузької спеціалізації. Але на юридичному рівні поліклініку буде розподілено на центр первинної медико-санітарної допомоги та діагностичний центр. Вона пояснила, що посади педіатрів і терапевтів не ліквідуватимуть. Але якщо вони не бажатимуть працювати сімейними лікарями, то набудуть статусу лікаря вторинного контакту і працюватимуть у діагностичних центрах.

Немовлята віком менше року розуміють, хто в домі господар

Група психологів під керівництвом Сьюзан Кері з Гарвардського університету після низки експериментів прийшла до висновку, що людина може бути від народження «запрограмована» на розуміння різниці в силі між людьми, що допомагає немовляті орієнтуватися в устрої суспільства. Попередні роботи на тему сприйнятливості немовлят до подій навколо показали, що вже в десять місяців дитина здатна розрізняти типи соціальних взаємодій між людьми і визначати, чи має місце конфліктна ситуація, чи допомагають люди одне одному, чи хтось намагається перешкодити своєму конкуренту. У своїй роботі Кері та її колеги провели нову серію експериментів, щоб виявити здатність немовлят розуміти прояви соціального домінування й підпорядкованості, пише gazeta.ru з посиланням на Science. У ході експерименту 144 немовлят віком від 8 до 16 місяців, сидячи на колінах у своїх матерів, вивчали події, що розгорталися на екрані монітора. Вчені за допомогою мультиплікаційних фільмів моделювали конфліктні ситуації між людьми. За моделі брали прямокутні блоки, наділені людськими ознаками — очима і ротом, які рухалися екраном з одного кінця до іншого. Блоки зупинялися один навпроти одного, моделюючи соціальний конфлікт... Учені прийшли до висновку, що здатність розрізняти домінуючу та підлеглу сторону в конфлікті з’являється у дітей, коли їм вісім-десять місяців. «Наша робота показує, що немовлята практично з народження мають можливість абстрактно сприймати прояви навколишнього їх соціального світу», — зазначає Кері.

В Україні нелегально використовують ГМО

Експерти запевняють, що в Україні усі генно-модифіковані організми є нелегальними, оскільки не зареєстровано жодної лінії ГМО. Про це заявляє директор Інституту екогігієни і токсикології Микола Проданчук, передає Інтерфакс. Усі ГМО в Україні нелегальні, тому що відповідно до закону про біобезпеку 2005 року бути в обігу в Україні в якості харчових продуктів і в якості кормів та рослин для вирощування можуть бути тільки ГМО, які зареєстровані, а на сьогоднішній день жоден ГМО в Україні не зареєстрований», — сказав він. Проданчук підкреслив, що навіть якщо і ГМО і застосовуються, то в такому випадку мова йде про нелегальне їх застосування. До слова, підставою для реєстрації ГМО є позитивний висновок державної санітарної епідеміологічної експертизи. В даний час не зареєстровано жодної такої лінії ГМО. «Це означає, що нелегально застосовують ГМО», — сказав Проданчук. Між тим, він зазначив, що в Україні практично немає харчових продуктів із генно-модифікованими організмами. «На щастя, на ринку України практично немає харчових продуктів із ГМО», — сказав Проданчук. Він підкреслив, що із понад 23 тис. аналізів, проведених лабораторіями виявлено було тільки 24 випадки використання ГМО у харчових продуктах. Проданчук нагадав, що кримінальна відповідальність за використання ГМО в складі харчових продуктів не передбачена, але є адмінвідповідальність і фактично — заборона реалізації такої продукції. Експерт зазначив, що в 99% випадків для перевірки в лабораторіях на вміст ГМО звертаються саме виробники та імпортери самі зацікавлені в якості продукції. Щодо наклейок на харчові продукти з написом «без ГМО», то ці наліпки — «на совісті виробника», оскільки немає можливості перевірити абсолютно всі продукти харчування. Що ж до проведення аналізу, то, за словами Проданчука, він не являє собою складності, а його вартість становить кілька сотень гривень.

Газета: 
Рубрика: