Через зміни клімату можуть зникнути 80% тропічних лісів Землі
Зміни клімату в наступні сто років можуть стати причиною знищення 80% тропічних лісів на планеті, застерігають вчені. З кожних п’яти видів тварин або рослин, що мешкають у цих зонах, може залишитися лише один. У тропічних лісах нині мешкає понад половини видів тварин та рослин Землі. Подальший сукупний вплив змін клімату та знищення лісів змусить їх адаптуватися або ж зникнути, повідомляє «Українська правда» з посиланням на The Telegraph. До 2100 року дві третини тропічних лісів у Центральній і Південній Америці та 70% — в Африці можуть зазнати істотних змін. Може постраждати 80% території басейну Амазонки.
Природні екосистеми по всьому світі зазнають глибоких перетворень, стверджує очільник дослідження з відділу глобальної екології Інституту Карнегі Грег Еснер. «Ці зони земної кулі, за прогнозами, постраждають від кліматичних змін найбільше», — каже він. Натомість дати тамтешнім видам шанс призвичаїтися до змін клімату могло б зупинення вирубування лісів, де вони мешкають. Команда Еснера співставила взяті з супутникових мап розташування місць знищення лісів та дані щодо прогнозів змін клімату у світі. Після цього вчені розробили сценарії того, як різні види географічно перегрупуються до 2100 року. На думку науковців, лише від 18% до 45% рослин та тварин, що утворюють нині екосистеми тропічних лісів, зможуть залишитися незмінними.
«Це дослідження є вагомим доказом того, що природні світові екосистеми зазнають глибоких змін, включаючи серйозні зміни у складі видів, внаслідок комбінованого впливу кліматичних змін та землевикористання», — зазначає старший науковий співробітник Дослідницького центру Вудз Хоул Деніел Непстад. «Збереження світової флори та фауни такою, якою ми її знаємо, залежатиме від швидкого, різкого зниження викидів парникового газу», — додав він.
Більшість домогосподарств в Україні очолюють жінки
У понад 50% українських домогосподарств главами родин є жінки. Такі дані надані Департаментом сімейної та ґендерної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. При цьому, як зазначають фахівці, це стосується і міських, і сільських поселень. Чоловіки у віці 30—59 років головують у третині домогосподарств. Кожне четверте домогосподарство очолюють жінки у віці 55 років і старші, кожне п’яте — жінки у віці 30—54 років, 14% — чоловіки у віці 60 років і старші. Особи у віці 18—29 років головують у кожному десятому домогосподарстві. Частка домогосподарств, які очолюють особи пенсійного віку, на селі суттєво вища, ніж у містах (49% проти 37%). Найбільш поширеними в Україні залишаються домогосподарства із двох осіб (29,1%). Численні домогосподарства (з п’яти і більше осіб) залишаються більш характерними для сільської місцевості: 14% проти 6% — в міських поселеннях. Великі домогосподарства (з чотирьох і більше осіб) більш поширені в західних областях — у Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській та Рівненській областях (50—32%). Кількість домогосподарств України у 2010 році становить понад 17 тисяч. У міських поселеннях проживають 69% домогосподарств, з них у великих містах (з чисельністю населення 100 тисяч осіб і більше) — 43%, у малих — 26%, у сільській місцевості — 31%.
«Червона книга» Тернопільщини поповнилася ще одним первоцвітом
У Монастирському районі Тернопільської області виявили рідкісну рослину — рябчика шахового (Fritillaria meleagris), який занесений до «Червоної книги» України. Цей вид росте на луках, у лісах і чагарниках Закарпаття, Передкарпаття, Буковини, Західного Лісостепу й Центрального Полісся. Поза межами України — в Атлантичній, Середній і Східній Європі, Середземномор’ї, на Алтаї. Досі про його зростання на Тернопільщині офіційної інформації не було. У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області працюють над тим, щоб оголосити місця зростання рябчика шахового об’єктом природно-заповідного фонду, а науковці обстежуватимуть навколишні території. Назва роду «рябчик» із латинської перекладається як «келих». Адже ця чудова декоративна квітка з родини лілійних нагадує пониклий тюльпан. Видове найменування «шаховий» рослина дістала від забарвлення. Загалом в Україні росте вісім видів рябчика. Рябчик шаховий на межі зникнення через порушення екологічних умов місцезростань і через господарську діяльність людини, — б’ють на сполох природо-охоронці, — повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.
У місті Лева заохочуватимуть до грудного вигодовування
Львівська асоціація консультантів з грудного вигодовування спільно із Центром підтримки лактації та грудного вигодовування запрошують майбутніх і годуючих мам, їхніх родичів та знайомих, всіх, кому не байдуже здоров’я немовлят та їхніх мам, зустрітися 7 серпня об 11.00 біля міської ради, де відбуватимуться обмін досвідом, надання консультацій та, головне, п’ятихвилинне спільне годування. Про це «Дню» повідомила голова Асоціації консультантів з грудного вигодовування Тетяна Яремко. Захід проводитимуть у рамках Міжнародного тижня підтримки грудного вигодовування, що святкується у 120-ти країнах світу з 1 по 7 серпня. Мета акції — привернути увагу до проблем грудного вигодовування. Упродовж тижня в жіночих консультаціях Львова також відбуватимуться лекції «Основи грудного вигодовування». А загалом тема тижня — «Доброзичливий до дитини шлях», повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.