Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

10 серпня, 2010 - 00:00

Міносвіти ліквідувало підрозділ, що сприяв освіті рідною мовою

У Міністерстві освіти та науки ліквідовано підрозділ, який відповідав за освіту рідною мовою, повідомляє «Радіо «Свобода». Колишні керівники міністерства, звільнені новою владою, вбачають у цьому атаку не лише на українську, а й на інші національні мови, а частина експертів вважає цей крок провокацією. Сектор сприяння освіті рідною мовою донедавна був одним із ключових у Міносвіти та науки, деякий час навіть підпорядковувався напряму Кабінету Міністрів. Проте відучора окремим наказом Міністр освіти та науки Дмитро Табачник скасував його як непотрібний. Ліквідований сектор опікувався тим, щоб діти у дитсадках та школах могли навчатися не лише українською, а й кримськотатарською та ще сімома національними мовами. А отже, може йти мова про спробу обмежити права кількох національностей, які мешкають в Україні, говорить колишній заступник Міністра освіти та науки України Максим Стріха. «У принципі, функцією того сектора було не так сприяти освіті українською мовою, як мовами національних меншин. Те, що загалом діється в міністерстві, — зрозуміло. Я взагалі прогнозую цього року масове скорочення кількості дітей в україномовних класах. Здавалося б, Табачник мав підтримувати цей сектор, але, можливо, слід дивитися глибше: скоро все міністерство стане сектором сприяння російськомовній та угорськомовній освіті», — припускає колишній урядовець. Утім, ліквідація цього сектора може бути зумовлена суто технічними причинами, вважає екс-міністр освіти Станіслав Ніколаєнко: «В Міністерстві після від’єднання від нього науки «порізали» низку департаментів. Порушилася структура, після чого почалася перебудова. З точки зору турботи про рідні мови — важко сказати, чи це є якийсь наступ. Адже Партія регіонів навпаки, виступає за хартії підтримки національних мов. Недоцільно скасовувати цей напрям, бо навіть тести перекладаються на вісім мов». Знищення сектору сприяння освіті рідною мовою є не першою спробою змінити позиції української мови у навчальних закладах. Нагадаємо, 28 липня постанова Кабміну скасувала обов’язкові до цього іспити з української мови для аспірантів.

Американці створили вакцину проти стресу

Вчені з США заявили, що вони винайшли справжню панацею від стресу — вакцину, котра допомагає організму боротися зі стресовим станом. Американські вчені досягли значного успіху в роботах щодо створення вакцини проти стресу. Досліди, проведені на щурах, дали позитивні результати.

Біохімічний механізм стресу був розкритий професором нейрохірургії каліфорнійського Стенфордського університету Робертом Саполські, повідомляє ТСН з посиланням на The Sunday Times. Близько 30 років тому він почав працювати в Африці над проблемами, пов’язаними з поведінкою тварин. За час дослідження вчений встановив, що під час підвищеної небезпеки організм ссавця виробляє особливі гормони — глюкокортикоїди. Вони різко активізують роботу головного мозку і всього організму, допомагаючи долати небезпеку. У багатьох людей рівень цих гормонів зберігається на високому рівні ще тривалий час, викликаючи затяжний стресовий стан. «Затримуючись в організмі довше необхідного часу після того, як вони відіграли свою важливу роль, глюкокортикоїди стають токсичними, знищують клітини головного мозку і ослабляють імунну систему», — зазначив Саполські. Вченим із Каліфорнії вдалося знайти спосіб «вимикати» генетичний механізм вироблення цих гормонів, коли потреба в них відпадає. Вакцина являє собою створені за допомогою генної інженерії особливі захисні гени, які впливають на ті частини головного мозку, що схильні до негативного впливу глюкокортикоїдів. Досліди, проведені на щурах, дали позитивні результати. Зараз готуються випробування на добровольцях. Очікується, що нове покоління ліків, які позбавлять людство від психологічних перевантажень та їхніх руйнівних наслідків для здоров’я, з’явиться на прилавках магазинів вже незабаром.

Сезон полювання відклали через загрозу пожеж

Через високий рівень пожежонебезпеки уряд доручив Раді міністрів Криму, обласним державним адміністраціям, Севастопольській міській адміністрації вжити заходів щодо заборони відкриття сезону полювання на пернату дичину, повідомляє «Кореспондент». Відповідне розпорядження N1588-р, підписане прем’єр-міністром України Миколою Азаровим, розміщене на офіційному сайті уряду. У документі також зазначається, що ця заборона діятиме до ухвалення окремого рішення Кабінету Міністрів України.

Половину доходів українці витрачають на харчування

У першому півріччі 2010 року середня зарплата в Україні становила 2110 гривень, повідомляє УКРІНФОРМ із посиланням на Держкомстат. Найбільші зарплати у Києві — 3260 гривень. За столицею йдуть східні регіони — Донецька і Дніпропетровська області (2388 і 2236 грн відповідно). Найбільше отримують українці, які працюють у транспортній та фінансовій сферах, а також добувній промисловості — 6243, 4394 і 3500 гривень відповідно. Що стосується витрат, 50% доходів українці витрачають на харчування, 34,6% — на послуги та непродовольчі товари (наприклад, 9,4% — комунальні витрати, 5,6% — одяг).

За даними Держкомстату, третина людей (включаючи дітей і пенсіонерів) живуть менше ніж на 840 гривень на місяць. Статисти підрахували наші офіційні доходи і зарплати. За останніми даними, найбільше українців — 48,6% — мають середній дохід від 840 до 1560 гривень на місяць. 36,3% — до 840 гривень на місяць. Тільки 8% українців у середньому мають дохід від 1,5 до 2-х тисяч. А вище двох — лише 7,1%. Причому за останні пару років ситуація практично не змінювалася. «Ми ведемо дослідження по домогосподарствах — одна сім’я обстежується рік, враховуються всі доходи — зарплати, субсидії, пільги, пенсії, стипендії. Потім загальний дохід сім’ї ділиться порівну на кількість її членів, і ми отримуємо потрібну цифру», — пояснили в департаменті обстежень домогосподарств Держкомстату. Тобто, якщо взяти сім’ю із трьох осіб, в якій двоє працюють, то можна прикинути, що велика частина українців одержує зарплату близько двох тисяч гривень, і зовсім небагато (що входять у ті 7,1%) — близько 6 тис.

Газета: 
Рубрика: